Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SÜTÜ NEDEN VE NASIL IÇMEK GEREKLI?

Saglikli ve dengeli beslenme, uzun zamandir en çok konusulan ve üzerinde durulan konular arasinda yer aliyor. Saglikli ve kaliteli bir yasam sürmek için yedigimize, içtigimize artik daha çok dikkat ediyoruz. Burada bir kez daha bu konuya göz atarken, dogrulari yanlislari tartisirken öncelikle beslenmenin kisaca tanimini yapmakta fayda var.

Beslenme, insanin büyümesi, gelismesi, saglikli ve üretken olarak uzun süre yasamasi için gerekli olan enerji, su ve besin ögelerinin (karbonhidrat, protein, yag, vitamin ve mineralleri) gerektigi miktarlarda (RDA) gün içersinde düzenli olarak alinmasi eylemidir. Saglikli beslenme için vücuda ihtiyaci olan temel besin ögelerini dengeli ve yeterli bir sekilde kazandirmak gerekiyor. Süt ve süt ürünleri tam da bu noktada önem kazaniyor.

Tüm beslenme uzmanlarinin ve doktorlarin fikir birligi içinde olduklari konu, sütün saglikli beslenmenin temel unsuru oldugudur. Bunu söylemek yanlis olmaz çünkü süt, özellikle protein, yag, vitamin (C vitamini hariç) ve mineraller (basta kalsiyum ve fosfor olmak üzere) gibi beslenmede çok önemli olan besin ögelerini bünyesinde bulunduruyor.

Bol bulunan ve kolaylikla tüketilebilen, tek basina bireyin gelisim sürecinden baslayarak hayatinin tüm asamalarinda besin gereksinimi büyük oranda karsilayan sütün ülkemizde, bilinçli ve verimli bir sekilde tüketildigini söylemek güç. Düsük tüketim rakamlari, agirlikli olarak açikta, sagliksiz kosullarda satilan sütlerin tercih edilmesi, süt tüketimi konusunda toplumun güçlü bir bilince sahip olmadigini ortaya koyuyor.

Ne kadar süt içmeli?

Öncelikle bir bardak sütün besin degerini inceleyerek, günde içilmesi gereken yeterli süt miktari bilgisine ulasalim. Bir bardak sütte 6 yasindaki bir çocugun ihtiyaci olan yüzde 52 kalsiyum, yüzde 30 potasyum, yüzde 35 protein, yüzde 11 B1 vitamini, yüzde 9 A vitamini, yüzde 44 B2 vitamini, yüzde 12 folat, yüzde 14 B6 vitamini, yüzde 18 magnezyum, yüzde 12 çinko, yüzde 55 fosfor, yüzde 6 enerji ve yüzde 6 niasin gereksinimini karsilar. Bu listeyi uzatmak mümkün olacaktir.

Yasamin ilk alti ayinda (0-6 ay) bebege anne sütünden baska hiçbir ilave besin verilmemelidir. Bunun disinda bir yasindan sonra tüm yas gruplari için süt tüketiminin en az iki su bardagi olacak sekilde düsünülmelidir. Ancak bu süt tüketimi özellikle 6-16 yas grubunda daha da artirilabilir ve dört su bardagina kadar çikabilir.

Nasil tüketmeli?

Süt tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, açikta satilan süt yerine, saglikli ambalajda satilan sütü tercih etmektir. En son Hacettepe Üniversitesi’nden bazi ögretim üyelerinin 2001 yilinda gerçeklestirdigi alti hafta süren saha arastirmasi sonuçlari, neden açikta satilan sütlerin tüketilmemesi gerektigini ortaya koymaktadir.

Arastirmada, Ankara’nin 39 semtinden toplanan 150 sokak sütü, 109 UHT süt ve 41 pastörize süt örnegi incelenmistir. Uluslararasi standartlarda, 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktari 5 bin ile 50.000 bin iken, incelenen tüm açik süt örneklerinde bu sayinin 100 binden fazla oldugu tespit edilmistir. Yapilan analizlerde, pastörize ve UHT Uzun Ömürlü Süt’lerin ise insan sagligi açisindan tüm standartlara uygun özellikler tasidigini gördük.

Yine Hacettepe Üniversitesi ögretim üyeleri tarafindan gerçeklestirilen “Türkiye’deki Açik Sütün Kimyasal Kalitesi: Vitaminler” baslikli çalismada da, açikta satilan sokak sütünün zaten düsük olan vitamin degerinin, kaynatildiktan sonra daha da düstügü ortaya çikti. 15 dakika kaynatilmasinin ardindan çig sütteki Tiamin yüzde 66, Riboflavin ve Folik Asit yüzde 50, Niacin yüzde 12 oraninda azalirken, B12 vitaminindeki kayip da 15 dakika sonunda yüzde 30’a variyor.

Sütün isil islemden geçirilmis olmasi sart!

Saglikli tüketim için sütün mutlaka isil islemden geçmis, yani pastörize ya da UHT Uzun Ömürlü süt olmasi gerekiyor. Sokak sütleri, kaynagi bilinmeyen sütler kesinlikle satin alinmamali ve kullanilmamalidir. Isil islemden geçmis sütlerin ambalajlarinin orijinal, kesinlikle hasar görmemis olmasina dikkat etmek önem tasiyor. Pastörize sütlerin mutlaka soguk zincirde korunmasi gerekiyor. UHT sütler, uygulanan islem geregi açilincaya kadar üzerinde belirtilen tarihe kadar oda sicakliginda tazeligini koruyabiliyor.

UHT ve aseptik ambalajlama teknolojileri sivi gida ürünlerinin kisa bir süre isitilarak süratle oda sicakligina sogutulmasi ve islenen gidalarin dolumunun tamamen kapali ortamda gerçeklestirilmesi esasina dayaniyor. Ürünler 2- 6 saniye süreyle 135-150oC arasinda isiya tabi tutuluyor. Daha sonra hizla oda sicakligina sogutuluyor. Modern bir UHT tesisinde ürünlerin dolum islemi kapali bir sistemde, aseptik ortamda gerçeklestiriliyor. Aseptik ambalaj alti katmanli yapisi sayesinde gida ürünlerinin hava ve isik gibi dis etkenlerle temasini önlüyor. Son derece hizli bir süreç olan UHT islemi ürünün tadinda, görünümünde ve besin degerinde herhangi bir degisiklige yol açmiyor.

Daha saglikli bir toplum için, isleme ve ambalajlama teknolojilerinin de destegi ile her an kolaylikla ulasabildigimiz temel besinimiz sütü hak ettigi gibi tüketmeliyiz. Süt içmek, bir ömrü sagligimiz bozulmadan, kaliteli bir sekilde yasayabilmek için alabilecegimiz en basit önlemlerden biridir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası