Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saman Nezlesi Baharla Geliyor...

Baharin gelmesi ile birlikte burun akmasi, kasinti, göz yasarmasi ve deri döküntüsü gibi sikayetler ile kendini gösteren “alerjik rinit” yani “saman nezlesi” de artiyor.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit; burunda kasinti, hapsirma, sulu akinti ve burun tikanikligi gibi sikayetler ile görülür. Bazi hastalarda isitme problemleri, bogaz agrisi, ses kisikligi ve öksürük de olabilir. Alerjik rinite sebep olarak mevsimsel polenler, bazi besin maddeleri (çilek, findik, yumurta, balik gibi), bazi küf mantarlari ve ev tozu akarlari ile hayvan tüyleri sayilabilir.

Alerjik sikayetler bazi kisilerde bütün bir yil boyunca sürerken, bazilarinda belli mevsimlerde artis gösterir. Mevsimsel alerjik riniti olan kisilerinde sikayetler ilkbahar ve sonbahar aylarinda yogun olarak ortaya çikar.

Alerjik rinit agir bir hastalik olmamasina ragmen yasam kalitesini son derece olumsuz etkileyen bir rahatsizliktir. Uykuyu, yemek yeme ve yasam seklini olumsuz etkiler, okul ve isgücü kaybina yol açar.

Kent yasami alerjik hastaliklarin görülme oranini arttirmistir. Bunda çevre kirliliginin rol oynadigi düsünülmektedir. Alerjik riniti olan kisilerde burun tikanikligi sebebi ile sik sinüzit, orta kulak enfeksiyonlari ve burun polipleri görülebilir. Ayrica alerjisi olmayan kisilere oranla astim gelisme riski 4 kez daha fazladir.

Alerjenlerden Korunma Önem Tasir...

Kesin tani için muayene ve alerji testleri gereklidir. Tedavide ise doktorun önerecegi ilaçlar ile birlikte alerjiyi artiran sebeplerden mümkün oldugunca uzak durmak önem tasir. Özellikle ev içinde geçirilen aksam ve gece allerjenle en çok temasta olunan zamandir. Böyle olunca hastalara özellikle sabahlari uykudan kalktiklarinda allerjik rinit bulgulari gösterirler. . Bunun için hem çevrede hem de ev içinde küçük önlemler alinabilir. Örnegin evde hayvan beslememek, ev bitkileri yetistirmemek , rutubetsiz bir ev tercihi evdeki alerjen yükünü azaltabilir. Eger alerji sikayetleri ev içinde tetikleniyorsa ve ev tozu akari sebebi ile olusuyorsa, buna karsi baska bir takim önlemler de alinabilir:

a. Yatak odasindan hali, kilim ve tekstil ürünü yumusak oyuncaklarin kaldirilmasi,

b. Alerjen geçirmeyen ancak su buhari ve havayi geçiren yatak ve yorgan kiliflarinin kullanilmasi,

c. Varsa klimalarin filtrelerini ayda bir degistirmek,

d. Yatak örtülerinin 60 derecede yikanmasi faydali olacaktir.

Bununla birlikte eger alerji belirli bir gidaya karsiysa , alerjiye yol açan yiyecekten de mutlaka uzak kalmak gerekmektedir. Eger polenler sikayetleri artiriyorsa mümkün oldugunca açik alanlarda bulunmamak, bulunuldugu zaman da polenlerden uzaklasmak ve polen mevsiminde pencere ve kapilari kapali tutmak yararli olacaktir.

Alerjik rinit ile ilgili ayrintili bilgiye www.Gribim.com sitesinden ulasilabilir. Ayrica bu konudaki sorular için “Uzmanina Sorun” bölümü kullanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası