Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet sancilari sosyal hayati etkiliyor.

Bayanlarin büyük bir kismi adet dönemlerini agrili geçiriyorlar. 'Dismenore' adet kanamasi süresince agri hissedilmesi durumu olarak tanimlaniyor.

Sancili adet görme aslinda normal adet görme mekanizmasinin önemli bir parçasi olan rahim kasilmalarinin kadin tarafindan agri seklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasilmalarinin amaci rahim iç tabakasinin atilarak yenilenmesi esnasinda olusan kanama miktarini en az seviyede tutmaktir.

Adet sancisi genellikle adet baslamadan 1 gün önce basliyor, âdetin ilk gününde oldukça siddetlenerek en çok 2–3 gün boyunca devam ediyor. Adet sancisina bulanti, bas agrisi, kabizlik veya ishal sikâyetleri de eslik edebiliyor.

Adet sancilarinin kadinlarin yasam kalitesini etkiledigini söyleyen Sema Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Figen Köseoglu adet sancisinin altinda yatan gerçek sebebin arastirilmasi gerektigini ifade etti.

Adet sancilari;

Genellikle bulug çaginda ortaya çikarak, ilerleyen yasla birlikte veya gebelikten sonra hafifleme egilimi gösteren adet sancilari (Primer Dismenore)

Baska bir rahatsizliktan dolayi ortaya çikan adet sancisi (Seconder Dismenore) olmak üzere ikiye ayriliyor.

Altta yatan herhangi bir organik yani yapisal sebep olmaksizin ortaya çikan adet sancilarinda, tedavi agri kesicilerle yapiliyor. Agri kesicilerin faydasinin görülmedigi durumlarda dogum kontrol haplari kullaniliyor. Dogum kontrol ilaçlari ile olumlu sonuçlar alindigini söyleyen Dr. Figen Köseoglu bu ilaçlarin uzman kontrolünde alinmasi gerektigini de sözlerine ekliyor.

Seconder Dismenore ise, genellikle üreme organlarini içine alan bir hastaligin göstergesi olarak karsimiza çikiyor. Endometriozis (Rahim içinde bulunmasi gereken rahim iç tabakasinin yumurtaliklar üzerinde veya karin iç zari üzerinde bulunmasi),rahim agzinda darlik, rahim tümörleri, rahim ve komsu organlarin iltihabi hastaliklari, rahim iç tabakasinda enfeksiyon, yapisiklik, yumurtalik kistleri gibi diger bazi hastaliklar adet sancisina sebep oluyor. Bu hastaliklara ise jinekolojik muayene ile teshis konulabiliyor. Bu yüzden adet sancilari çok siddetli ise ve genel iyilik halini etkilemeye baslamissa, is gücü kaybina neden oluyorsa mutlaka bir doktora basvurulmasi gerekiyor.

Adet sancilari alinacak bazi basit önlemler ile azalabiliyor. Örnegin adet kanamasi öncesinde ve esnasinda kahve, çay, kola gibi kafein içeren gidalardan uzak durulmasi agriyi azaltabiliyor. Uzun süre ayakta durmaktan kaçinmak, karin bölgesine masaj yapmak, sicak uygulamak adet sancisi sonucu ortaya çikan sikâyetlerde azalma sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası