Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRK KALP VAKFI ÇETIN YILDIRIMAKIN’DAN UYARI SAGLIKTA YENI KORKU: “METABOLIK SENDROM”

Çetin Yildirimakin 19. Kalp Haftasi’nin 9-15 Nisan tarihleri arasinda akademik, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerle Ülker Kalbim Benecol isbirliginde “Kalplerimiz Birlikte Atsin” sloganiyla gerçeklestirilecegini açikladi.

Türk Kalp Vakfi Baskani Çetin Yildirimakin basarili hizmet hayatinda 32 yili geride birakan Türk Kalp Vakfi’nin her geçen gün sayginligini arttirdigini; azmin, kaliteli ve etik çalismanin sonucu olarak saglik, sosyal yönü ve “Iyi Kalpli Ol” konseptiyle ülke gündeminde yerini aldigini, Kalp Haftalari ve Dünya Kalp Günü programlariyla yurt disinda da sesini duyurarak Uluslararasi platformda taktir topladigini, Eylül 2006’da tüm dünyaya Barcelona’da Sivil Toplum Örgütü olarak örnek gösterildigini belirtti.

Çetin Yildirimakin Ülker Kalbim Benecol’ün sponsorlugunda Metabolik Sendrom’dan dogan gelismelere agirlik verdigi basin toplantisinda, Türk kadinlarinda abdominal obezite (göbeklilik) oraninin %54’den %70’e çiktigini açikladi.

Yildirimakin, Metabolik Sendromun tanitimini yaparken, temelinde insülin direncinin bulundugunu, sismanlik, tansiyon yüksekligi, trigliserid yüksekligi, HDL düsüklügü ve açlik sekerinin normal degerden yüksek olmasiyla Metabolik Sendrom yasandigini, özellikle kalp ve damar hastaliklari ile seker hastaligina yüksek oranda yakalanma riski oldugunun gizlendigini kaydederken, Avrupa bel ölçülerine göre, abdominal obezite (göbeklilik) için kadinlarda 80 cm., erkeklerde 94 cm. olarak yeniden belirlendigini, buna göre de ülkemizdeki kadinlarin yüzde %70’inin göbekli oldugunun gözlemlendigini vurguladi.

Çetin Yildirimakin, Türkiye’deki obezite sinirinin gittikçe arttigini anlatirken obezite konusunda %60 ile dünyada birinci sirada bulunan Amerika’ya yetisildigine, yine ülkemizde kadinlarin %38, erkeklerin %25’inde Metabolik Sendroma rastlandigina, bunun da bir korku yaratabilecegine dikkat çekti.

Türk Kalp Vakfi Baskani, Metabolik Sendromu önlemenin en saglikli yolunun da sigarayi birakmak, dengeli ve saglikli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve doktor kontrolünde bulunmak oldugu önerisini getirirken de, bütün bunlarin programli yapilmasi durumunda enfarktüslerin %90’a yakin bölümünün önlenebileceginin doktorlar tarafindan ileri sürüldügünü söyledi.

Türk Kalp Vakfi Baskani, Dünya Kalp Federasyonu’nun kadinlarin sismanlik konusunda bel ölçülerini takip etmeleri için bir mezura hazirladigini, bu mezuranin bir yüzünde “Go Red for Women” ibaresiyle kadinlar için kalp hastaligina kirmizi alarm uyarisinin yapildigini, Amerika’da hanimlarin kirmizi giyimleriyle de Kalp Sagligina katkida bulunduklarini hatirlatti.

Çetin Yildirimakin’in basin toplantisinin son bölümünde verdigi bilgiye göre, Ülker Kalbim Benecol”ün isbirliginde bu yil “Kalplerimiz Birlikte Atsin” slogani ve “Iyi Kalpli Ol” çerçevesi içinde, 19. Kalp Haftasi’nin resmi açilisi 9 Nisan Pazartesi günü saat 10:00’da Taksim anitina çelenk koyma ve saygi durusuyla baslayacak, saat 11:00’de de The Marmara Oteli’nde tören konusmalari ve ödül sunumlari yapilacak.

Kalp Haftasi çerçevesinde 15 Nisan tarihinden sonra da Kalp Haftasi, taktim edilen dosyada bulunan program kitapçiginda görülen etkinliklerle sürdürülecek.

Ülker Global Pazarlama Genel Müdürü Kuthan Erginbilgiç’in de katildigi basin toplantisinin ardindan Türk Kalp Vakfi Baskani Çetin Yildirimakin, ünlü sanatçilar Nükhet Duru, Ipek Tuzcuoglu, Armagan Çaglayan, Zeynep Tokus, Ali Kocatepe, taninmis manken Güzide Duran, Galatasaray Futbol Takimi Kaptani Hakan Sükür ve Galatasaray Cafe Crown basketbol takimi koçu Murat Özyer, menajeri Recep Sen ve basketbolcular Murat Kaya ve Tufan Ersöz’e kalp-damar sagligina ve Vakfa katkilari dolayisiyla “Iyi Kalpli Ol” sertifikasi, basin mensuplari ve konuklara da bel ölçüm mezuralarini sundu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası