Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Kasik Fitigi Ihmale Gelmez!

Çocuklarda kasik bölgesinde en sik görülen hastalik kasik fitigi olarak karsimiza çikiyor. Dogumsal bir hastalik olan kasik fitigi karin zari uzantisinin açik kalmasi sonucu olusan keseye batin organlarinin girmesi ile olusuyor. Çocuklarda aglama, gülme, ikinma gibi karinda iç basincin arttigi hallerde kasik bölgesinde sislik ortaya çikiyor. Bu sislik elle itilince kayboluyor. Daha çok erkek çocuklarda görülen kasik fitigi, kiz çocuklarinda da sikça görülmektedir. Kasik fitigi %60 sag kasikta, %30 sol kasikta,%10 oraninda da her iki kasikta da olabiliyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Ali Kürsat Budan çocuklarda kasik fitigini anlatti.

Erkek bebekler annelerinin karninda gelismelerini tamamlarken, testisleri yani erkek yumurtalari da kendi karinlarinin içinde gelismeye basliyor. Testisler bebegin karnindan torbalarina hamileligin son 2 ayinda inerler. Bu yolculuk kasik bölgesinde bir kanalin içinden olur. Karin içindeki testisler her iki kasikta ayri ayri olusan iki kanaldan geçip dis dünyaya, yani erkek çocugun torbalarina varirlar. Bu kanallar normalde doguma birkaç gün kala vazifeleri bittigi için kapanirlar. Böylece karin içi ile disi arasinda baglanti kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fitiklasma meydana geliyor. Kiz çocuklarinda kasik fitigina daha az rastlansa da ve kizlarda disari firlayan organ çogunlukla bagirsak degil yumurtaliklar oluyor.

Kasik fitiginin en önemli riski bagirsak zedelenmesi. Bagirsaklarin kasiga girip sikismasi sonucunda bagirsak tikanikligi ve bagirsak delinmesi de görülebiliyor. Fitik bogulmasi olarak bilinen bu durum hayati tehdit edebiliyor ve çocugun acil olarak 1–2 saat içerisinde ameliyat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle kasik fitigi teshis edildigi zaman, sislik disinda bir sikayete yol açmasa bile en kisa sürede ameliyat edilmesi öneriliyor.

Kasik fitigi kendiliginden iyilesmez

Kendiliginden iyilesmesi mümkün olmayan kasik fitiginin tek tedavisi cerrahi müdahale. Kasik fitigi ameliyati olan çocuklar ayni gün hastaneden taburcu olabiliyorlar. Kasik fitigi, ortalama 20 dakika süren bir ameliyatla onariliyor. Bu ameliyatta fitik kesesi bulunarak çikartiliyor ve karin içerisiyle baglantisi kesiliyor.

Kasik fitiginda genetik faktörlerin önemli rolü bulunuyor. Kasik fitikli çocuklarin yaklasik yüzde 20’sinin ailesinde de kasik fitigi hikayesi bulunuyor.

Kasik fitiginin ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle ailelere çocuklarinin vücudundaki degisimleri iyi gözlemlemeleri görevi düsüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası