Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN SU IÇMEK HASTALIKLARDAN KORUR

Yaz aylarinin yaklastigi bugünlerde uzmanlar, vücudun ihtiyaci olan suyun mutlaka karsilanmasi gerektigini hatirlatiyor.

Uzmanlar, sicak havalarda özellikle ürolojik hastaliklarda bir artis gözlendigini belirterek, yaz aylarinda bazi hastaliklardan korunmanin sadece su içerek saglanabilecegini vurguluyor.

SICAK HAVADA SU IÇMEYE DAHA ÇOK ÖZEN GÖSTERIN

Üroloji Uzmani Op. Dr. Mehmet Kirdar, ürolojik rahatsizliklarin bir kisminin vücudun su dengesiyle ilgili oldugunu, özellikle de yazin sicak havadan dolayi vücudun su ihtiyacinin normale göre daha fazla oldugunu belirtiyor.

Vücudun ihtiyaci olan suyun mutlaka karsilanmasi gerektigini hatirlatan Op. Dr. Kirdar, gerekli suyun saglanmamasi halinde, böbrek tasi ve prostat hastaliklariyla ilgili önemli sorunlar yasanabilecegine dikkat çekiyor.

Op.Dr. Mehmet Kirdar, havalarin isinmasiyla birlikte vücudun su ihtiyacinin artacagini, bu ihtiyaci karsilamanin yani sira sistemin iyi çalismasi için ihtiyacin bir miktar daha fazlasinin vücuda verilmesi gerektigini belirtiyor.

Insanin vücut agirliginin yaklasik %55-60’inin su oldugunu belirten Op. Dr. Mehmet Kirdar, bu nedenle vücut agirliginin özellikle sicak havalarda su kaybi ve terleme nedeniyle hizla azalabilecegine dikkat çekiyor.

Vücutta sistemlerin ve hücresel faaliyetlerin düzgün çalismasinin suya bagli oldugunu vurgulayan Op. Dr. Kirdar, vücuttaki kan hacminin vücut isisini düzenledigini, oksijenin ve besinlerin hücrelere tasinmasini sagladigini ve hücresel düzeyde biyokimyasal reaksiyonlarin su ile saglandigini belirtiyor.

Op. Dr. Mehmet Kirdar, vücudun su ihtiyacinin % 20’sinin meyve sebze gibi besinlerden , %80’ inin de direkt sivilardan saglandigini belirtti.

Op. Dr. Kirdar, portakal, karpuz ve salatalik gibi bazi besinlerin su bakimindan çok zengin oldugunu belirterek, vücuda alinan sivinin sebze ve meyvelerden, kafeinsiz içeceklerden saglanabilecegini ama en iyi yolun yine de su içmek oldugunu dile getiriyor.

VÜCUDUNUZUN SU IHTIYACINI NASIL ANLARSINIZ?

Üroloji Uzmani Op.Dr.Mehmet Kirdar, kisinin su içme aliskanligi yoksa, biraz dikkatli davranarak ve vücut sesinizi dinleyerek vücudunun suya duydugu ihtiyaci bulabilecegini belirtiyor.

Op. Dr. Kirdar, hafif sivi kaybi yasanan durumlarda kisinin dudaklarinin kuruyabilecegini agizda yapiskan bir his olusacagini söylüyor.

Su kaybiyla, agiz kurulugu ve susama hissine ek olarak yapilmakta olan ise konsantre olmakta güçlük çekilebilecegini de ifade eden Kirdar, belirgin bir neden olmaksizin kisinin kendini yorgun hissedebilecegini, nabzinin yükselebilecegini bazi kisilerin de bas agrisi çekebilecegini dile getiriyor.

Idrarin koyu renkli ve agir kokulu olmasinin kisinin vücudunun susuz kaldigini gösteren en güçlü bulgu oldugunu vurgulayan Op.Dr. Mehmet Kirdar, bazi ilaçlarin idrar rengini degistirebildigini, bu nedenle degisimin kaynaginin ilaç olup olmadigini saptamada kisinin doktorundan yardim istemesi gerektigini belirtiyor.

Gün içerisindeki düsük idrar atiminin genellikle vücudun su kaybiyla ilgili oldugunu ifade eden Op.Dr. Kirdar, kisinin özellikle sicak havalarda bu tip bulgulari dogru degerlendirip, su tüketimini ihmal etmemesi gerektigini vurguluyor.

NE KADAR SU TÜKETILMELI?

Op. Dr. Mehmet Kirdar, bazi durumlarda kisinin vücudunu asiri miktarda sivi ile yüklemesinin vücutta asiri sodyum kaybina (hiponatremi) neden olabilecegine dikkat çekiyor.

Op. Dr. Kirdar, fazla sivi aliminin özellikle yasli kimselerde eslik eden hastaliklari varsa zararli olabilecegini de belirtiyor.

Op. Dr. Mehmet Kirdar, günlük su ihtiyacinin çesitli sekillerde hesaplanabilecegini ifade ediyor:

“En basit yöntem, vücut agirliginin her bir kilosuna 30 ml ile çarpmak.Yani ortalama 70 kg bir insan normal sartlar altinda günde 2-2.5 lt sivi tüketmelidir.

Ancak bu ihtiyaç , egzersiz sonrasi, sicak hava , atesli hastaliklar , mide bozulmasi ve ishal gibi sivi kaybinin yogun oldugu durumlarda artmaktadir. Günde ne kadar sivi almaliyiz sorusunun cevabini bu bilgilere göre vermeliyiz, yani günde 8-10 bardak su içmeliyim yerine hangi sartlarda yasadigimiza, ne is yaptigimiza, saglik durumumuza, vücut agirligimiza göre bu miktari arttirip azaltabiliriz . Ancak bunu da en kolay temin edilebilen en ucuz ve kalorisiz sivi kaynagi suyla karsilayabiliriz.”

Op. Dr. Kirdar, kisisel bazda sivi gereksiniminin degisebilecegini de hatirlatarak, prostat veya idrar tutamama problemi olmadigi halde, kisinin can sikici derecede sik tuvalete gitmesinin, gereginden fazla sivi alimi anlamina geldigini dile getiriyor.

Sivilarin rahatça tüketilebilecek ölçüde alinmasi gerektigini belirten Op. Dr. Kirdar, özellikle sicak havalarda, fiziksel olarak yogun efor harcanilan zamanlarda veya hastayken sivi alimina dikkat edilmesi gerektigini ifade ediyor.

Kisinin yogun çalistigi dönemlerde ya da antrenman yaptiginda zaman zaman dehidrasyon (su kaybi) belirti ve bulgularini kontrol etmeyi unutmamasi gerektigini belirten Op. Dr. Mehmet Kirdar, uzman olmayan kisiler tarafindan yapilan önerilere de kulak asilmamasi gerektigini hatirlatiyor.

Op. Dr. Mehmet Kirdar, kisinin vücudunun sesine kulak vererek sivi alimini artirmasi veya beslenme programini yüksek sivi içerikli besinlerle takviye etmesi gerekip gerekmedigini aninda saptayabilecegini de belirtiyor.


Tel: 0216 488 16 81

mksaruhan@mail.com


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası