Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun

Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde yasayan 15-30 yas grubundaki insanlar arasinda yapilan arastirmada, en önemli cilt sorunumuzun sivilce oldugu ortaya çikti. Yapilan arastirmada, sivilce tedavisi için fazla istekli olmadigimiz ortaya çikti. Üstelik sivilcelerimizle savasmak için hala yogun olarak özel sabunlari kullanmayi tercih ediyoruz.

Türkiye’nin büyük kentlerinin cilt haritasini çikarmaya yönelik önemli bir çalisma gerçeklestirildi. Stratejik Fokus arastirma sirketi tarafindan Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde 15-30 yas grubu ile yapilan arastirmada; katilimcilarin yüzde 84’ü en önemli cilt sorunlarinin sivilce oldugunu söyledi. Sivilce ile karsilasanlarin yüzde 35’i durumu orta ve yogun olarak tanimlarken, yarisi ayda en az bir kere sivilce olustugunu dile getirdi.

Arastirmada, orta ve yogun yasanan cilt sorunlarinin gündelik hayati olumsuz yönde etkiledigi ve psikolojik açidan rahatsizlik yarattigi belirtilirken, katilimcilarin sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere basvurdugunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için agirlikli olarak hala özel sabunlarin kullanildigi ortaya çikti.

Görüsülen kisilerin sadece yarisi sivilceyi bildigini ifade ederken, bu oran kadinlar, 20-30 yas arasindakiler ve Istanbul’da yasayanlar arasinda daha yüksek çikti. Yasanan cilt problemlerine karsi kisilerin kendi basina uyguladigi yöntemler arasinda; “sikmak”, “cildi temiz tutmak” ve “sabun/ özel sabun kullanmak” ilk siralari aldi. Katilimcilarin yüzde 36’si ise yasadigi durum karsisinda herhangi bir önlem almadigini belirtti.

Sivilce tedavisi için profesyonel yardim alan kisilerin estetik oldugu kadar, saglik açisindan da yardim arayisi içinde olduklari anlasildi. Bu kisilerin yüzde 12’si yasadigi cilt sorununun diger sorunlarindan daha ön planda oldugunu kaydetti.

Nasil tedavi ediyoruz?

Tedavi olmak için herhangi bir yere basvuranlarin orani cilt rahatsizligi yasayanlarin üçte biri. Arastirma sonucunda ortaya çikan tabloya göre cilt sorunu yasayanlarin sadece yüzde 16’si dermatolog yardimi aliyor. Digerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor.

Sivilce tedavisinde dermatologlar tarafindan önerilen tedavi ürünleri arasinda antibiyotik/ilaç, krem, losyon , jel ve retinoidler yer alirken, eczaneler tarafindan daha çok kremler öneriliyor. Kozmetik ürünler de sivilcelerinden kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasinda.

Karsilastigi cilt problemine karsi aldigi önlemlerle sorunu çözdügünü ifade edenler yüzde 50’nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yogun olarak yasayanlar ile 15-19 yas grubu arasinda daha düsük.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası