Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VARIKOSEL NASIL BIR HASTALIKLTIR?

Varikosel, testisi çepeçevre saran toplayici damarlarin (venöz yapi) genislemesi ile olusan ve dogustan bir damar anomalisidir. Yasla birlikte ilerleyerek sperm yapim bozukluguna neden olabilir. Görülme sikligi toplumda %16–25 olup 20–30 yas grubunda en fazladir. Çok ilerlemis olgularda testis boyutlarinda azalma ve testosteron yapiminda bozukluklara neden olabilir. Bazi erkeklerde sperm yapim bozuklugu disinda testiste veya kasik bölgesinde agri olabilir. Çalismalarda kisirlik (infertilite) sikâyeti ile basvuran erkeklerin %35-40'inda varikosel tespit edilmistir.

%98 sol tarafta ve %2 ise her iki tarafta görülür. Solda sik görülmesine soldaki toplardamarin bosaldigi yerde ana damara dik açi yapmasi, sol testis toplardamarinin daha uzun olusu, sag testisin biraz daha asagida ve daha sarkik olusu, soldaki toplardamarin içerisinde kani ileri pompalayacak kapakçiklarin daha az ve yetersiz olusu, soldaki damarda basincin daha fazla olup kani ileri sevk edemeyisi gibi faktörler sebep olarak düsünülmektedir.

Artmis damar yapisi ve kanlanma, testisin fonksiyonlarini isi artisina neden olarak, dokunu oksijenlenmesindeki bozulma yapar ve böbrek ve böbrek üstü bezlerinden gelen zararli atiklarin birikmesine yol açarak bozar.

Üretilen spermler üzerinde de hareketliligin bozulmasi, sperm sayisinin azalmasi ve sperm yapisinin bozulmasina neden olur. Bu etkiler ile spermiogramda çogunlukla sperm sayisinda azalma, yapisal bozukluklar ve hareket bozukluguna yol açar. Bu arada testosteron hormonu saliniminda rol oynayan testisteki Leydig hücrelerinin sayisal artisina ragmen fonksiyonel olarak testosteronda azalma görülür.

BELIRTILERI

Vakalarin çogu belirti vermez. Baska bir hastaliga bakilirken tesadüfen gözükür. Belirti veren varikosel de agri olabilir. Testiste çekilme hissi vardir. Özellikle ayakta dururken ve sicakta damarlar belirginlesir ve el ile bir sicim gibi his edilir. Bazen hastalar testislerinde gördükleri veya ayakta iken ellerine gelen genislemis damarlar sebebi ile doktora gelirler. Doktor tarafindan yapilacak elle muayene ile genellikle tani konur. Bazen Doppler ultrasonografi gerekebilir. Bütün varikoselli hastalara 3 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapilip sperm sayisi, hareketliligi ve sekilleri arastirilmalidir. Hastalarin yaklasik %70 inde sperm yogunlugu ve hareketliligi azalmis, sekilleri bozulmustur. Bu hastalarda yüksek oranda kisirlik görülür. Kisirlik sikâyeti olan varikoselli erkeklerde, çok yogun agri sikâyeti olanlarda ve testislerinden biri digerine göre anlamli küçülme göstermis varikoselli erkeklerde cerrahi tedavi önerilir. Tedaviye geçmek için varikoselin mutlaka sperm degerlerini bozmus olmasi gerekir. Varikosel bekâr erkeklerde sperm degerlerinde bozulma var ise tedavi yapilmalidir. Eger erkek adolesan çagda, yani henüz ergenlige gelmemis ise ve sperm veremiyorsa bu durumda testiste küçülme olup olmadigina bakilir. O taraf testisi %10’dan fazla volüm kaybetmis ise yine ameliyat önerilir.

TESHIS

Teshiste en önemli tani yöntemi fizik muayenedir. Testise giden kord adi verilen damar ve sinir yapisinin elle muayenesinde teshis konulur. Muayenede öksürtme veya ikindirma ile karin içi basinci arttirilarak genislemis damar yapisinin taninmasi amaçlanir. Sadece ikinma yoluyla hissedilen varikosel Grade 1, ayakta muayenede ikinmadan hissedilen Grade 2 ve disaridan görülür düzeyde damar yapisinin oldugu varikosel Grade 3 olarak adlandirilir. Doppler ultrason ile varikosel arastirmasi muayenede tam olarak algilanamayan olgularda ayirici tani olarak istenebilir. Amerikan Üroloji Derneginin 2002 yilindaki toplantisinda yalniz ultrason ile tespit edilen varikoselin klinik açidan bir anlami olmadigi ve operasyona gerek olmadigi bildirilmistir.

TEDAVI

VARIKOSELIN TEDAVISI AMELIYATTIR

Hasta evli çocuk sahibi ve bir sikâyeti yoksa takip edilir.

Fakat agri varsa sperm hücresi incelemesinde (Spermiogram) sayi ve kalite düsükse veya testis boyutunda küçülme olusuyorsa ameliyat gereklidir. Ameliyati kasik bölgesinden yapilan küçük bir kesi ile gerçeklesir. Testisi drene eden venler baglanir. Basit bir ameliyattir ve genellikle hastane de yatmayi gerektirmez. Yaklasik 30–60 dk. sürer. Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye baslar. Sperm tetkiki ameliyattan sonraki 3–6. ayda yapilmalidir. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastalarin %50–80’inde görülür. Gebelik üzerindeki etkisi de yüzde 20–69 civarinda artmaktadir.

Dr. Mehmet Kalkan
Sema Hastanesi
Üroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası