Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lilly’den Ilaca Dirençli Tüberküloza Karsi 50 Milyon Dolarlik Ek Yatirim

Lilly, tüberküloza karsi küresel bir mücadele yürütüyor. Hastaligin teshis ve tedavisine karsi kaynak yaratmayi hedefleyen Lilly, Küresel Tüberküloz Ortakligi’na 50 milyon dolarlik ek yatirim yapacagini açikladi. Tedaviye dirençli tüberküloza karsi bugüne dek toplam 120 milyon dolarlik fon ayiran Lilly, etkin tedavinin yayginlasmasi için formül ve teknolojisini de jenerik ilaç üreticilerine transfer etti.

Tüm dünyada daha saglikli bir yasam için fark yaratan çözümler sunmayi amaç edinen Lilly, ÇID-TB (Çoklu Ilaca Dirençli Tüberküloz) Ortakligi ile tüberküloza karsi küresel bir mücadele yürütüyor. Lilly ÇID-TB Ortakligi, Dünya Saglik Örgütü’nün içinde yer aldigi kamu ve özel kuruluslardan olusan uluslararasi bir birlik. Lilly, Küresel Tüberküloz Ortakligi için bu yil 50 milyon dolarlik ek yatirim yapacagini açikladi. Söz konusu duyuru, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’nden bir gün önce yapildi.

Lilly ÇID-TB Ortakligi, sirketler, insani yardim organizasyonlari, akademik kurumlar ve profesyonel saglik dernekleri dahil, 14 kamu kurulusu ve özel kurulustan olusan uluslararasi bir birlik.

Lilly’nin bu yatirimi, etkili ilaçlarin tedarik edilmesine, saglik personelinin egitimine, ilaca dirençli tüberkülozun önlenmesine, teshis ve tedavisine yönelik kaynak yaratacak. Lilly’nin Baskani ve CEO’su Sidney Taurel, “Bu ek fonlar teknolojilerin aktarilmasina ve ÇID-TB’nin yayilmasini durdurmak için gereken sistemlerin gelistirilmesine yönelik katkimizi arttiracak” dedi.

Hastalikla mücadelede en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birine imza atan Lilly, saglayacagi 50 milyon dolarlik fon ile 2003 yilindan bu yana tüberküloza karsi verdigi destegi 120 milyon dolara çikardi. Lilly, binlerce saglik çalisanina ÇID-TB tedavisi konusunda egitim verdi.

Tedavi edilmesi zor ve kamu sagligi açisindan giderek artan bir tehdit haline gelen ÇID-TB her yil 450 bin kisiyi etkiliyor. Hastaligin en yaygin oldugu ülkeler Çin, Hindistan, Güney Afrika ve eski Sovyetler Birligi. Dünya Saglik Örgütü (WHO) rakamlarina göre; ÇID-TB hastasi kendi yasami süresince 20 kisiye hastaligi bulastiriyor. ÇID-TB’yi tedavi etmek için kullanilan ilaçlar yanlis kullanildiginda veya yanlis yönetildiginde, daha da öldürücü olan Ilaca Asiri Dirençli TB (XDR-TB) gelisebiliyor. Lilly ÇID-TB Ortakligi’nin basarisindaki yapitaslarindan biri yeni tedavi protokollerinin sunulmasi.

Lilly’nin ÇID-TB Ortakligi’nin diger bir odak noktasi; Lilly’nin ÇID-TB tedavisi için kullanilan iki antibiyotigi “Kapreomisin ve Sikloserini”i üretmek üzere gereken teknoloji ve uzmanligin ihtiyaç duyulan ülkelere transfer edilmesi. 2003 yilindan beri Lilly, teknoloji, formül ve markasini Güney Afrika, Çin, Hindistan, Rusya dahil olmak üzere jenerik ilaç üreticilerine transfer etti.

Lilly ve ÇID-TB Ortakligi’nda yer alan sirketler, tedavide gerekli olan iki antibiyotigin ihtiyaç duyulan ülkelere ulastirilmasina katkida bulunuyor. Lilly, 2000 yilindan beri Lilly Dünya Saglik Örgütü’nün Dogrudan Gözetimli Tedavi-Arti (DOTS-Plus) programi araciligiyla bir milyonu askin kapreomisin flakonu ve bes milyonu askin sikloserin kapsül temin etti. Dünya Saglik Örgütü araciligiyla, 40 ülkede yürütülen proje, yaklasik 26 bin ÇID-BT hastasinin tedavisi için ayricalikli fiyatla ÇID-TB ilacina ulasmalari için onaylandi.

Türkiye’deki hastalara ilaç

40 ülkede yürütülen Lilly ÇID-TB Ortakligi’ndan Türkiye’deki hastalar da faydalaniyor. Lilly Türkiye’nin Saglik Bakanligi Verem Savas Dairesi ile temasa geçmesi sonucu Türkiye’de 30 hastanin kapreomisin etken maddeli ilaca ihtiyaç duydugu belirlendi. Hastalarin bir yillik tedavi ihtiyacini karsilayacak miktarda ilaç Lilly Türkiye tarafindan yurtdisindan getirtilerek Verem Savas Dairesi’ne bagislandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası