Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER GÜN IKI BARDAK SÜT KANSER RISKINI AZALTIYOR

Kanserin önlenmesinde dogru beslenme önemli bir rol oynuyor. Kanser olusumunun yüzde 30’unun yanlis beslenme aliskanliklari ve çevre, çesitli kimyasallar, sigara gibi dis faktörlerden kaynaklandigini ifade eden Diyetisyen Aysen Arican düzenli süt tüketiminin kanser riskini azaltacagini ifade etti.

5 Nisan 2007, Istanbul; Kanser Haftasi nedeniyle bir açiklama yapan Diyetisyen Aysen Arican kansere karsi dengeli beslenmede sütün vazgeçilmez bir unsur oldugunu belirtti. Arican, günde iki bardak süt tüketiminin özellikle bagirsak kanseri riskini azaltacagini kaydetti.

Beslenme konusunda yapilan hatalar, yetersiz ve dengesiz beslenme pek çok hastaligin önemli nedenlerinden biri olarak öne çikiyor. Uzmanlar, kanser olusumlarinin yüzde 30’unda çevre, çesitli kimyasallar, sigara gibi dis faktörlerin yani sira yanlis beslenme aliskanliklarinin da agirlikli bir rol oynadigini ifade ediyorlar. Son dönemde yapilan bilimsel çalismalarda, kalsiyum aliminin bazi kanser türlerinde riski azaltici rolü oldugu saptandi.

Süt -Kanser Iliskisi

Yapilan bilimsel arastirmalarin süt tüketimi ile prostat kanseri, barsak kanserleri, rahim kanseri, mesane kanseri gibi toplumda sik görülen kanser türleri arasinda dogrudan bir iliski oldugunu ortaya koydugunu belirten Arican sunlari söyledi:

“Süt, basta kalsiyum olmak üzere, içerdigi protein, fosfor, B grubu vitaminleri, sfingolipitler ve diger bilesikleri sayesinde kanser olusumunu engelleyebiliyor. Sütün % 87,5’u su, yüzde 3,5’u ise mineraldir. Içerdigi minerallerin kanser olusumunu engelledigine dair önemli çalismalar mevcuttur. Süt barsak kanserini önlemeye özellikle yardimci oluyor. Yapilan bir çalismada günde 2 bardak süt içen bireylerde barsak kanserlerine pek rastlanmadigi ortaya konulmustur.”

Kalsiyum alimi kalin barsak kanseri riskini azaltiyor

Vücuda kalsiyum aliminin, kalin bagirsak kanserine yol açan tümörlerin olusumunu önleyebilecegi , Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün tarama merkezlerinde bir grup arastirmaci tarafindan yürütülen çalismayla bilimsel olarak kanitlandi. Toplam 10 arastirmacidan olusan bir ekip, tarama merkezlerinde kalin bagirsaklarinda tümör tespit edilen 3696 kisinin beslenme aliskanliklariyla, tümör tespit edilmeyen 34817 kisinin beslenme aliskanliklarini karsilastirdi. Çalisma sonucunda kalsiyumun, safra ve yag asitlerini birbirine yapistirarak, bunlarin kalin bagirsak çeperine yerlesmesini ve hücre yapilarinda bozulmalara yol açmasini engelledigi tespit edildi. Bu çalismanin sonuçlari kendi alaninda en ciddi ve bilimsel yayinlardan biri olan American Journal of Clinical Nutrition’da ( Amerikan Klinik Beslenme Dergisi) yayimlandi.

Türkiye’de bölgelere göre yaygin görülen kanser türleri

Kanser, organizmada bilinmeyen bir sebeple hücreleri kontrolsüz bir sekilde büyüyen kötü huylu tümörlerin olusmasi sonucu ortaya çikiyor. Kontrolden çikan hücreler sürekli çogalirken bir taraftan da vücutta yayilmaya basliyor ve durmadan çogalarak vücudun herhangi bir bölgesinde düzensiz kitleler olusturuyorlar.

Ülkemizde görülen kanser türleri de bölgelere göre degisiklik gösterebiliyor. Marmara Bölgesi’nde akciger ve brons, Akdeniz Bölgesi’nde cilt, Dogu Anadolu Bölgesi’nde sindirim sistemi ve mide, Karadeniz ve Iç Anadolu Bölgelerinde akciger, Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde ise akciger ve cilt kanserleri en sik görülen kanser türleri olarak öne çikiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası