Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGI IÇIN SAGLIKLI BESLENME IKI YASINDAN ITIBAREN BASLAMALI

“Kalp ve damar hastaliklarindan korunmak için iki yasindan itibaren çocuklara saglikli beslenme aliskanligi kazandirilmalidir”

“ Kalp sagligi için alkolden uzak durulmalidir. Bu saglanamiyorsa günlük alkol miktari 30 gram ile sinirlandirilmalidir”

“Günlük tuz miktari 6 grami geçmemelidir”

Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi ve Istanbul Özel Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Tevfik Gürmen, kalp hastaliklarindan korunmak için beslenme aliskanliklarinin çocukluk yasindan itibaren sebze ve meyve agirlikli olmasi gerektigini söyledi.

Prof. Dr. Gürmen, saglikli bir kalp için, “kalp diyeti” hakkinda önerilerde bulundu.

Kalp hastaliklarinda diyet hedefi sadece kolesterolü düsürmek olmamali bunun yaninda sismanlik, seker hastaligi gelisimini engelleyici ve yüksek tansiyonu kontrol altina alica bir beslenme programi benimsenmelidir. Çocuklara, ileri yaslarda ortaya çikabilecek kalp hastaliklari riskine karsi saglikli beslenme aliskanliklari kazandirilmalidir. Bunun yaninda sismanligi önleyen vücudun gereksinimi kadar kaloriyi içeren bir diyet uygulamasina gidilmelidir.

Çocuklukta obezite tehlikesi

Dünyada 1.1 milyar insanin fazla kilolu ve 312 milyon insanin da asiri kilolu oldugu tahmin edilmektedir. Avrupa’daki nüfusun % 50’sinin fazla kilolu ve % 10-20’sinin de asiri kilolu oldugu bildirilmistir. Ingiltere’deki çocuklarin % 30’unun fazla ya da asiri kilolu oldugu ve Güney Avrupa’ya gidildikçe daha da arttigi ortaya çikmistir. Obez çocuklarin % 80’inin eriskin yasamlarina da obez olarak devam edecekleri dolayisiyla da sismanlik ile birlikte ortaya çikacak, tansiyon, seker, kolesterol ve kalp damar hastaliklarina yakalanacaklari bir gerçektir. Bunun için diyet aliskanliklari çocukluk yasindan itibaren kazandirilmalidir. Çocuklarda iki yasindan itibaren saglikli beslenmeyi saglayan ve sismanligi önleyen bir diyet programi uygulanmalidir.

SAGLIKLI BIR KALP IÇIN DIYET ÖNERILERI

Saglikli beslenme için nelerden uzak durulmali

Saglikli beslenme diyeti, doymus yaglardan, trans yag asitlerinden ve kolesterolden fakir, sebze ve meyve agirlikli, lifli gidalardan olusmalidir. Günlük tuz kullanimi 6 grami geçmemelidir. Günlük alkol miktari 30 grami geçmemelidir. Bu da, 600 ml bira, 250 ml sarap, 40 ml viski veya rakiya tekabül etmektedir. Ancak dogru olani, kisinin kalp sagligi için alkol alimina yönelmemesidir. Yag orani, günlük alinan toplam enerjinin % 25-35’ini olusturmalidir. Alinan günlük kolesterol miktari ise en çok 200 gram olmalidir.

HANGI BESINLER HANGI YAGLARI IÇERIR

Kalp sagligi için zararli yaglar

Doymus yag asitleri : Doymus yag asitleri kötü kolesterol denilen LDL kolesterol düzeyini yükseltir, insüline direnci artirarak seker hastaliginin olusumuna zemin hazirlar. Doymus yag asitleri memeli hayvanlarin etlerinde ve bunlardan elde edilen süt ürünlerinde bulunmaktadir. Bunlardan tereyagi kahvaltida ve yemeklere ek olarak kesinlikle kullanilmamalidir. Yagsiz ya da az yagli, peynir, süt ve yogurt tüketilmelidir. Kuzu ve koyun eti yerine az yagli dana eti ile hindi tavuk ve özellikle de balik tercih edilmelidir. Sakatat, pastirma, sucuk, salam ve sosisten de kaçinilmalidir.

Trans yag asitleri: Trans çoklu yag asitleri kötü kolesterolü artirir ve iyi kolesterolün düsmesine neden olur. Margarinler gibi kati yaglar bu tür yaglardandir ve kullanilmamalidir. Ayrica disarida yapilan kizartmalarda, hazir yemeklerde ve börek çörek yapiminda da kullanilir. Bunlarin tüketimi en aza indirilmelidir.

Kalp sagligi için yararli yaglar

Doymamis yag asitleri: Diyette doymamis yag asitleri kolesterolün düsmesine yardimci olur. Bunun için omega 6 ve omega 3 yönünden zengin olan bitkisel yaglar; misirözü, ayçiçegi, soya fasulyesi yagi tüketilmelidir. Omega 3 yönünden zengin olan soguk su baliklari da kan yaglarini düsürerek kandaki pihtilasmayi azaltir, kalp ritm bozukluklarinin önüne geçerek ani ölüm riskini en aza indirir. Bunun için haftada en az iki kez balik tüketilmelidir. Bunun yaninda keten tohumu, kanola yagi, soya yagi ve findik da omega 3 yönünden zengindir. Günde 5-6 findik tüketimini önerilmektedir.

ET YERINE KURU BAKLAGILLER VE TAHILLAR TÜKETILMELI

Her gün et yenilmesi gerekli degildir. Protein gereksinimi bezelye, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagillerden ve tam tahillardan karsilanmalidir. Bu besinler liften de zengin olduklari için kandaki kolesterolü de düsürebilmektedir. Baklagiller, tahillar ve sebzeler diyette önemli yer tutmaktadir. Gidalarla alinmak üzere günde 20-30 gram lif önerilmektedir. Yulaf ürünleri, tam pirinç (kepekli), kuru baklagiller, tam ekmek (kepekli), sebzeler ve meyveler liften zengin besin kaynaklaridir.

AKDENIZ TIPI DIYET SISMANLIGI ÖNLER

Akdeniz tipi diyet genellikle Akdeniz’e komsu olan ülkelerdeki genel beslenme aliskanliklarini ortaya koyan bir diyettir. Bu diyetin özellikleri; Bitkisel kaynakli besinlerin yogunlukta olmasi, (yesil bitkiler, sebzeler, bakliyat, tahil, hububat, meyveler, findik ve ceviz vb.), esas zeytinyagi, balik, kirmizi et ve kümes hayvanlarinin az tüketimi ve yemeklerle alinan saraptir. Akdeniz tipi diyet bati tipi beslenmeye göre kalp krizine bagli ölümleri azaltmaktadir. Sismanlamaya dikkat ederek kuvvetle önerilecek bir diyet türüdür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası