Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


108 yasindaki Aspirin’in Kesfi Sürüyor

108 yildir tip dünyasinin hizmetinde olan Aspirin bügüne kadar üzerinde en çok arastirma yapilan ve bilim dünyasinin kesfetmeye devam ettigi bir ilaç olmayi sürdürüyor. Aspirin’in etken maddesi olan ASA (asetilsalisilik asit) ile ilgili dünya çapinda her sene 2,500’in üzerinde bilimsel makale yayinlaniyor. ASA ile ilgili bilimsel çalismalarin sayisi arttikça mucize ilaç olarak anilan Aspirin’in kullanim alanlarina da genisliyor. Aspirin’in tedavi alanlari, kullanim sekilleri, etkinligi ve son dönemde yürütülen arastirmalar uzman doktorlarin katilimi ile 9 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen basin bilgilendirme toplantisi ile bir kez daha masaya yatirildi.

Toplantida Aspirin’in farmakolojik özelliklerine yönelik bilgi veren I.Ü. Cerrahpasa Tip Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Öner Süzer, “Yeni bir ilaç piyasaya çikana kadar yaklasik bes bin kisi üzerinde denenmektedir. Aspirin’i bugüne kadar kullanan insanlarin sayisi ise bes milyarin üzerindedir” dedi. Aspirin’in agri kesici, ates düsürücü, inflamasyon önleyici, kalp krizi ve inmenin önlenmesi olmak üzere farkli kullanim alanlari oldugunun altini çizen Prof. Dr. Süzer, Aspirin’in günlük kullanim dozlari hakkinda da bilgi verdi. Prof. Dr. Süzer, 75-300 mg’lik dozlarin kani sulandirici etkisi bulundugunu, 1-2 g’lik dozlarin agri kesici olarak kullanilabilecegini, 2-4 g’lik dozlarin ise inflamasyon önleyici amaçli kullanildigini belirtti.

Her ilacin oldugu gibi, Aspirin’in de içinde bulundugu steroid olmayan inflamasyon önleyici ilaçlarin (NSAII), yan etkilerinin de olabilecegini belirten Prof. Dr. Süzer, alerjisi olanlarin, gastrik veya peptik ülser hastalarinin, astim hastalarinin, kanama bozukluklari yasayanlarin, kontrol edilemeyen hipertansiyonu bulunanlarin, siddetli karaciger ve böbrek yetmezligi yasayanlarin, viral enfeksiyon geçiren çocuklarin ve gebelerin hamileliklerinin son üç ayinda Aspirin kullanmamasi gerektiginin altini çizdi.

Türkiye’de her bes kadindan birinde ve her on erkekten birinde migren oldugunu açiklayan I.Ü. Istanbul Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertas, her üç kisiden birinin ise gerilim tipi bas agrisi yasadigini söyledi. Dünyada ve Türkiye’de agri tedavisinde Aspirin’in yaygin olarak kullanildigini belirten Prof. Dr. Ertas, “Klinik çalismalar, Aspirin’in agrinin giderilmesinde diger agri kesici ilaçlar kadar etkili ve güvenli oldugunu ve migren olgularinda ilk seçenek tedavi olarak kullanilabilecegini ortaya koymaktadir. Ekonomik tedavi maliyeti de ayrica bir avantaj saglamaktadir.” dedi. I.Ü. Cerrahpasa Tip Fakültesi Iç Hastaliklari ve Romatoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Izzet Fresko ise romatizmal sebeblere bagli olarak 150 civarinda hastalik yasandigini belirterek bu hastaliklara bagli agrilarda agri kesici olarak siklikla parasetamol ve aspirinin içinde yer aldigi kortizon disi iltihap gidericilerin kullanildigini açikladi.

I.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy ise “Aspirin’in kardiyovasküler yarar sagladigi tip dünyasi tarafindan kabul edilmistir” dedi. Prof. Dr. Vedat Sansoy, “Herhangi bir damarinda ateroskleroz olarak tanimlanan damar sertligi bulunan tüm hastalarin Aspirin kullanmasini öneriyoruz. Çünkü bu hastalarin kardiyovasküler bir olay geçirme riski yüksektir ve Aspirin bu riski %25-30 oraninda azaltmaktadir” dedi. Aspirin-hipertansiyon iliskisini de degerlendiren Prof.Dr. Sansoy, bu konudaki arastirmalarin devam ettigini belirterek, kani sulandirmak amaciyla koruyucu olarak verilen düsük doz Aspirin’in kan basinci üzerinde önemli bir etkisinin olmadigini söyledi.

Bilgilendirme toplantisina katilan uzmanlar Aspirin tedavisi için hangi hastanin daha uygun aday olup olmadiginin profesyonel bir hekim tarafindan belirlenmesi gerektigini de vurguladilar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası