Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖSS KALP HASTALIKLARINA ZEMIN HAZIRLIYOR

“Hayatlarini sinava baglayan 15-20 yasindaki gençler 50’li yaslarda kalp hastasi olma riski ile karsi karsiya.”

“Günümüzde çocuklar 3 yasindan itibaren ana okulunda sinavla tanisiyor ve hayatlari boyunca pek çok sinava tabi tutuluyorlar. Bu sinavlarin yarattigi stres giderek kronik hal aliyor. Özellikle çocugun hayatinda bir dönüm noktasi olarak görülen ve sanki geleceginin bagli oldugu bir sinavmis gibi gösterilen ÖSS, çocuklarin ileriki yaslarda kalp hastasi olmasina zemin hazirliyor. ”

Hizmet Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Hamulu, 5 yasindan 25 yasina kadar sürekli sinava tabi tutulan ögrencilerin özellikle ÖSS’de yasadiklari stresin kalp hastaliklarina davetiye çikardigini söyledi.

- Sinav stresi çocukluk çagindan itibaren ögrencileri nasil etkiliyor?

Özellikle geri kalmis ülkelerde insanlar çok fazla imtihan ediliyor. Çocukluk çagindan itibaren 3-5 yasinda okuluna girislerinde sinav kaygisi ile tanisan ve hayatlari boyunca farkli sinavlara girmek zorunda kalan çocuklar sürekli bir ölçüme tabi tutuluyorlar. Bu süreç neredeyse hayatlari boyunca devam ediyor. Sürekli ölçümleme, kendini kanitlamaya çalisma, yasami rakamlara dökme kronik stresin baslanmasina sebep oluyor. Bir çocugun 5 yasindan 25 yasina kadar sinav stresi altinda yasamaya çalistigin düsünün. Bu 20 yillik bir stres. Çocuk ana okuna girdigi zaman ileride kendisine ne olmak istedigi soruluyor. Bu inanilmaz bir sey.

ÖSS yüzünden ögrenciler kalp hastasi olma riski tasiyor

Çocuklarin hayatinda bir dönüm noktasi olarak görülen ve adeta geleceginin baglandigi ÖSS sinavi çocuklarin kalp hastasi olma riskini yüzde önemli ölçüde arttiriyor. Bu sinavin getirdigi stres çocuk yaslardan itibaren basliyor. Çocuklar ilkokuldan itibaren ÖSS’ye hazirlaniyor okulla birlikte dershaneye gitmek zorunda kaliyor. Bu yastan itibaren üniversiteye girene kadar yasanan stres çocuklari potansiyel kalp hastasi yapiyor. Çocukluk yaslarda baslayan kronik stres giderek artiyor ve çocuk her yil daha fazla kalp hastaliklarina yaklasiyor, ileri yasta da kalp hastasi oluyor.

Sinav stresi kalp hastaliklarina davetiye çikariyor

Bir insana 20 yil boyunca stres yasatiliyorsa bu kisinin kronik stresten kalp hastasi olmamasi mümkün degil. Düsünsenize 20 yil boyunca kalbiniz agir stres altinda. Bu çok yanlis. Yasami rakamlarla ifade etmek ve bir sinav ile çocuklari basarili ve basarisiz olarak degerlendirmek çocuklarin gelecekteki sagligi açisindan son derece zararli. Bu çocugun bedensel ve ruhsal sagligi açisindan geri dönülmez zararlara yol açiyor. Özellikle erken evrelerdeki sinavlarin kaldirilmasi lazim. Ögrenilenleri yargilamak, ölçmek ve biçmek için sürekli yapilan sinavlarin da ortadan kaldirilmasi gerekli. Insanlar hemen sinav sonrasi bir siniflandirmaya aliniyor ve sanki bunun telafisi yokmus gibi agir stres altinda yasamaya zorlaniyor.

-Sinav kaygisi, çocuklarin kalbinde ne gibi sorunlara neden oluyor?

Çocuklarin sinavlar nedeniyle yasadiklari stres yüzünden çarpinti ya da sikisma sikayetleri yasiyor. Apar topar hastanelere tasiniyor. Okul bitirme sinavlari, ÖSS hazirligi derken hayatlarinin tek amaci bu sinavlar haline geliyor. Aile ve yakin çevreden gelen baskilar da stresi daha da artiriyor. Kalbin bir süre sonra bu yogunlugun altinda sikisarak, islevi bozuluyor.

-ÖSS'ye hazirlanan gençler arasinda en çok hangi sorunlar ortaya çikiyor?

Problemlerin büyük bir çogunlugu psikolojik kökenli ancak asiri stresin kalp üzerinde yarattigi baski nedeniyle kalpte de bir takim sorunlar ortaya çikiyor. Sürekli basariyi yakalama hirsi, sürekli ders çalisma zorunlulugu ve okul-dershane-ev üçgeninde geçirilen uzun saatler sonucu sosyal hayattan kopma ögrencilerde asiri strese yol açiyor. Bu kadar stresin sonucunda kalp ritmi bozuluyor ve çarpinti ile birlikte kalp hastaliklari ortaya çikiyor. Stresi dengelemek ve kalp ritmini düzeltmek için önemli ilaçlar kullanmak zorunda kalan çocuklar daha sonra bu ilaçlar nedeniyle de depresyona giriyor. ÖSS’ye hazirlanan gençlerde yogun bir sekilde sigara ve kahve kullanimi var. Gece uyanik kalmak için yogun kahve tüketiyorlar ve bu da kalp ritmini yükseltiyor. Sigara da tansiyon yüksekligi ile birlikte kalp ritmini de olumsuz etkiliyor.

- Ailelere bu konuda düsen göreler nelerdir?

Aileler çocuklara kalbini korumayi ögretmeli

Çocuklara yasatilan sinav kaygisi 15-20’li yaslarda kronik strese, 50’li yaslarda ise kalp hastaliklarinin ortaya çikmasina neden oluyor. Stres kalp sagligini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle saglikli bir kalbe sahip nesillerin yetistirilmesi için çabalarin özellikle çocukluk yaslarina yogunlastirilmasi gerekiyor. Çocuklarin hem aile hem de okul ortaminda bilinçlendirilmesi, sinav kaygisi ve stresinden mümkün oldugunca uzak tutulmasi, sinav sonrasi siniflamalarda rencide edilmemesi çok önemli. Çocuklara üniversitenin ve meslek hayatinin önemi ile birlikte öncelikle sagligin degeri çok iyi anlatilmali. Sinavlarin çocuklarin hayatinin tümünü kaplamasi engellenmeli. Ayni zamanda sigara aliskanligindan korunma, hareketli yasam ve düzenli spor, saglikli ve dogru beslenme gibi aliskanliklarin çocuk yaslarda kazandirilmasi çok önemli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası