Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lilly’den Ilaca Dirençli Tüberküloza Karsi 50 Milyon Dolarlik Ek Yatirim

Lilly, tüberküloza karsi küresel bir mücadele yürütüyor. Hastaligin teshis ve tedavisine karsi kaynak yaratmayi hedefleyen Lilly, Küresel Tüberküloz Ortakligi’na 50 milyon dolarlik ek yatirim yapacagini açikladi. Tedaviye dirençli tüberküloza karsi bugüne dek toplam 120 milyon dolarlik fon ayiran Lilly, etkin tedavinin yayginlasmasi için formül ve teknolojisini de jenerik ilaç üreticilerine transfer etti.

Tüm dünyada daha saglikli bir yasam için fark yaratan çözümler sunmayi amaç edinen Lilly, ÇID-TB (Çoklu Ilaca Dirençli Tüberküloz) Ortakligi ile tüberküloza karsi küresel bir mücadele yürütüyor. Lilly ÇID-TB Ortakligi, Dünya Saglik Örgütü’nün içinde yer aldigi kamu ve özel kuruluslardan olusan uluslararasi bir birlik. Lilly, Küresel Tüberküloz Ortakligi için bu yil 50 milyon dolarlik ek yatirim yapacagini açikladi. Söz konusu duyuru, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’nden bir gün önce yapildi.

Lilly ÇID-TB Ortakligi, sirketler, insani yardim organizasyonlari, akademik kurumlar ve profesyonel saglik dernekleri dahil, 14 kamu kurulusu ve özel kurulustan olusan uluslararasi bir birlik.

Lilly’nin bu yatirimi, etkili ilaçlarin tedarik edilmesine, saglik personelinin egitimine, ilaca dirençli tüberkülozun önlenmesine, teshis ve tedavisine yönelik kaynak yaratacak. Lilly’nin Baskani ve CEO’su Sidney Taurel, “Bu ek fonlar teknolojilerin aktarilmasina ve ÇID-TB’nin yayilmasini durdurmak için gereken sistemlerin gelistirilmesine yönelik katkimizi arttiracak” dedi.

Hastalikla mücadelede en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birine imza atan Lilly, saglayacagi 50 milyon dolarlik fon ile 2003 yilindan bu yana tüberküloza karsi verdigi destegi 120 milyon dolara çikardi. Lilly, binlerce saglik çalisanina ÇID-TB tedavisi konusunda egitim verdi.

Tedavi edilmesi zor ve kamu sagligi açisindan giderek artan bir tehdit haline gelen ÇID-TB her yil 450 bin kisiyi etkiliyor. Hastaligin en yaygin oldugu ülkeler Çin, Hindistan, Güney Afrika ve eski Sovyetler Birligi. Dünya Saglik Örgütü (WHO) rakamlarina göre; ÇID-TB hastasi kendi yasami süresince 20 kisiye hastaligi bulastiriyor. ÇID-TB’yi tedavi etmek için kullanilan ilaçlar yanlis kullanildiginda veya yanlis yönetildiginde, daha da öldürücü olan Ilaca Asiri Dirençli TB (XDR-TB) gelisebiliyor. Lilly ÇID-TB Ortakligi’nin basarisindaki yapitaslarindan biri yeni tedavi protokollerinin sunulmasi.

Lilly’nin ÇID-TB Ortakligi’nin diger bir odak noktasi; Lilly’nin ÇID-TB tedavisi için kullanilan iki antibiyotigi “Kapreomisin ve Sikloserini”i üretmek üzere gereken teknoloji ve uzmanligin ihtiyaç duyulan ülkelere transfer edilmesi. 2003 yilindan beri Lilly, teknoloji, formül ve markasini Güney Afrika, Çin, Hindistan, Rusya dahil olmak üzere jenerik ilaç üreticilerine transfer etti.

Lilly ve ÇID-TB Ortakligi’nda yer alan sirketler, tedavide gerekli olan iki antibiyotigin ihtiyaç duyulan ülkelere ulastirilmasina katkida bulunuyor. Lilly, 2000 yilindan beri Lilly Dünya Saglik Örgütü’nün Dogrudan Gözetimli Tedavi-Arti (DOTS-Plus) programi araciligiyla bir milyonu askin kapreomisin flakonu ve bes milyonu askin sikloserin kapsül temin etti. Dünya Saglik Örgütü araciligiyla, 40 ülkede yürütülen proje, yaklasik 26 bin ÇID-BT hastasinin tedavisi için ayricalikli fiyatla ÇID-TB ilacina ulasmalari için onaylandi.

Türkiye’deki hastalara ilaç

40 ülkede yürütülen Lilly ÇID-TB Ortakligi’ndan Türkiye’deki hastalar da faydalaniyor. Lilly Türkiye’nin Saglik Bakanligi Verem Savas Dairesi ile temasa geçmesi sonucu Türkiye’de 30 hastanin kapreomisin etken maddeli ilaca ihtiyaç duydugu belirlendi. Hastalarin bir yillik tedavi ihtiyacini karsilayacak miktarda ilaç Lilly Türkiye tarafindan yurtdisindan getirtilerek Verem Savas Dairesi’ne bagislandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası