Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneslenirken dikkat!

Bronzlasmak için bilinçsizce güneslenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaslanmasindan lekelere kadar bir dizi saglik sorununa yol açabiliyor. Cildin erken yaslanmasina yol açan günes isinlarindan mümkün oldugunca kaçinilmasi gerekiyor.

Günes her cilt tipini farkli sekilde etkiler. Kizil ve sarisinlarin günese karsi çok daha dikkatli olmasi gerekirken esmerler bronzlasma konusunda daha sansli. Tatil mevsimi geldi çatti. Tatil deyince de akla ilk önce deniz ve günes geliyor. Ancak uzmanlarin da her yil hatirlattigi gibi uzun süre güneste kalmak, günes yaniklari ve günes çarpmasina yol açarken yillar boyu tekrarlayan sürelerle yogun günes isinlarina maruz kalmak ise, günese bagli deri yaslanmasi, çil ve lekelere yol açiyor. Tüm bunlar korunmasiz olarak günese çikma sürecinin sonucu ortaya çikiyor. Bilinçli güneslenme, günesin faydalarini alip zararlarindan uzak durmaniza yardimci olacaktir.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Serpil Uysal Özyilmaz anlatiyor.

Kizillar ve sarisinlar

Bu tür ciltler, günes altinda korunmasiz kaldiklarinda yeterli melanin üreten hücrelere sahip olmadiklari için cildi bir örtü gibi koruyan melanini yeterince üretemezler. Bu durum ciddi hastaliklar ve yaniklar ortaya çikarabilir. En iyisi sabahlari erkenden veya aksamlari günes batarken güneslenmeyi tercih etmektir. Basinizdan ayaklariniza kadar özellikle ilk günlerde koruyuculugu yüksek ürünlerle, özenle kremlenmeyi ve kreminizi sik sik yenilemeyi unutmayin.

Kumrallar

Sarisinlar kadar olmasa da günesin zararli isinlarindan kolayca etkilenir. En iyi strateji, bronzlasmaniza yardimci olacak karoten içeren yiyecekleri (havuç, kavun, kayisi) planladiginiz tatil gününün birkaç hafta öncesinden bol bol yemektir. Günesin tepede oldugu saatlerde gölgede kalmalisiniz. Yüzünüz için yüksek koruma faktörlü bir ürün seçmelisiniz yoksa günes uzun vadede kirisiklara sebep olabilir.

Koyu kumrallar

Açik veya koyu renk saçli olsaniz da kolayca karamel bronzluga kavusabilirsiniz. Yine de ilk günlerde günes altinda fazla kalmayin. En iyi strateji ilk günlerde, 15 koruma faktörlü bir kremi iyice sürerek yaniklarin önüne geçmektir.

Esmerler

Kolayca dikkat çekici bronzluga kavusabilir ve bronzlugu uzun süre koruyabilirsiniz. Ama ne yazik ki UV isinlari sizin için bile tamamen güvenilir degil. En iyi strateji ilk günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanmaktir.

Bu tavsiyelerin yaninda, günes koruma ürünleri sadece tatil için degil. Günese maruz kaldiginiz günlük yasamda da günes koruma faktörlü kremler kullanmayi unutmayin. Gün içinde 11.00–16.00 saatleri arasi günes isinlarina maruz kalmamaya özen gösterin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası