Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güneslenirken dikkat!

Bronzlasmak için bilinçsizce güneslenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaslanmasindan lekelere kadar bir dizi saglik sorununa yol açabiliyor. Cildin erken yaslanmasina yol açan günes isinlarindan mümkün oldugunca kaçinilmasi gerekiyor.

Günes her cilt tipini farkli sekilde etkiler. Kizil ve sarisinlarin günese karsi çok daha dikkatli olmasi gerekirken esmerler bronzlasma konusunda daha sansli. Tatil mevsimi geldi çatti. Tatil deyince de akla ilk önce deniz ve günes geliyor. Ancak uzmanlarin da her yil hatirlattigi gibi uzun süre güneste kalmak, günes yaniklari ve günes çarpmasina yol açarken yillar boyu tekrarlayan sürelerle yogun günes isinlarina maruz kalmak ise, günese bagli deri yaslanmasi, çil ve lekelere yol açiyor. Tüm bunlar korunmasiz olarak günese çikma sürecinin sonucu ortaya çikiyor. Bilinçli güneslenme, günesin faydalarini alip zararlarindan uzak durmaniza yardimci olacaktir.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Serpil Uysal Özyilmaz anlatiyor.

Kizillar ve sarisinlar

Bu tür ciltler, günes altinda korunmasiz kaldiklarinda yeterli melanin üreten hücrelere sahip olmadiklari için cildi bir örtü gibi koruyan melanini yeterince üretemezler. Bu durum ciddi hastaliklar ve yaniklar ortaya çikarabilir. En iyisi sabahlari erkenden veya aksamlari günes batarken güneslenmeyi tercih etmektir. Basinizdan ayaklariniza kadar özellikle ilk günlerde koruyuculugu yüksek ürünlerle, özenle kremlenmeyi ve kreminizi sik sik yenilemeyi unutmayin.

Kumrallar

Sarisinlar kadar olmasa da günesin zararli isinlarindan kolayca etkilenir. En iyi strateji, bronzlasmaniza yardimci olacak karoten içeren yiyecekleri (havuç, kavun, kayisi) planladiginiz tatil gününün birkaç hafta öncesinden bol bol yemektir. Günesin tepede oldugu saatlerde gölgede kalmalisiniz. Yüzünüz için yüksek koruma faktörlü bir ürün seçmelisiniz yoksa günes uzun vadede kirisiklara sebep olabilir.

Koyu kumrallar

Açik veya koyu renk saçli olsaniz da kolayca karamel bronzluga kavusabilirsiniz. Yine de ilk günlerde günes altinda fazla kalmayin. En iyi strateji ilk günlerde, 15 koruma faktörlü bir kremi iyice sürerek yaniklarin önüne geçmektir.

Esmerler

Kolayca dikkat çekici bronzluga kavusabilir ve bronzlugu uzun süre koruyabilirsiniz. Ama ne yazik ki UV isinlari sizin için bile tamamen güvenilir degil. En iyi strateji ilk günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanmaktir.

Bu tavsiyelerin yaninda, günes koruma ürünleri sadece tatil için degil. Günese maruz kaldiginiz günlük yasamda da günes koruma faktörlü kremler kullanmayi unutmayin. Gün içinde 11.00–16.00 saatleri arasi günes isinlarina maruz kalmamaya özen gösterin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası