Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR ALERJISINE DIKKAT!

Havalarin isinip güzel bahar aylarinin gelmesiyle birlikte açik havada gezip tozmak güzel havalarin tadini çikarmak herkesin istegi. Baharin gelmesiyle birlikte burun akintisi, hapsirma, öksürük, vücutta kasinti ve döküntü gibi alerjik sikayetler ortaya çikabilir.

Alerji; bagisiklik sisteminin aslinda vücuda zararli olmayan maddelere karsi baslattigi abartili ve siddetli bir savunmadir diyor Sema Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Türközü. En sik karsilasilan alerjenleri ise ev tozu akarlari, polenler, otlar, hayvan epiteli, küf ve besinler olarak tanimliyor.

Bu alerjenler vücuda temas ettigi bölgelere göre farkli farkli alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Alerjik rinitte burunda kasinti, tikaniklik, rahat nefes alamama ve burun akintisi bulgulari görülebiliyor. Alerjik göz reaksiyonlarinda ise gözlerde kasinti, kizariklik, sulanma, göz kapaklarinda sislik görülüyor. Solunum sisteminde ise bogazda gicik hissi ve kasinma, kuru öksürük, hiriltili solunum ve nefes darligina neden oluyor. Alerjik cilt reaksiyonlarinda ise kasinti, kizariklik, ciltte kabariklik ve döküntü gibi birçok degisik sikayete ortaya çikiyor. Astim hastalarinin bahar aylarinda sikayetlerinin arttigi biliniyor.

Polen Alerjisi

Özellikle bahar aylarinin gelmesiyle bitkilerin polenleri bol miktarda havaya saliniyor. Polen alerjisi, agaçlarin, fundaliklarin, tahil ve otlarin ve daha az siklikla da çiçeklerin polenlerinden kaynaklanir. Polenler ön planda nefes yolu ile vücudumuza girdigi için “inhale alerjenler” olarak adlandiriliyorlar. Polenler üst solunum yollari ve solunum sisteminde bogazda yanma, kasinti, kuru öksürük ve nefes darligi sikayetlerine neden olur.

Polen mevsimlerinde; agaçlarin çogunlukla Mart ayindan Mayis’a, çayirlarin Nisan’dan Haziran’a, otlarin ise Haziran sonundan Eylül’e kadar havaya polen saldigi biliniyor. Ayni zamanda tek basina polen mevsimleri ve polenlerdeki artislar, iklime ve yöresel faktörlere göre de degisim gösterebiliyor.

Polen Maruziyetini Nasil Azaltabiliriz?

Birçok bitkinin çiçeklenme döneminde, açik havada oldukça yüksek miktarda polen olusur. Polen düzeyleri; kirlik bölgelerde gün içi en yüksek düzeyken, sehirlerde ise aksama dogru en yüksek düzeyine ulasir. Daglik ve deniz kenari bölgelerde ise polen miktari daha az olup, yagmur ve bulutlu havalarda bu miktar daha da azalir.

Polen alerjisi olan kisilerin bu dönemlerde bazi önlemler alarak sikayetlerini azaltabileceklerini söyleyen Dr. Ayse Türközü polenlerin azaldigi saatlerde disari çikmayi tercih etmek gerektigini ifade etti.

Bunun yani sira;

Uyumadan önce pencereleri kapatmanin
Yatmadan önce saçlari yikayarak polenleri uzaklastirmanin
Eve gelindiginde kiyafetleri havalandirmak ve yatak odasinin disinda muhafaza etmenin
Giysileri disarida kurutmanin
Arabada camlarini kapali tutmanin
Tatil için daha çok daglik bölgeleri ve ya deniz kenarinda tercih etmenin polen maruziyetini azaltacagini belirtti.

Alerjik reaksiyonlar, insanlarin yasam kalitesini düsürebildigi gibi bazen de hayati tehlikeye yol açabilen çok genis yelpazeli bir hastalik oldugu biliniyor. Bu yüzden alerjik hastaliklarin tedavisi de zor ve zahmetli olabiliyor. Bu nedenle bir uzmana basvurarak alerjinizin nedeninin tespit edilmesi ve alerjene yönelik tedavi yapilmasi gerekiyor.

Saglikli ve neseli baharlar dilegiyle…

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası