Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR ALERJISINE DIKKAT!

Havalarin isinip güzel bahar aylarinin gelmesiyle birlikte açik havada gezip tozmak güzel havalarin tadini çikarmak herkesin istegi. Baharin gelmesiyle birlikte burun akintisi, hapsirma, öksürük, vücutta kasinti ve döküntü gibi alerjik sikayetler ortaya çikabilir.

Alerji; bagisiklik sisteminin aslinda vücuda zararli olmayan maddelere karsi baslattigi abartili ve siddetli bir savunmadir diyor Sema Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Türközü. En sik karsilasilan alerjenleri ise ev tozu akarlari, polenler, otlar, hayvan epiteli, küf ve besinler olarak tanimliyor.

Bu alerjenler vücuda temas ettigi bölgelere göre farkli farkli alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Alerjik rinitte burunda kasinti, tikaniklik, rahat nefes alamama ve burun akintisi bulgulari görülebiliyor. Alerjik göz reaksiyonlarinda ise gözlerde kasinti, kizariklik, sulanma, göz kapaklarinda sislik görülüyor. Solunum sisteminde ise bogazda gicik hissi ve kasinma, kuru öksürük, hiriltili solunum ve nefes darligina neden oluyor. Alerjik cilt reaksiyonlarinda ise kasinti, kizariklik, ciltte kabariklik ve döküntü gibi birçok degisik sikayete ortaya çikiyor. Astim hastalarinin bahar aylarinda sikayetlerinin arttigi biliniyor.

Polen Alerjisi

Özellikle bahar aylarinin gelmesiyle bitkilerin polenleri bol miktarda havaya saliniyor. Polen alerjisi, agaçlarin, fundaliklarin, tahil ve otlarin ve daha az siklikla da çiçeklerin polenlerinden kaynaklanir. Polenler ön planda nefes yolu ile vücudumuza girdigi için “inhale alerjenler” olarak adlandiriliyorlar. Polenler üst solunum yollari ve solunum sisteminde bogazda yanma, kasinti, kuru öksürük ve nefes darligi sikayetlerine neden olur.

Polen mevsimlerinde; agaçlarin çogunlukla Mart ayindan Mayis’a, çayirlarin Nisan’dan Haziran’a, otlarin ise Haziran sonundan Eylül’e kadar havaya polen saldigi biliniyor. Ayni zamanda tek basina polen mevsimleri ve polenlerdeki artislar, iklime ve yöresel faktörlere göre de degisim gösterebiliyor.

Polen Maruziyetini Nasil Azaltabiliriz?

Birçok bitkinin çiçeklenme döneminde, açik havada oldukça yüksek miktarda polen olusur. Polen düzeyleri; kirlik bölgelerde gün içi en yüksek düzeyken, sehirlerde ise aksama dogru en yüksek düzeyine ulasir. Daglik ve deniz kenari bölgelerde ise polen miktari daha az olup, yagmur ve bulutlu havalarda bu miktar daha da azalir.

Polen alerjisi olan kisilerin bu dönemlerde bazi önlemler alarak sikayetlerini azaltabileceklerini söyleyen Dr. Ayse Türközü polenlerin azaldigi saatlerde disari çikmayi tercih etmek gerektigini ifade etti.

Bunun yani sira;

Uyumadan önce pencereleri kapatmanin
Yatmadan önce saçlari yikayarak polenleri uzaklastirmanin
Eve gelindiginde kiyafetleri havalandirmak ve yatak odasinin disinda muhafaza etmenin
Giysileri disarida kurutmanin
Arabada camlarini kapali tutmanin
Tatil için daha çok daglik bölgeleri ve ya deniz kenarinda tercih etmenin polen maruziyetini azaltacagini belirtti.

Alerjik reaksiyonlar, insanlarin yasam kalitesini düsürebildigi gibi bazen de hayati tehlikeye yol açabilen çok genis yelpazeli bir hastalik oldugu biliniyor. Bu yüzden alerjik hastaliklarin tedavisi de zor ve zahmetli olabiliyor. Bu nedenle bir uzmana basvurarak alerjinizin nedeninin tespit edilmesi ve alerjene yönelik tedavi yapilmasi gerekiyor.

Saglikli ve neseli baharlar dilegiyle…

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası