Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Sari Nokta Hastaligi"

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Merih Soylu, Türk Oftalmoloji Dernegi (TOD) ve Novartis Ilaç firmasinin isbirligi ile düzenlenen “Sari Nokta Hastaliginda Fotodinamik Tedavi” konulu seminerde, yasla birlikte ilerleyen en önemli saglik sorunlarindan birinin görme kayiplari oldugunu söyledi.

Halk arasinda “Sari nokta” hastaligi olarak bilinen “Makule Dejeneresansi”nin özellikle 50 yas sonrasinda rastlanan görme kayiplarinin en büyük nedeni oldugunu belirten Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Merih Soylu, hastaligin bazi kisilerde yavas, bazilarinda ise çok hizli bir seyir izledigini bildirdi. Hastaligin tek veya her iki gözde birden görülebilecegine isaret eden Soylu, ileri safhalarda görme gücünün tamamen kaybolmasina yol açabilen bu hastaligin belirtilerinin, yasliligin dogal sonucu olarak görüldügü için toplumda fazla bilinmedigini kaydetti.

Istanbul Dünya Göz Hastanesi Retina Bölümü’nden Doç. Dr. Yusuf Durlu ise “Sari nokta” hastaliginin tanisi ve tedavisinde son yillarda önemli asamalar kaydedildigini belirterek, bunlardan en önemlisinin de “Fotodinamik tedavi” oldugunu anlatti. Durlu, “Fotodinamik tedavi, hastaligin giderilmesinde devrim yaratti. Bu nedenle, bu tedavi yöntemini Türkiye genelindeki tüm göz hastaliklari uzmanlarina anlatmaya çalisiyoruz. Ortalama yasam süresinin uzamasina paralel olarak ilerde daha çok gündeme gelecek bu hastaligin tedavisi, yaslilarimizin yasam kalitesini yükseltecektir” dedi. Durlu, daha sonra tedavinin nasil yapildigi konusunda katilimcilara bilimsel açiklamalarda bulundu.

HiltonSA Oteli’nde Türk Oftalmoloji Dernegi (TOD) ve Novartis Ilaç firmasinin isbirligi ile düzenlenen “Sari Nokta Hastaliginda Fotodinamik Tedavi” konulu seminere, Adana ve çevresinden çok sayida göz hastaliklari uzmani katildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası