Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER DIKKAT! PROSTAT KANSERI YASI DÜSÜYOR

Prostat kanseri, erkeklerde en sik görülen kanser türlerinden biri. Ayni zamanda sinsi bir hastalik olarak da degerlendirilen prostat kanseri vakalarinda son yillardaki artis dikkat çekiyor.

Artisin yanisira, simdiye kadar 60’li yaslardan sonrasi için risk olarak degerlendirilen bu kanser türü, son yillarda daha erken yaslar için de bir risk haline geldi.

Üroloji Uzmani Op. Doktor Mehmet Kirdar, prostat kanseri tanisinda ve takibinde önemli bir test olarak degerlendirilen PSA'nin (Prostat Spesifik Antijen) kanser taramasinda kullanimi arttikça tespit edilen vaka sayisinda da artis oldugunu vurguluyor. Op. Doktor Kirdar, bunun prostat kanserinin daha erken yaslarda teshisini ortaya çikaran bir baska nokta oldugunu belirtiyor.

2006 yilinda dünyada 680 bin erkege prostat kanseri tanisi konuldugu hatirlatan Op. Dr. Kirdar, yaklasik 200 bin erkegin de hastalik nedeniyle öldügünü belirtiyor.

40 yas üstü erkeklerin %9’ unda prostat iltihabi bulundugunu belirten Dr. Kirdar, prostatin seksüel geçisli hastaliklarda prostat kanseri riskini arttirdigini ifade ediyor.

Antienflamatuar ajanlar, antioksidanlar, düsük yagli diyet meyve sebze ve lifli diyet likopen içeren domates gibi besinlerin tüketiminin bu riski azalttigini belirten Op. Dr. Mehmet Kirdar, prostat kanserinin genellikle geç belirti verdigine dikkat çekiyor.

SU DURUMLARDA HEMEN BIR DOKTORA BASVURUN :

Idrar akiminda azalma,

Sik idrara gitme,

Idrari bosaltamama hissi,

Idrar kaçirma,

Idrar yolu enfeksiyonu,

Idrarda kanama

Idrar yaparken yanma,

Kasik agrisi,

Iktidarsizlik

PROSTAT KANSERINDE AILE ÖYKÜSÜ ÖNEMLI

Prostat kanserinde aile öyküsünün önemli bir risk olduguna da dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Kirdar, hastaligin yaklasik yüzde 10’unun ailesel görüldügünü ifade ediyor.

Operatör Doktor Kirdar , aile öyküsü olmayan erkeklerle kiyaslandiginda, birinci dereceden akrabasinda prostat kanseri bulunan bir erkegin hastaliga yakalanma riskinin iki ile üç kat arasinda arttigini belirtiyor.

Hastaligin tek yumurta ikizleri için de benzer bir durum sergiledigine dikkat çeken Üroloji Uzmani Operatör Doktor Mehmet Kirdar, tek yumurta ikizlerinde hastaligin görülme sikliginin diger kisilere oranla iki kat daha fazla oldugunu ifade ediyor.Op. Doktor Mehmet Kirdar, bu iki grupta olan kisilerin mutlaka 50’li yaslara gelmeden test yaptirmasi gerektigini belirtiyor.

Daha önce PSA testinin 50 yas sonrasi check-up'larinda senede 1 kere yapilmasi önerilirken, son yillardaki prostat kanseri artis gözönüne alindiginda, 40 yasindan sonra senede bir kere kontrollerin yapilmasi gerektigini vurguluyor.

DOKTORA GITMEKTEN KORKMAYIN, ERKEN MÜDAHALE YENIDEN SAGLIK DEMEKTIR

Op. Dr. Mehmet Kirdar, bazi hastalarin, kendilerinde normalin disinda seyreden durumlara ragmen korkuyla doktora gitmediklerini belirtiyor.

Bu durumun , prostat kanserinin tedavisinde önemli bir zaman ve tedavi yöntemi kaybi oldugunu belirten Dr. Kirdar, rutin kontrollerin yanisira, endise edilen durumlarda mutlaka bir doktora basvurulmasi gerektigini vurguluyor.

Prostat kanserinin tedavisinde son yillarda önemli noktaya gelindigini belirten Op.Dr. Mehmet Kirdar, hastalik yasinin düsmesini de gözönünde bulundurarak, rutin kontrollerin çok önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası