Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Saglik Için Daha Fazla Kaynak Ayrilmali”

ANKARA – Sagliga Erisim Dernegi (SERDE) Yönetim Kurulu Baskani Kazim Dinç, 7 Nisan Dünya Saglik Günü dolayisiyla yaptigi açiklamada, “saglik için daha fazla kaynak ayrilmasini” istedi.

Dünya Saglik Örgütü’nün bu yil “Uluslararasi Saglik Güvenligi”ni ana tema seçtigini animsatan eski Saglik Bakani ve SERDE Yönetim Kurulu Baskani Dinç, günümüzde SARS, kus gribi, AIDS gibi sinir tanimayan saglik tehditlerinin ön plana çiktigini belirtti. Dinç, yazili açiklamasinda, sagligi tehdit eden yeni unsurlara karsi tüm ülkelerin siki isbirligi, bilgi paylasimi, kamu saglik sisteminin gelistirilmesi ile mücadele edebilecegine isaret etti ve su görüslere yer verdi:

“Günümüzde, saglik güvenligine olan tehditler artmistir, ani ortaya çikan hastaliklarin saglikta ve ekonomilerde yarattigi olumsuz etkilerin en aza indirilmesi, bu alana ayrilan kaynaklarin artirilmasi ve akilci kullanimiyla mümkündür. Kisilerin yasamlarini saglikli biçimde sürdürmeyi saglamak Devlet için bir görev, kisiler için de bir haktir. Bu amaç gerçeklestirilirken, saglikli yasama hakkini sinirlayici, bu haktan yararlanmayi zayiflatici engeller yaratilmamasi esas olmalidir. Günümüzde, saglikli yasama hakki, uluslararasi isbirligini zorunlu kilmaktadir. Uluslararasi kuruluslarin, dünya saglik güvenligini tehdit eden unsurlarin denetim altina alinabilmesi ve saglikli yasamanin sürdürülebilmesi için daha fazla kaynak bulmalari ve ülkelerin de saglik harcamalarina kisitlama tavsiyesinden kaçinmalari gerekir. Ülkemizde, saglik hizmetinden yararlanan nüfustaki artisi olumlu buluyor, bu yöndeki harcamalarda kisitlamalarin en aza indirilmesini öneriyoruz.”

Türkiye’nin üyesi bulundugu, Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) bu yil, 7 Nisan Dünya Saglik Günü’nün ana temasini, SARS, kus gribi, AIDS gibi dünya sagligini tehdit eden konularin yogunlugunu dikkate alarak, uluslararasi saglik güvenligi olarak belirledi.

Sagliga Erisim Dernegi (SERDE), hasta ve hasta yakinlarinin saglik hizmetleri kapsamindaki bilgi düzeylerini gelistirerek saglik ve saglik politikalari konularinda söz hakkina sahip olacaklari bir platform olusturmak, hastalarin gelismis ve yeni tedavi hizmetlerine herhangi bir gelir farki gözetmeksizin kolay prosedürlerle erisimini saglamak, ulusal ve uluslararasi düzeyde hasta haklari konusundaki gelismeleri yakindan izlemek, ülke kosullarina uygun politikalar üretilmesi için arastirmalar yapmak, yaptirmak, toplantilar düzenlemek, projeler olusturmak ve uygulamak, kamunun benzeri amaçlarla olusturacagi platformlarda üyelerini temsil etmek, benzeri hedefleri olan ulusal ve uluslararasi kurum ve kuruluslarla isbirligi yapmak amaci ile 2005 yilinda kurulmustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası