Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIGINIZ IÇIN SÜT IÇMEYI IHMAL ETMEYIN

Sagliginiz için en yararli aliskanliklardan biri, çocukluktan itibaren her yasta yeterli miktarda, saglikli kosullarda süt tüketmektir. 21 Mayis Dünya Süt günü nedeniyle bu önemli mesaji tekrarlayan uzmanlar süt içmenin, saglikli beslenmenin temel sartlarindan biri olduguna dikkat çekiyor. Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Yasemin Ayginin de, daha saglikli bir toplum için, ülkemizde kisi basina düsen saglikli süt tüketiminin artmasi gerektigini belirtti.

21 Mayis Dünya Süt Günü’nde, sütün saglikli bir yasam için tasidigi önem bir kez daha dile getirildi. Bu özel gün nedeniyle ülkemizde saglikli süt tüketiminin düsük, buna karsin açik süt tüketiminin yüksek olmasi gibi sorunlar, osteoporoz tehdidine karsi süt içmenin yararlari gibi konular gündeme geldi.

Yeterli miktarda süt tüketmiyoruz

Avrupa ülkelerinde kisi basina yillik süt tüketimi ortalama 94 litre oldugu halde, ülkemizde yilda kisi basina toplam 24 litre süt tüketiliyor. Islenmis ve paketlenmis süt tüketimi ise kisi basina 11 litre düzeyinde bulunuyor. Halen ülkemizde tüketilen sütün yüzde 52’si açikta satiliyor. Ayrica Türkiye’de yilda üretilen yaklasik 11 milyon 500 bin ton sütün sadece yüzde 20’sinin üretimi kayit altinda gerçeklesiyor.

Sütün yetersiz ve sagliksiz kosullarda tüketilmesinin toplum sagligini olumsuz etkiledigini belirten Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Yasemin Ayginin sunlari söyledi:

“Ülkemizde yetersiz süt tüketiminin yani sira, açik süt tüketiminin yüksek olusu toplum sagligini tehdit ediyor. Bu konuda, yürüttügümüz bilinçlendirme çalismalarinin da destegiyle son yillarda olumlu gelismeler yasandigini görüyoruz. Hijyenik olmayan açik sütün genel süt tüketiminden aldigi pay 2005 yilinda yüzde 57 iken, 2006’da 52’ye geriledi. Bununla birlikte saglikli ambalajda süt tüketimi konusunda henüz yeterli ilerlemeyi saglayabilmis degiliz. Içinde çok sayida zararli mikroorganizma barindiran açik süte karsi mutlaka saglikli ambalajda süt tüketilmesinin tesvik edilmesi, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Biz bu yöndeki çalismalarimizi sürdürecegiz.”

Osteoporoz tehdidini süt içerek uzaklastirin

Ileri yaslarda özellikle kadinlari tehdit eden osteoporoz yani kemik erimesi hastaligindan korunmak için çocukluktan itibaren her gün yeterli miktarda süt içmek önem tasiyor. Süt vücuda ihtiyaç duydugu kalsiyumu kazandirarak kemiklerin güçlenmesini sagliyor.

Kemik yapisinin 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’i da kalsiyumdan olusuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dislerde bulunuyor. Büyüme çaginda yeterli kalsiyum alimi, kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagliyor. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açisindan zengin ve en rahat ulasilabilecek besin maddeleri arasinda yer aliyor. 100 ml tam yagli süt 118 mg, yarim yagli süt 120 mg, yagsiz süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içmek gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası