Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Masaj anne ve bebek arasinda bag kuruyor.

Masaj uygulanan bebeklerde stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyesinin, masaj uygulanmayanlara göre daha düsük seviyede oldugu ortaya çikti.

Uzmanlar; bebeklerinin daha iyi uyumasinin ve rahatlatabilmenin yollarini arayan anne babalar için bebek masajinin çok faydali oldugu söylüyor.

Bebek masaji anne ve bebegin birbirleri ile tanisip iliskiyi baslatma ve gelistirmesi için önemli bir role sahip oldugunu söyleyen Sema Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Hamza Yazgan; yeni dogan bebeklerinin geceleri uyumasini saglamak isteyen anne babalar onlara masaj yapmayi denemeliler dedi.

Yapilan arastirmalar sonucu, masajin bebeklerdeki stres seviyesini besikte sallanmak kadar iyi azalttigini; daha iyi uyumalarina ve daha az aglamalarina yarari oldugunun bilindigini söyleyen Yazgan, ayni zamanda masaj anne-baba ve bebek arasindaki baglari gelistirip kuvvetlendirebilir. Arastirmalar sonucu masajin dogum sonrasi depresyonu olan annelerle bebekleri arasindaki iliski ve yakinligi daha iyi sekillendirdigi de anlasildigini ifade etti.

Dr. Hamza Yazgan bebek masajinin, bebegin gözlerinin içine yumusakça bakarken vücuduna bastan ayakucuna kadar hafifçe dokunmayi gerektirdigini söyledi. Ve uygulanan basinç çok nazik olmali ve basit bir dokunmadan, cilt yüzeyi altindaki kaslarin hafifçe hareketine kadar degisik sekillerde olmalidir dedi.

Masaj ilk yapildiginda bu deneyime aliskin olmayan bebek aglayarak tepki gösterebilir. Böyle bir durumda masaji birakmak gerekiyor. Ancak zamanla masaj bebek için keyifli bir hale gelecektir. Ayrica bebek ile anne arasinda yasanan stresli zamanlarin neden oldugu gerilimler, geçirilen bu ‘nitelikli’ zamanla azalacaktir.

Masaj Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

15 dakika süreyle rahatsiz edilmeyeceginiz bir ortamda oldugunuzdan emin olun. Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevsetmek için hafif bir müzik çalin.

Odanin ilik olmasina ve masaj süresince de böyle kalmasina özen gösterin. Bebeginizi yatiracaginiz yumusak bir yüzey hazirlayin. Temiz bir alt bezi ve yumusak bir havlu masaj süresince gerekebileceginden masaj yaptiginiz yerde bunlari hazir bulundurmalisiniz. Masaji banyo sonrasi bebek çiplakken yapmak en dogrusudur, ancak bunun yani sira size uygun olan baska bir zamanda da yapilabilir.

Bebege masaj yapilirken çok fazla seye gerek yoktur. Yumusak formüllü bir bebek yagi kullanilirsa, masaj sirasinda sürtünme nedeniyle bebegin derisi zedelenmez. Herhangi bir lezyon olusursa masaja ara verin.

Ellerinizin bebegin derisi üzerinde kaymasini saglayacak kadar yag kullanin. Önce hafif dokunuslarla baslayin ve daha sonra bebeginiz masaja alistikça hafifçe bastirarak masaji sürdürün.

Bebeginizin daha da rahatlamasini saglamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasina toplamasini saglayin ve ona nasil davranacagini ögretin. Örnegin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin. Bu, bebegin dikkatini kendi vücudu üzerinde yogunlastirmasini ve rahatlamasini saglar. Bu ruh halindeyken de dokunuslarinizdaki olumlu mesajlari daha kolay anlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası