Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Botox’la terlemeye son!

Terleme tüm saglikli insanlarda olmasi gereken vücudun su, tuz ve isi dengesini saglayan fizyolojik bir olay. Ancak koltuk altinda asiri terleme ve sonucunda olusan kötü kokular bireylerin sosyal hayatini önemli derecede etkiliyor. Koltuk altinda bulunan ter bezlerinin fazla çalismasi sonucunda asiri terleme ve burada bulunan bakteriler nedeniyle kötü, hos olmayan bir koku ortaya çikmasina neden oluyor. Yaz aylarinda da sicagin etkisi ile terleme daha da artiyor. Hiperhidroz yani asiri terleme tüm vücutta ve koltuk alti, avuç içi ve ayak tabani gibi belli bölgelerde ortaya çikiyor. Yüzde görülen asiri terleme ile de çok nadir olsa da karsilasilabiliyor. Toplumda en sik rastlanan terleme koltuk alti terlemesi olarak karsimiza çikiyor. Hiperhidroz genellikle 20’li yaslarda basliyor ve toplumda her 200 hastadan birinde görülüyor.

Asiri terlemenin ter bezlerinin asiri çalismasindan kaynaklandigini söylüyor Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Serpil Özyilmaz. Ter bezleri vücudun her yerinde bulunmasina ragmen avuç içi ayak tabani ve koltuk alti gibi alanlarda daha yogun bulunuyor. Bazi kisilerde asiri terleme görülürken bazilarinda neden görülmedigi bilinmiyor. Asiri terlemenin genetik faktörlerden kaynaklandigi düsünülüyor.

Asiri terleme bazi durumlarin tetikledigi fizyolojik yani dogal terleme ile karistirilmamasi gerektigini söyleyen Dr. Serpil Özyilmaz dogal terlemeyin tetikleyen unsurlari söyle siraladi;

Egzersiz
Sicak, stres
Alkol, kahve, çay, sigara, sicak ve baharatli yiyecekler
Stres, anksiyete
Günün bazi saatleri

Asiri terleme için neler yapilabilir?

Sizi rahat ve serin tutacak kiyafetler tercih edin.
Çalisma ve ev ortaminizi serin tutun.
Terlemeyi artiran yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
Stres, tansiyon, anksiyete birçok kisinin sik yasadigi bir durumdur. Gün boyu nasil stresi azaltabileceginizi düsünün.

Botox ile asiri terlemenin tedavi edilebilecegini söyleyen Serpil Özyilmaz, botox ile terleme tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Botox derinin içine enjekte edilen bir tedavi sekli olarak biliniyor. Hiperhidroz tedavisinde kullanilmasinin yaninda yillardir, yüz, göz, boyunu etkileyen kaslarin felcinde güvenle kullaniliyor. Küçük dozlari deriye enjekte edildiginde ter bezlerini etkileyen sinirlerin aktivitesini bloke ediyor ve böylece terleme fonksiyonu kayboluyor.

Tedavi için ilk önce asiri terlemenin oldugu alanlar tespit ediliyor. Ince bir enjektör ile Botox’un küçük miktarlari asiri terlemenin tespit edildigi alanlara 2 cm’lik araliklarla uygulaniyor. 30 dakika gibi kisa bir sürede islem tamamlaniyor.

Enjeksiyon sonrasinda ilk haftada ilaç etkisini göstermeye basliyor. Botox’un etkisi ortalama 6–7 ay devam ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası