Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mavi Bisiklet Bu Kez Kadinlarimiz Için Yollara Düsüyor

Geçtigimiz yil kanserde erken tani için yola çikan Mavi Bisikletliler, 2007’de de hiz kesmeden yoluna devam ediyor. Bu yil, özellikle kadinlarimiz için ciddi bir tehdit olan meme kanseri konusunda halki bilinçlendirecek olan ‘Mavi Bisiklet, kanserde erken tani için yolAçik’ kampanyasi, Marmara ve Ege bölgesinde binlerce insanla bulusmaya hazirlaniyor.

12 kisilik Milli Takim Bisikletçilerimiz, 19–26 Mayis tarihleri arasinda Istanbul, Bursa, Balikesir, Manisa, Denizli, Aydin, Izmir hattini izleyerek meme kanseriyle mücadele için pedal çevirecek. Ayni güzergah boyunca yer alan sehirlerde uzman doktorlar tarafindan halka açik seminerlerin düzenlenecegi ‘Roche Mavi Bisiklet TIR’i da bisikletçilere eslik edecek.

Kampanya, kanser hastalarinin mücadelesine pedal çevirerek destek vermek isteyen herkese açik olacak. Sehirlerde düzenlenecek bisiklet parkurlarinda vatandaslar da pedal çevirip kampanyaya destek olabilecek. ROCHE, her bisikletli katilimci adina etkinligin yapildigi her ilde meme kanserinde erken tani için kurulacak ‘mamografi üniteleri’ için olusturulan fona bagista bulunacak.

Mavi Bisiklet turu öncesinde, Türkiye Meme Kanseri Erken Tani ve Tarama Kurul Baskani, Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, Türkiye Bisiklet Federasyonu Baskani Emin Müftüoglu ve milli takim bisikletçilerinin katildigi basin toplantisinda bir konusma yapan ve kampanyanin geçen seneki rotasi üzerinde bulunan Bilecik iline kazandirilan Mamografi Ünitesi’ne iliskin bilgi veren Roche Medikal Direktörü Dr. Çigdem Askin, Türkiye’de de ciddi bir saglik sorunu olan kanser konusunda, sosyal sorumluluklarinin geregi olarak baslattiklari “Mavi Bisiklet, kanserde erken tani için yolAçik” kamuoyu bilinçlendirme kampanyasinda 2. etabin gerçeklestirilecek olmasindan büyük mutluluk duyduklarini belirtti.

Kanserde erken tani konusunda tam anlamiyla bir bilinç yerlestirilebilmesi için, bu tür etkinliklerin sayisinin artmasinin ve yillar içinde süreklilige kavusmasinin önemine isaret eden Dr. Çigdem Askin, amaçlarinin Mavi Bisiklet kampanyasina süreklilik kazandirmak oldugunu dile getirdi. Geçen seneki turun ardindan Roche tarafindan yapilan bagislarla Bilecik Devlet Hastanesi’ne Mamografi Ünitesi kazandirildigini söyleyen Askin, ‘Kampanyamizin her yil daha fazla insana ulasmasini hedefliyoruz. Geçen sene kampanyamiza yogun ilgi gösterildi. Bu yil da herkesi Mavi Bisiklet için pedal çevirmeye ve kanserle savas konusunda bizlere destek vermeye davet ediyoruz’ seklinde konustu.

Mavi Bisiklet, Bilecik’e ‘Erken Tani Merkezi’ Kazandirdi

Ilki geçen sene 9-23 Eylül tarihleri arasinda düzenlenen kampanya için 18 kisilik Milli Bisiklet Takimi, Istanbul’dan Antalya’ya kadar toplam 2000 kilometrelik uzun bir parkurda pedal çevirdi. Bisikletçilere eslik eden Roche TIR’inda Türkiye’nin önde gelen tip uzmanlari, lenf kanseri (lenfoma), akciger kanseri, cilt kanseri, barsak kanseri, meme kanserinde erken teshis ve tedavi yöntemleri ile ilgili halka açik bilgilendirme toplantilarina katildi. Mavi Bisiklet turu boyunca gönüllü olarak pedal çeviren 2600 katilimci adina Roche tarafindan bagis yapildi. Katilimcilarin doldurdugu kayit formlari her merkezde ayri sandiklarda toplandi. Katilimci sayisi ve toplanan bagis miktari, tüm sandiklarin Istanbul’da noter huzurunda açilmasiyla belli oldu. Fonda toplanan miktar, 7 sehrin Il Özel Idareleri’ne Nisan 2007 itibariyle teslim edildi. Paranin yeterli olmamasina karsin alinan özel bir kararla hiç Mamografi ünitesi bulunmayan Bilecik ili Devlet Hastanesi’ne Roche tarafindan “Mamografi Ünitesi” bagislandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası