Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet sancilari sosyal hayati etkiliyor.

Bayanlarin büyük bir kismi adet dönemlerini agrili geçiriyorlar. 'Dismenore' adet kanamasi süresince agri hissedilmesi durumu olarak tanimlaniyor.

Sancili adet görme aslinda normal adet görme mekanizmasinin önemli bir parçasi olan rahim kasilmalarinin kadin tarafindan agri seklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasilmalarinin amaci rahim iç tabakasinin atilarak yenilenmesi esnasinda olusan kanama miktarini en az seviyede tutmaktir.

Adet sancisi genellikle adet baslamadan 1 gün önce basliyor, âdetin ilk gününde oldukça siddetlenerek en çok 2–3 gün boyunca devam ediyor. Adet sancisina bulanti, bas agrisi, kabizlik veya ishal sikâyetleri de eslik edebiliyor.

Adet sancilarinin kadinlarin yasam kalitesini etkiledigini söyleyen Sema Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Figen Köseoglu adet sancisinin altinda yatan gerçek sebebin arastirilmasi gerektigini ifade etti.

Adet sancilari;

Genellikle bulug çaginda ortaya çikarak, ilerleyen yasla birlikte veya gebelikten sonra hafifleme egilimi gösteren adet sancilari (Primer Dismenore)

Baska bir rahatsizliktan dolayi ortaya çikan adet sancisi (Seconder Dismenore) olmak üzere ikiye ayriliyor.

Altta yatan herhangi bir organik yani yapisal sebep olmaksizin ortaya çikan adet sancilarinda, tedavi agri kesicilerle yapiliyor. Agri kesicilerin faydasinin görülmedigi durumlarda dogum kontrol haplari kullaniliyor. Dogum kontrol ilaçlari ile olumlu sonuçlar alindigini söyleyen Dr. Figen Köseoglu bu ilaçlarin uzman kontrolünde alinmasi gerektigini de sözlerine ekliyor.

Seconder Dismenore ise, genellikle üreme organlarini içine alan bir hastaligin göstergesi olarak karsimiza çikiyor. Endometriozis (Rahim içinde bulunmasi gereken rahim iç tabakasinin yumurtaliklar üzerinde veya karin iç zari üzerinde bulunmasi),rahim agzinda darlik, rahim tümörleri, rahim ve komsu organlarin iltihabi hastaliklari, rahim iç tabakasinda enfeksiyon, yapisiklik, yumurtalik kistleri gibi diger bazi hastaliklar adet sancisina sebep oluyor. Bu hastaliklara ise jinekolojik muayene ile teshis konulabiliyor. Bu yüzden adet sancilari çok siddetli ise ve genel iyilik halini etkilemeye baslamissa, is gücü kaybina neden oluyorsa mutlaka bir doktora basvurulmasi gerekiyor.

Adet sancilari alinacak bazi basit önlemler ile azalabiliyor. Örnegin adet kanamasi öncesinde ve esnasinda kahve, çay, kola gibi kafein içeren gidalardan uzak durulmasi agriyi azaltabiliyor. Uzun süre ayakta durmaktan kaçinmak, karin bölgesine masaj yapmak, sicak uygulamak adet sancisi sonucu ortaya çikan sikâyetlerde azalma sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası