Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Kasik Fitigi Ihmale Gelmez!

Çocuklarda kasik bölgesinde en sik görülen hastalik kasik fitigi olarak karsimiza çikiyor. Dogumsal bir hastalik olan kasik fitigi karin zari uzantisinin açik kalmasi sonucu olusan keseye batin organlarinin girmesi ile olusuyor. Çocuklarda aglama, gülme, ikinma gibi karinda iç basincin arttigi hallerde kasik bölgesinde sislik ortaya çikiyor. Bu sislik elle itilince kayboluyor. Daha çok erkek çocuklarda görülen kasik fitigi, kiz çocuklarinda da sikça görülmektedir. Kasik fitigi %60 sag kasikta, %30 sol kasikta,%10 oraninda da her iki kasikta da olabiliyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Ali Kürsat Budan çocuklarda kasik fitigini anlatti.

Erkek bebekler annelerinin karninda gelismelerini tamamlarken, testisleri yani erkek yumurtalari da kendi karinlarinin içinde gelismeye basliyor. Testisler bebegin karnindan torbalarina hamileligin son 2 ayinda inerler. Bu yolculuk kasik bölgesinde bir kanalin içinden olur. Karin içindeki testisler her iki kasikta ayri ayri olusan iki kanaldan geçip dis dünyaya, yani erkek çocugun torbalarina varirlar. Bu kanallar normalde doguma birkaç gün kala vazifeleri bittigi için kapanirlar. Böylece karin içi ile disi arasinda baglanti kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fitiklasma meydana geliyor. Kiz çocuklarinda kasik fitigina daha az rastlansa da ve kizlarda disari firlayan organ çogunlukla bagirsak degil yumurtaliklar oluyor.

Kasik fitiginin en önemli riski bagirsak zedelenmesi. Bagirsaklarin kasiga girip sikismasi sonucunda bagirsak tikanikligi ve bagirsak delinmesi de görülebiliyor. Fitik bogulmasi olarak bilinen bu durum hayati tehdit edebiliyor ve çocugun acil olarak 1–2 saat içerisinde ameliyat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle kasik fitigi teshis edildigi zaman, sislik disinda bir sikayete yol açmasa bile en kisa sürede ameliyat edilmesi öneriliyor.

Kasik fitigi kendiliginden iyilesmez

Kendiliginden iyilesmesi mümkün olmayan kasik fitiginin tek tedavisi cerrahi müdahale. Kasik fitigi ameliyati olan çocuklar ayni gün hastaneden taburcu olabiliyorlar. Kasik fitigi, ortalama 20 dakika süren bir ameliyatla onariliyor. Bu ameliyatta fitik kesesi bulunarak çikartiliyor ve karin içerisiyle baglantisi kesiliyor.

Kasik fitiginda genetik faktörlerin önemli rolü bulunuyor. Kasik fitikli çocuklarin yaklasik yüzde 20’sinin ailesinde de kasik fitigi hikayesi bulunuyor.

Kasik fitiginin ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle ailelere çocuklarinin vücudundaki degisimleri iyi gözlemlemeleri görevi düsüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası