Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTAH KAPATMA YOLLARI

Diyet yapmanin en zor yani, istahi kontrol etmek. Oysa pek inandirici gelmese de sik beslenip az yemek yemek isin temel sirri. Iste istahinizi kapatmaniza yardimci olacak diger yollar...

Diyet yapmak isteyip de istahiniza engel olamiyorsaniz, gün içinde sik ve az ögünler yiyerek, istahin kontrolden çikmasini önleyebilirsiniz. Yeme istegi kontrol altinda tutmak ve atistirma krizinden kurtulmak için; saglikli karbonhidratlara yönelmek, bol bol su içmek, yiyecekleri iyice çignemek ve güç gerektiren egzersizler yapmak gerekiyor.

Vücutta enerji azalir azalmaz, beyin, açlik hissetmeye yol açan kimyasal maddeler salgilar. Ancak beynin bu kimyasal maddeleri salgilayan kismi, ayni zamanda duygulari da kontrol eder. Iste, sikildigimiz veya kendimizi kötü hissettigimizde hemen buzdolabina kosmamizin baslica sebebi budur. Ayrica yemeklerin tadi, kokusu veya görüntüsü de açlik duygusuna sebep olabilir. Örnegin, yemek sonrasinda caniniz, tatli vitrininde duran o dondurma kasesinden çekiyorsa, bunun sebebi kesinlikle aç olmaniz degil, kontrolden çikan yeme isteginizdir.

Gün içinde sik ve az ögünler yemek, istahin kontrolden çikmasini önlemenin en kolay yoludur. Belki arada yine bir seyler atistirmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer yiyeceginiz miktarlar az olacaktir. Böyle bir durumda atistirmak için saglikli karbonhidratlara yönelin, çünkü bu besin türü, sindirim sisteminde daha uzun süre kalir ve seker seviyenizi yavasça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi saglar. Yapilan arastirmalar, tat alma duyusunu degisik tatlarla tatmin etmenin, daha az miktarlarla yetinmeyi sagladigini ortaya koyuyor. Sürekli ayni yemegi yeme, özellikle tadi hosa gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmasinin iptal olmasina yol açiyor ve bu sebeple de kendinizi sanki hiç yemek yememis gibi hissedebiliyorsunuz. Böyle bir durumu engellemek için ögünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandirabilirsiniz.

Su içmek de, kisinin kendisini tok hissetmesi açisindan önemlidir. Ayrica vücut susuz kaldiginda, çogu zaman açlik hissine benzeyen sinyaller gönderir. Bu nedenle bol su içmek, beden su istedigi zamanlarda yemege yönelmeyi engeller. Yiyecekleri uzun süre çignedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanimak anlamina geliyor. Üstelik bu sekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doydugunuzu anlamanizla, yemeye son vermeniz arasindaki zaman kisaliyor. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarindan kurtulmaniz da ayri bir avantaj.

Istahi kapatmanin yollarindan biri de egzersiz. Egzersizler zorlastikça vücut isisi artar ve daha fazla kalori yakmaya baslanir. Bu da egzersizi takip eden birkaç saat boyunca istahin bastirilmasini saglar. Böyle bir durumda normal ögün saatinden birkaç saat önce egzersiz yapmak en mantiklisidir; çünkü ögün saati geldiginde spor yapmanin verdigi etkiyle istahiniz biraz daha kapanir, fakat asla ögün atlama hatasina düsmeyin, aksi halde hem vücudunuz zayif düser, hem de bir süre sonra asiri yeme istegi duyarsiniz.

Hayrettin Mutlu
Sema Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası