Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi, Actavis’in Destegiyle Mardin ve Diyarbakirli Kadinlara Is Olanagi Sagliyor

Dar gelirli kadinlari sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek ve yerel kalkinmada liderliklerini artirmak ve güçlendirmek amaciyla 1986’da kurulan

Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi’na 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’nde özel sektörden anlamli bir destek geldi.

Actavis Ilaç Firmasinin KEDV’in yoksul kadinlar için kooperatiflesme projesine verdigi destekle Mardinli ve Diyarbakirli kadinlar için is olanagi yaratiliyor.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi - KEDV’in yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi amaciyla 12 ilde yürüttügü çalismalara bir destek de Actavis Ilaç Firmasi’ndan geldi. KEDV destegiyle Mardin’de kurulan Ipekyolu Kadin Kooperatifi sabun atölyesinde çalisan kadinlar Actavis için Helipak ve Transamine markasiyla sabun, Diyarbakirli kadinlar ise mum üretiyor. Bir yil boyunca sürecek destek kapsaminda üretilen binlerce sabun ve mumun tüketiciye ulasmasiyla toplumun en dezavantajli kesimi olan kadinlarin ekonomik kosullarinda iyilesme saglanmasi amaçlaniyor.

KEDV’in, daha önce evlerinden çikmamis yoksul kadinlarin üretime katilmasi amaciyla yürütmekte oldugu kooperatiflesme çalismalari simdiye kadar Levi’s, Carrefour, Citibank, Taris tarafindan desteklendi.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan KEDV, yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi ve stratejik ve uzun vadeli alanlara yatirim yapilmasi yoluyla yoksulluk sorununun çözülmesini amaçliyor. Yoksulluga ve yoksullara bakis açisinin degistirilmesi, yoksulluga ve kadin meselesine bir “hak” meselesi olarak bakilmasi ve “zayif”liklarina degil, yasamla ve zorluklarla bas etme “güçlerine” yogunlasilmasi gerektigini savunan KEDV bu çerçevede basta Istanbul, deprem bölgesi (Izmit, Düzce, Adapazari) ve Güneydogu (Diyarbakir ve Mardin ) bölgesi olmak üzere toplam 12 ilde çalismalar yürütüyor.

Yoksul kadinlara kooperatiflesmelerini (Türkiye genelinde 20’ye yakin kadin kooperatif) ve sosyal ve Kadin ve Çocuk Merkezleri açmalarini saglayan KEDV, kadinlarin bu merkezlerde bir araya gelerek sosyal ve ekonomik girisimler baslatabilmeleri için bilgi ve becerilerini artirma ve yerel yöneticilerle diyaloglarini güçlendirmelerine olanak yaratiyor. Ekonomik olarak güçlenmeleri amaciyla yürütülen bu çalismalar çerçevesinde kadinlar, kredi, danismanlik ve pazarlama destegi ile liderlik egitimi aliyor, gida, sabun, mum, hediyelik kutu, catering, ev tekstili, çocuk bakim ve egitim hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Kooperatifler ayrica 3-6 yas çocuklari için Mahalle Yuvalari isletiyor, kadinlara yönelik çesitli egitim ve üretim faaliyetlerinde bulunuyorlar. Vakif destegiyle, “Her mahalleye bir yuva” sloganiyla açilan mahalle destekli ve anneler tarafindan yönelten, alternatif egitim programlarinin uygulandigi 20 Mahalle Yuvalari/Oyun Odalari’nda her yil yaklasik 1000 çocuk yararlaniyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası