Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi, Actavis’in Destegiyle Mardin ve Diyarbakirli Kadinlara Is Olanagi Sagliyor

Dar gelirli kadinlari sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek ve yerel kalkinmada liderliklerini artirmak ve güçlendirmek amaciyla 1986’da kurulan

Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi’na 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’nde özel sektörden anlamli bir destek geldi.

Actavis Ilaç Firmasinin KEDV’in yoksul kadinlar için kooperatiflesme projesine verdigi destekle Mardinli ve Diyarbakirli kadinlar için is olanagi yaratiliyor.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan Kadin Emegini Degerlendirme Vakfi - KEDV’in yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi amaciyla 12 ilde yürüttügü çalismalara bir destek de Actavis Ilaç Firmasi’ndan geldi. KEDV destegiyle Mardin’de kurulan Ipekyolu Kadin Kooperatifi sabun atölyesinde çalisan kadinlar Actavis için Helipak ve Transamine markasiyla sabun, Diyarbakirli kadinlar ise mum üretiyor. Bir yil boyunca sürecek destek kapsaminda üretilen binlerce sabun ve mumun tüketiciye ulasmasiyla toplumun en dezavantajli kesimi olan kadinlarin ekonomik kosullarinda iyilesme saglanmasi amaçlaniyor.

KEDV’in, daha önce evlerinden çikmamis yoksul kadinlarin üretime katilmasi amaciyla yürütmekte oldugu kooperatiflesme çalismalari simdiye kadar Levi’s, Carrefour, Citibank, Taris tarafindan desteklendi.

Yoksulluk ve kadinlarin durumunu ülkenin en önemli sorunu olarak tanimlayan KEDV, yoksullarin ve kadinlarin kapasitelerinin gelistirilmesi ve stratejik ve uzun vadeli alanlara yatirim yapilmasi yoluyla yoksulluk sorununun çözülmesini amaçliyor. Yoksulluga ve yoksullara bakis açisinin degistirilmesi, yoksulluga ve kadin meselesine bir “hak” meselesi olarak bakilmasi ve “zayif”liklarina degil, yasamla ve zorluklarla bas etme “güçlerine” yogunlasilmasi gerektigini savunan KEDV bu çerçevede basta Istanbul, deprem bölgesi (Izmit, Düzce, Adapazari) ve Güneydogu (Diyarbakir ve Mardin ) bölgesi olmak üzere toplam 12 ilde çalismalar yürütüyor.

Yoksul kadinlara kooperatiflesmelerini (Türkiye genelinde 20’ye yakin kadin kooperatif) ve sosyal ve Kadin ve Çocuk Merkezleri açmalarini saglayan KEDV, kadinlarin bu merkezlerde bir araya gelerek sosyal ve ekonomik girisimler baslatabilmeleri için bilgi ve becerilerini artirma ve yerel yöneticilerle diyaloglarini güçlendirmelerine olanak yaratiyor. Ekonomik olarak güçlenmeleri amaciyla yürütülen bu çalismalar çerçevesinde kadinlar, kredi, danismanlik ve pazarlama destegi ile liderlik egitimi aliyor, gida, sabun, mum, hediyelik kutu, catering, ev tekstili, çocuk bakim ve egitim hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Kooperatifler ayrica 3-6 yas çocuklari için Mahalle Yuvalari isletiyor, kadinlara yönelik çesitli egitim ve üretim faaliyetlerinde bulunuyorlar. Vakif destegiyle, “Her mahalleye bir yuva” sloganiyla açilan mahalle destekli ve anneler tarafindan yönelten, alternatif egitim programlarinin uygulandigi 20 Mahalle Yuvalari/Oyun Odalari’nda her yil yaklasik 1000 çocuk yararlaniyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası