Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Meme Kanserinde Dogru ve Etkin Tedavi ile Tekrarlama ve Baska Organlara Yayilim Riski Düsüyor”

Novartis Basin Sohbet Toplantilari’na konusmaci olarak katilan ve meme kanserinde yasami uzatan yeni tedavilere dikkat çeken Harvard Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Paul Goss, ilk kez Türkiye’de baslatacagi dünya çapinda planladigi projesini anlatti. Goss, meme kanserinde teshis ve tedavide pek çok gelismenin önünü açacak küresel projede, Türk hekimleriyle de isbirligi içinde olmayi hedefliyor.

Meme kanseri, kadinlarda en sik görülen kanser türü. Yapilan çalismalara göre; Avrupa’da her 8-10 kadindan biri risk altinda. Türkiye için de ayni rakamlarin geçerli oldugu öngörülüyor. Meme kanseriyle mücadele eden kadinlarin aklinda hep iki soru var: “Kanser baska bir organima siçrar mi? Hastaligim nüks eder mi?”

Novartis tarafindan 3 Nisan’da Ceylan Intercontinental Otel’de gerçeklestirilen Basin Sohbet Toplantisi’nda meme kanseri tüm yönleriyle ele alindi ve meme kanseriyle mücadele eden kadinlara umut verecek veriler paylasildi. Toplantida, meme kanseri teshisin söylendigi andan tedaviye kadar incelenirken, nüks riskine karsi uygulanan tedavilere de dikkat çekildi. Meme kanserinde hasta-hekim iletisimini güçlendirmek amaciyla hayata geçirilen FIYONK (Farkli Iletisim Yöntemleri ve Ortak Noktada Kesisme) Projesi’nin tedaviye olan etkisi vurgulandi.

Toplantinin dünyaca ünlü uzman konugu, Harvard Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi ve FDA (ABD Gida ve Ilaç Kurumu) danismanlarindan Prof. Dr. Paul Goss, meme kanserine karsi tüm dünyada ayni anda baslatacagi ve Türkiye’deki hekimlerle de isbirligi yapacagi küresel projesini anlatti. Afrika, Amerika ve Avrupa’da onkoloji hekimi olarak çalismis ve meme kanseri tedavisinde yeni bilimsel yaklasimlar gelistiren Goss, projesini söyle özetledi: “Meme kanseri ile ilgili arastirmalar Amerikali ve Avrupali kadinlar üzerinde yogunlasiyor. Genetigin ve irksal farkliligin meme kanserinin seyrine ve tedavisine nasil etki ettigini belirlemek için Asyali, Ortadogulu ve Afrikali kadinlarin da dahil edildigi arastirmalarin yürütülmesi gerekiyor. Çin, Hindistan, Polonya, Rusya, Japonya, Brezilya’nin da aralarinda bulundugu birçok ülkede meme kanseri ve genetik arasindaki iliskiye yönelik çalismalarin baslatilmasini hedefliyorum. Birlesmis Milletler tarafindan desteklenen bu proje için Türkiye’deki hekimlerle de Istanbul, Ankara ve Izmir’de, Novartis’in düzenledigini toplantilar gerçeklestirecegiz.”

Meme kanseri tedavisinde hasta-hekim iletisimi: FIYONK Projesi

Toplantida, ayrica, meme kanseri tedavisinde hasta-hekim iletisimini güçlendirmek amaciyla olusturulan ve Novartis tarafindan desteklenen “FIYONK PROJESI” anlatildi. FIYONK Projesi, meme kanseri alaninda çalisan hekimler ve meme kanseri tanisi almis hastalarla yapilan görüsmelerden hareketle ortaya çikan bir rehberlik projesi. Hasta-hekim iletisimini güçlendirmek amaciyla hayata geçirilen FIYONK Projesi kapsaminda meme kanseri ile ilgili çalisan hekimlere interaktif toplantilar düzenleniyor.

Toplantinin diger konusmacisi olan Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Konsültasyon - Liyezon Birimi Sorumlusu Uzm. Dr. Kemal Kusçu, hasta-hekim arasindaki güçlü iletisimin tedavi sürecine etkisine dikkat çekti: “Kanser yasami tehdit eden ve uzun dönem tedavi gerektiren bir hastalik. Özellikle kadinlarda görülen meme kanseri, bu tehdit ve belirsizlige ek olarak, duygusal çöküntüyü de beraberinde getirir. Hasta ve hekim arasindaki saglikli iliski ise bu uzun süreli tedaviden hastanin daha fazla verim almasina katkida bulunur. Bu iliski, hekimin tedavi sürecinde hastasina en iyi sekilde eslik etmesini, tedavi planini hastasinin öncelikleri ve ihtiyaçlari dogrultusunda hastasiyla birlikte olusturmasini saglar. Karar süreçlerinin dogru ve uygun bir sekilde hastayla paylasilmasi ise hekimin duygusal yükünü hafifletecektir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası