Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi, Actavis’in Destegiyle Mardin ve Diyarbakirli Kadinlara Is Olanagi Sagliyor

Dar gelirli kadinlari sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek ve yerel kalkinmada liderliklerini artirmak ve güçlendirmek amaciyla 1986’da kurulan

Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi’na 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’nde özel sektörden anlamli bir destek geldi.

Actavis Ilaç Firmasinin KEDV’in yoksul kadinlar için kooperatiflesme projesine verdigi destekle Mardinli ve Diyarbakirli kadinlar için is olanagi yaratiliyor.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi - KEDV’in yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi amaciyla 12 ilde yürüttügü çalismalara bir destek de Actavis Ilaç Firmasi’ndan geldi. KEDV destegiyle Mardin’de kurulan Ipekyolu Kadin Kooperatifi sabun atölyesinde çalisan kadinlar Actavis için Helipak ve Transamine markasiyla sabun, Diyarbakirli kadinlar ise mum üretiyor. Bir yil boyunca sürecek destek kapsaminda üretilen binlerce sabun ve mumun tüketiciye ulasmasiyla toplumun en dezavantajli kesimi olan kadinlarin ekonomik kosullarinda iyilesme saglanmasi amaçlaniyor.

KEDV’in, daha önce evlerinden çikmamis yoksul kadinlarin üretime katilmasi amaciyla yürütmekte oldugu kooperatiflesme çalismalari simdiye kadar Levi’s, Carrefour, Citibank, Taris tarafindan desteklendi.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan KEDV, yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi ve stratejik ve uzun vadeli alanlara yatirim yapilmasi yoluyla yoksulluk sorununun çözülmesini amaçliyor. Yoksulluga ve yoksullara bakis açisinin degistirilmesi, yoksulluga ve kadin meselesine bir “hak” meselesi olarak bakilmasi ve “zayif”liklarina degil, yasamla ve zorluklarla bas etme “güçlerine” yogunlasilmasi gerektigini savunan KEDV bu çerçevede basta Istanbul, deprem bölgesi (Izmit, Düzce, Adapazari) ve Güneydogu (Diyarbakir ve Mardin ) bölgesi olmak üzere toplam 12 ilde çalismalar yürütüyor.

Yoksul kadinlara kooperatiflesmelerini (Türkiye genelinde 20’ye yakin kadin kooperatif) ve sosyal ve Kadin ve Çocuk Merkezleri açmalarini saglayan KEDV, kadinlarin bu merkezlerde bir araya gelerek sosyal ve ekonomik girisimler baslatabilmeleri için bilgi ve becerilerini artirma ve yerel yöneticilerle diyaloglarini güçlendirmelerine olanak yaratiyor. Ekonomik olarak güçlenmeleri amaciyla yürütülen bu çalismalar çerçevesinde kadinlar, kredi, danismanlik ve pazarlama destegi ile liderlik egitimi aliyor, gida, sabun, mum, hediyelik kutu, catering, ev tekstili, çocuk bakim ve egitim hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Kooperatifler ayrica 3-6 yas çocuklari için Mahalle Yuvalari isletiyor, kadinlara yönelik çesitli egitim ve üretim faaliyetlerinde bulunuyorlar. Vakif destegiyle, “Her mahalleye bir yuva” sloganiyla açilan mahalle destekli ve anneler tarafindan yönelten, alternatif egitim programlarinin uygulandigi 20 Mahalle Yuvalari/Oyun Odalari’nda her yil yaklasik 1000 çocuk yararlaniyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası