Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet sancilari sosyal hayati etkiliyor.

Bayanlarin büyük bir kismi adet dönemlerini agrili geçiriyorlar. 'Dismenore' adet kanamasi süresince agri hissedilmesi durumu olarak tanimlaniyor.

Sancili adet görme aslinda normal adet görme mekanizmasinin önemli bir parçasi olan rahim kasilmalarinin kadin tarafindan agri seklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasilmalarinin amaci rahim iç tabakasinin atilarak yenilenmesi esnasinda olusan kanama miktarini en az seviyede tutmaktir.

Adet sancisi genellikle adet baslamadan 1 gün önce basliyor, âdetin ilk gününde oldukça siddetlenerek en çok 2–3 gün boyunca devam ediyor. Adet sancisina bulanti, bas agrisi, kabizlik veya ishal sikâyetleri de eslik edebiliyor.

Adet sancilarinin kadinlarin yasam kalitesini etkiledigini söyleyen Sema Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Figen Köseoglu adet sancisinin altinda yatan gerçek sebebin arastirilmasi gerektigini ifade etti.

Adet sancilari;

Genellikle bulug çaginda ortaya çikarak, ilerleyen yasla birlikte veya gebelikten sonra hafifleme egilimi gösteren adet sancilari (Primer Dismenore)

Baska bir rahatsizliktan dolayi ortaya çikan adet sancisi (Seconder Dismenore) olmak üzere ikiye ayriliyor.

Altta yatan herhangi bir organik yani yapisal sebep olmaksizin ortaya çikan adet sancilarinda, tedavi agri kesicilerle yapiliyor. Agri kesicilerin faydasinin görülmedigi durumlarda dogum kontrol haplari kullaniliyor. Dogum kontrol ilaçlari ile olumlu sonuçlar alindigini söyleyen Dr. Figen Köseoglu bu ilaçlarin uzman kontrolünde alinmasi gerektigini de sözlerine ekliyor.

Seconder Dismenore ise, genellikle üreme organlarini içine alan bir hastaligin göstergesi olarak karsimiza çikiyor. Endometriozis (Rahim içinde bulunmasi gereken rahim iç tabakasinin yumurtaliklar üzerinde veya karin iç zari üzerinde bulunmasi),rahim agzinda darlik, rahim tümörleri, rahim ve komsu organlarin iltihabi hastaliklari, rahim iç tabakasinda enfeksiyon, yapisiklik, yumurtalik kistleri gibi diger bazi hastaliklar adet sancisina sebep oluyor. Bu hastaliklara ise jinekolojik muayene ile teshis konulabiliyor. Bu yüzden adet sancilari çok siddetli ise ve genel iyilik halini etkilemeye baslamissa, is gücü kaybina neden oluyorsa mutlaka bir doktora basvurulmasi gerekiyor.

Adet sancilari alinacak bazi basit önlemler ile azalabiliyor. Örnegin adet kanamasi öncesinde ve esnasinda kahve, çay, kola gibi kafein içeren gidalardan uzak durulmasi agriyi azaltabiliyor. Uzun süre ayakta durmaktan kaçinmak, karin bölgesine masaj yapmak, sicak uygulamak adet sancisi sonucu ortaya çikan sikâyetlerde azalma sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası