Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun

Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde yasayan 15-30 yas grubundaki insanlar arasinda yapilan arastirmada, en önemli cilt sorunumuzun sivilce oldugu ortaya çikti. Yapilan arastirmada, sivilce tedavisi için fazla istekli olmadigimiz ortaya çikti. Üstelik sivilcelerimizle savasmak için hala yogun olarak özel sabunlari kullanmayi tercih ediyoruz.

Türkiye’nin büyük kentlerinin cilt haritasini çikarmaya yönelik önemli bir çalisma gerçeklestirildi. Stratejik Fokus arastirma sirketi tarafindan Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde 15-30 yas grubu ile yapilan arastirmada; katilimcilarin yüzde 84’ü en önemli cilt sorunlarinin sivilce oldugunu söyledi. Sivilce ile karsilasanlarin yüzde 35’i durumu orta ve yogun olarak tanimlarken, yarisi ayda en az bir kere sivilce olustugunu dile getirdi.

Arastirmada, orta ve yogun yasanan cilt sorunlarinin gündelik hayati olumsuz yönde etkiledigi ve psikolojik açidan rahatsizlik yarattigi belirtilirken, katilimcilarin sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere basvurdugunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için agirlikli olarak hala özel sabunlarin kullanildigi ortaya çikti.

Görüsülen kisilerin sadece yarisi sivilceyi bildigini ifade ederken, bu oran kadinlar, 20-30 yas arasindakiler ve Istanbul’da yasayanlar arasinda daha yüksek çikti. Yasanan cilt problemlerine karsi kisilerin kendi basina uyguladigi yöntemler arasinda; “sikmak”, “cildi temiz tutmak” ve “sabun/ özel sabun kullanmak” ilk siralari aldi. Katilimcilarin yüzde 36’si ise yasadigi durum karsisinda herhangi bir önlem almadigini belirtti.

Sivilce tedavisi için profesyonel yardim alan kisilerin estetik oldugu kadar, saglik açisindan da yardim arayisi içinde olduklari anlasildi. Bu kisilerin yüzde 12’si yasadigi cilt sorununun diger sorunlarindan daha ön planda oldugunu kaydetti.

Nasil tedavi ediyoruz?

Tedavi olmak için herhangi bir yere basvuranlarin orani cilt rahatsizligi yasayanlarin üçte biri. Arastirma sonucunda ortaya çikan tabloya göre cilt sorunu yasayanlarin sadece yüzde 16’si dermatolog yardimi aliyor. Digerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor.

Sivilce tedavisinde dermatologlar tarafindan önerilen tedavi ürünleri arasinda antibiyotik/ilaç, krem, losyon , jel ve retinoidler yer alirken, eczaneler tarafindan daha çok kremler öneriliyor. Kozmetik ürünler de sivilcelerinden kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasinda.

Karsilastigi cilt problemine karsi aldigi önlemlerle sorunu çözdügünü ifade edenler yüzde 50’nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yogun olarak yasayanlar ile 15-19 yas grubu arasinda daha düsük.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası