Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIGINIZ IÇIN SÜT IÇMEYI IHMAL ETMEYIN

Sagliginiz için en yararli aliskanliklardan biri, çocukluktan itibaren her yasta yeterli miktarda, saglikli kosullarda süt tüketmektir. 21 Mayis Dünya Süt günü nedeniyle bu önemli mesaji tekrarlayan uzmanlar süt içmenin, saglikli beslenmenin temel sartlarindan biri olduguna dikkat çekiyor. Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Yasemin Ayginin de, daha saglikli bir toplum için, ülkemizde kisi basina düsen saglikli süt tüketiminin artmasi gerektigini belirtti.

21 Mayis Dünya Süt Günü’nde, sütün saglikli bir yasam için tasidigi önem bir kez daha dile getirildi. Bu özel gün nedeniyle ülkemizde saglikli süt tüketiminin düsük, buna karsin açik süt tüketiminin yüksek olmasi gibi sorunlar, osteoporoz tehdidine karsi süt içmenin yararlari gibi konular gündeme geldi.

Yeterli miktarda süt tüketmiyoruz

Avrupa ülkelerinde kisi basina yillik süt tüketimi ortalama 94 litre oldugu halde, ülkemizde yilda kisi basina toplam 24 litre süt tüketiliyor. Islenmis ve paketlenmis süt tüketimi ise kisi basina 11 litre düzeyinde bulunuyor. Halen ülkemizde tüketilen sütün yüzde 52’si açikta satiliyor. Ayrica Türkiye’de yilda üretilen yaklasik 11 milyon 500 bin ton sütün sadece yüzde 20’sinin üretimi kayit altinda gerçeklesiyor.

Sütün yetersiz ve sagliksiz kosullarda tüketilmesinin toplum sagligini olumsuz etkiledigini belirten Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Yasemin Ayginin sunlari söyledi:

“Ülkemizde yetersiz süt tüketiminin yani sira, açik süt tüketiminin yüksek olusu toplum sagligini tehdit ediyor. Bu konuda, yürüttügümüz bilinçlendirme çalismalarinin da destegiyle son yillarda olumlu gelismeler yasandigini görüyoruz. Hijyenik olmayan açik sütün genel süt tüketiminden aldigi pay 2005 yilinda yüzde 57 iken, 2006’da 52’ye geriledi. Bununla birlikte saglikli ambalajda süt tüketimi konusunda henüz yeterli ilerlemeyi saglayabilmis degiliz. Içinde çok sayida zararli mikroorganizma barindiran açik süte karsi mutlaka saglikli ambalajda süt tüketilmesinin tesvik edilmesi, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Biz bu yöndeki çalismalarimizi sürdürecegiz.”

Osteoporoz tehdidini süt içerek uzaklastirin

Ileri yaslarda özellikle kadinlari tehdit eden osteoporoz yani kemik erimesi hastaligindan korunmak için çocukluktan itibaren her gün yeterli miktarda süt içmek önem tasiyor. Süt vücuda ihtiyaç duydugu kalsiyumu kazandirarak kemiklerin güçlenmesini sagliyor.

Kemik yapisinin 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’i da kalsiyumdan olusuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dislerde bulunuyor. Büyüme çaginda yeterli kalsiyum alimi, kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagliyor. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açisindan zengin ve en rahat ulasilabilecek besin maddeleri arasinda yer aliyor. 100 ml tam yagli süt 118 mg, yarim yagli süt 120 mg, yagsiz süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içmek gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası