Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Kasik Fitigi Ihmale Gelmez!

Çocuklarda kasik bölgesinde en sik görülen hastalik kasik fitigi olarak karsimiza çikiyor. Dogumsal bir hastalik olan kasik fitigi karin zari uzantisinin açik kalmasi sonucu olusan keseye batin organlarinin girmesi ile olusuyor. Çocuklarda aglama, gülme, ikinma gibi karinda iç basincin arttigi hallerde kasik bölgesinde sislik ortaya çikiyor. Bu sislik elle itilince kayboluyor. Daha çok erkek çocuklarda görülen kasik fitigi, kiz çocuklarinda da sikça görülmektedir. Kasik fitigi %60 sag kasikta, %30 sol kasikta,%10 oraninda da her iki kasikta da olabiliyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Ali Kürsat Budan çocuklarda kasik fitigini anlatti.

Erkek bebekler annelerinin karninda gelismelerini tamamlarken, testisleri yani erkek yumurtalari da kendi karinlarinin içinde gelismeye basliyor. Testisler bebegin karnindan torbalarina hamileligin son 2 ayinda inerler. Bu yolculuk kasik bölgesinde bir kanalin içinden olur. Karin içindeki testisler her iki kasikta ayri ayri olusan iki kanaldan geçip dis dünyaya, yani erkek çocugun torbalarina varirlar. Bu kanallar normalde doguma birkaç gün kala vazifeleri bittigi için kapanirlar. Böylece karin içi ile disi arasinda baglanti kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fitiklasma meydana geliyor. Kiz çocuklarinda kasik fitigina daha az rastlansa da ve kizlarda disari firlayan organ çogunlukla bagirsak degil yumurtaliklar oluyor.

Kasik fitiginin en önemli riski bagirsak zedelenmesi. Bagirsaklarin kasiga girip sikismasi sonucunda bagirsak tikanikligi ve bagirsak delinmesi de görülebiliyor. Fitik bogulmasi olarak bilinen bu durum hayati tehdit edebiliyor ve çocugun acil olarak 1–2 saat içerisinde ameliyat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle kasik fitigi teshis edildigi zaman, sislik disinda bir sikayete yol açmasa bile en kisa sürede ameliyat edilmesi öneriliyor.

Kasik fitigi kendiliginden iyilesmez

Kendiliginden iyilesmesi mümkün olmayan kasik fitiginin tek tedavisi cerrahi müdahale. Kasik fitigi ameliyati olan çocuklar ayni gün hastaneden taburcu olabiliyorlar. Kasik fitigi, ortalama 20 dakika süren bir ameliyatla onariliyor. Bu ameliyatta fitik kesesi bulunarak çikartiliyor ve karin içerisiyle baglantisi kesiliyor.

Kasik fitiginda genetik faktörlerin önemli rolü bulunuyor. Kasik fitikli çocuklarin yaklasik yüzde 20’sinin ailesinde de kasik fitigi hikayesi bulunuyor.

Kasik fitiginin ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle ailelere çocuklarinin vücudundaki degisimleri iyi gözlemlemeleri görevi düsüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası