Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER DIKKAT! PROSTAT KANSERI YASI DÜSÜYOR

Prostat kanseri, erkeklerde en sik görülen kanser türlerinden biri. Ayni zamanda sinsi bir hastalik olarak da degerlendirilen prostat kanseri vakalarinda son yillardaki artis dikkat çekiyor.

Artisin yanisira, simdiye kadar 60’li yaslardan sonrasi için risk olarak degerlendirilen bu kanser türü, son yillarda daha erken yaslar için de bir risk haline geldi.

Üroloji Uzmani Op. Doktor Mehmet Kirdar, prostat kanseri tanisinda ve takibinde önemli bir test olarak degerlendirilen PSA'nin (Prostat Spesifik Antijen) kanser taramasinda kullanimi arttikça tespit edilen vaka sayisinda da artis oldugunu vurguluyor. Op. Doktor Kirdar, bunun prostat kanserinin daha erken yaslarda teshisini ortaya çikaran bir baska nokta oldugunu belirtiyor.

2006 yilinda dünyada 680 bin erkege prostat kanseri tanisi konuldugu hatirlatan Op. Dr. Kirdar, yaklasik 200 bin erkegin de hastalik nedeniyle öldügünü belirtiyor.

40 yas üstü erkeklerin %9’ unda prostat iltihabi bulundugunu belirten Dr. Kirdar, prostatin seksüel geçisli hastaliklarda prostat kanseri riskini arttirdigini ifade ediyor.

Antienflamatuar ajanlar, antioksidanlar, düsük yagli diyet meyve sebze ve lifli diyet likopen içeren domates gibi besinlerin tüketiminin bu riski azalttigini belirten Op. Dr. Mehmet Kirdar, prostat kanserinin genellikle geç belirti verdigine dikkat çekiyor.

SU DURUMLARDA HEMEN BIR DOKTORA BASVURUN :

Idrar akiminda azalma,

Sik idrara gitme,

Idrari bosaltamama hissi,

Idrar kaçirma,

Idrar yolu enfeksiyonu,

Idrarda kanama

Idrar yaparken yanma,

Kasik agrisi,

Iktidarsizlik

PROSTAT KANSERINDE AILE ÖYKÜSÜ ÖNEMLI

Prostat kanserinde aile öyküsünün önemli bir risk olduguna da dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Kirdar, hastaligin yaklasik yüzde 10’unun ailesel görüldügünü ifade ediyor.

Operatör Doktor Kirdar , aile öyküsü olmayan erkeklerle kiyaslandiginda, birinci dereceden akrabasinda prostat kanseri bulunan bir erkegin hastaliga yakalanma riskinin iki ile üç kat arasinda arttigini belirtiyor.

Hastaligin tek yumurta ikizleri için de benzer bir durum sergiledigine dikkat çeken Üroloji Uzmani Operatör Doktor Mehmet Kirdar, tek yumurta ikizlerinde hastaligin görülme sikliginin diger kisilere oranla iki kat daha fazla oldugunu ifade ediyor.Op. Doktor Mehmet Kirdar, bu iki grupta olan kisilerin mutlaka 50’li yaslara gelmeden test yaptirmasi gerektigini belirtiyor.

Daha önce PSA testinin 50 yas sonrasi check-up'larinda senede 1 kere yapilmasi önerilirken, son yillardaki prostat kanseri artis gözönüne alindiginda, 40 yasindan sonra senede bir kere kontrollerin yapilmasi gerektigini vurguluyor.

DOKTORA GITMEKTEN KORKMAYIN, ERKEN MÜDAHALE YENIDEN SAGLIK DEMEKTIR

Op. Dr. Mehmet Kirdar, bazi hastalarin, kendilerinde normalin disinda seyreden durumlara ragmen korkuyla doktora gitmediklerini belirtiyor.

Bu durumun , prostat kanserinin tedavisinde önemli bir zaman ve tedavi yöntemi kaybi oldugunu belirten Dr. Kirdar, rutin kontrollerin yanisira, endise edilen durumlarda mutlaka bir doktora basvurulmasi gerektigini vurguluyor.

Prostat kanserinin tedavisinde son yillarda önemli noktaya gelindigini belirten Op.Dr. Mehmet Kirdar, hastalik yasinin düsmesini de gözönünde bulundurarak, rutin kontrollerin çok önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası