Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun

Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde yasayan 15-30 yas grubundaki insanlar arasinda yapilan arastirmada, en önemli cilt sorunumuzun sivilce oldugu ortaya çikti. Yapilan arastirmada, sivilce tedavisi için fazla istekli olmadigimiz ortaya çikti. Üstelik sivilcelerimizle savasmak için hala yogun olarak özel sabunlari kullanmayi tercih ediyoruz.

Türkiye’nin büyük kentlerinin cilt haritasini çikarmaya yönelik önemli bir çalisma gerçeklestirildi. Stratejik Fokus arastirma sirketi tarafindan Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakir gibi büyük illerde 15-30 yas grubu ile yapilan arastirmada; katilimcilarin yüzde 84’ü en önemli cilt sorunlarinin sivilce oldugunu söyledi. Sivilce ile karsilasanlarin yüzde 35’i durumu orta ve yogun olarak tanimlarken, yarisi ayda en az bir kere sivilce olustugunu dile getirdi.

Arastirmada, orta ve yogun yasanan cilt sorunlarinin gündelik hayati olumsuz yönde etkiledigi ve psikolojik açidan rahatsizlik yarattigi belirtilirken, katilimcilarin sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere basvurdugunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için agirlikli olarak hala özel sabunlarin kullanildigi ortaya çikti.

Görüsülen kisilerin sadece yarisi sivilceyi bildigini ifade ederken, bu oran kadinlar, 20-30 yas arasindakiler ve Istanbul’da yasayanlar arasinda daha yüksek çikti. Yasanan cilt problemlerine karsi kisilerin kendi basina uyguladigi yöntemler arasinda; “sikmak”, “cildi temiz tutmak” ve “sabun/ özel sabun kullanmak” ilk siralari aldi. Katilimcilarin yüzde 36’si ise yasadigi durum karsisinda herhangi bir önlem almadigini belirtti.

Sivilce tedavisi için profesyonel yardim alan kisilerin estetik oldugu kadar, saglik açisindan da yardim arayisi içinde olduklari anlasildi. Bu kisilerin yüzde 12’si yasadigi cilt sorununun diger sorunlarindan daha ön planda oldugunu kaydetti.

Nasil tedavi ediyoruz?

Tedavi olmak için herhangi bir yere basvuranlarin orani cilt rahatsizligi yasayanlarin üçte biri. Arastirma sonucunda ortaya çikan tabloya göre cilt sorunu yasayanlarin sadece yüzde 16’si dermatolog yardimi aliyor. Digerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor.

Sivilce tedavisinde dermatologlar tarafindan önerilen tedavi ürünleri arasinda antibiyotik/ilaç, krem, losyon , jel ve retinoidler yer alirken, eczaneler tarafindan daha çok kremler öneriliyor. Kozmetik ürünler de sivilcelerinden kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasinda.

Karsilastigi cilt problemine karsi aldigi önlemlerle sorunu çözdügünü ifade edenler yüzde 50’nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yogun olarak yasayanlar ile 15-19 yas grubu arasinda daha düsük.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası