Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


108 yasindaki Aspirin’in Kesfi Sürüyor

108 yildir tip dünyasinin hizmetinde olan Aspirin bügüne kadar üzerinde en çok arastirma yapilan ve bilim dünyasinin kesfetmeye devam ettigi bir ilaç olmayi sürdürüyor. Aspirin’in etken maddesi olan ASA (asetilsalisilik asit) ile ilgili dünya çapinda her sene 2,500’in üzerinde bilimsel makale yayinlaniyor. ASA ile ilgili bilimsel çalismalarin sayisi arttikça mucize ilaç olarak anilan Aspirin’in kullanim alanlarina da genisliyor. Aspirin’in tedavi alanlari, kullanim sekilleri, etkinligi ve son dönemde yürütülen arastirmalar uzman doktorlarin katilimi ile 9 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen basin bilgilendirme toplantisi ile bir kez daha masaya yatirildi.

Toplantida Aspirin’in farmakolojik özelliklerine yönelik bilgi veren I.Ü. Cerrahpasa Tip Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Öner Süzer, “Yeni bir ilaç piyasaya çikana kadar yaklasik bes bin kisi üzerinde denenmektedir. Aspirin’i bugüne kadar kullanan insanlarin sayisi ise bes milyarin üzerindedir” dedi. Aspirin’in agri kesici, ates düsürücü, inflamasyon önleyici, kalp krizi ve inmenin önlenmesi olmak üzere farkli kullanim alanlari oldugunun altini çizen Prof. Dr. Süzer, Aspirin’in günlük kullanim dozlari hakkinda da bilgi verdi. Prof. Dr. Süzer, 75-300 mg’lik dozlarin kani sulandirici etkisi bulundugunu, 1-2 g’lik dozlarin agri kesici olarak kullanilabilecegini, 2-4 g’lik dozlarin ise inflamasyon önleyici amaçli kullanildigini belirtti.

Her ilacin oldugu gibi, Aspirin’in de içinde bulundugu steroid olmayan inflamasyon önleyici ilaçlarin (NSAII), yan etkilerinin de olabilecegini belirten Prof. Dr. Süzer, alerjisi olanlarin, gastrik veya peptik ülser hastalarinin, astim hastalarinin, kanama bozukluklari yasayanlarin, kontrol edilemeyen hipertansiyonu bulunanlarin, siddetli karaciger ve böbrek yetmezligi yasayanlarin, viral enfeksiyon geçiren çocuklarin ve gebelerin hamileliklerinin son üç ayinda Aspirin kullanmamasi gerektiginin altini çizdi.

Türkiye’de her bes kadindan birinde ve her on erkekten birinde migren oldugunu açiklayan I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertas, her üç kisiden birinin ise gerilim tipi bas agrisi yasadigini söyledi. Dünyada ve Türkiye’de agri tedavisinde Aspirin’in yaygin olarak kullanildigini belirten Prof. Dr. Ertas, “Klinik çalismalar, Aspirin’in agrinin giderilmesinde diger agri kesici ilaçlar kadar etkili ve güvenli oldugunu ve migren olgularinda ilk seçenek tedavi olarak kullanilabilecegini ortaya koymaktadir. Ekonomik tedavi maliyeti de ayrica bir avantaj saglamaktadir.” dedi. I.Ü. Cerrahpasa Tip Fakültesi Iç Hastaliklari ve Romatoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Izzet Fresko ise romatizmal sebeblere bagli olarak 150 civarinda hastalik yasandigini belirterek bu hastaliklara bagli agrilarda agri kesici olarak siklikla parasetamol ve aspirinin içinde yer aldigi kortizon disi iltihap gidericilerin kullanildigini açikladi.

I.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy ise “Aspirin’in kardiyovasküler yarar sagladigi tip dünyasi tarafindan kabul edilmistir” dedi. Prof. Dr. Vedat Sansoy, “Herhangi bir damarinda ateroskleroz olarak tanimlanan damar sertligi bulunan tüm hastalarin Aspirin kullanmasini öneriyoruz. Çünkü bu hastalarin kardiyovasküler bir olay geçirme riski yüksektir ve Aspirin bu riski %25-30 oraninda azaltmaktadir” dedi. Aspirin-hipertansiyon iliskisini de degerlendiren Prof.Dr. Sansoy, bu konudaki arastirmalarin devam ettigini belirterek, kani sulandirmak amaciyla koruyucu olarak verilen düsük doz Aspirin’in kan basinci üzerinde önemli bir etkisinin olmadigini söyledi.

Bilgilendirme toplantisina katilan uzmanlar Aspirin tedavisi için hangi hastanin daha uygun aday olup olmadiginin profesyonel bir hekim tarafindan belirlenmesi gerektigini de vurguladilar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası