Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Sari Nokta Hastaligi"

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Merih Soylu, Türk Oftalmoloji Dernegi (TOD) ve Novartis Ilaç firmasinin isbirligi ile düzenlenen “Sari Nokta Hastaliginda Fotodinamik Tedavi” konulu seminerde, yasla birlikte ilerleyen en önemli saglik sorunlarindan birinin görme kayiplari oldugunu söyledi.

Halk arasinda “Sari nokta” hastaligi olarak bilinen “Makule Dejeneresansi”nin özellikle 50 yas sonrasinda rastlanan görme kayiplarinin en büyük nedeni oldugunu belirten Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Merih Soylu, hastaligin bazi kisilerde yavas, bazilarinda ise çok hizli bir seyir izledigini bildirdi. Hastaligin tek veya her iki gözde birden görülebilecegine isaret eden Soylu, ileri safhalarda görme gücünün tamamen kaybolmasina yol açabilen bu hastaligin belirtilerinin, yasliligin dogal sonucu olarak görüldügü için toplumda fazla bilinmedigini kaydetti.

Istanbul Dünya Göz Hastanesi Retina Bölümü’nden Doç. Dr. Yusuf Durlu ise “Sari nokta” hastaliginin tanisi ve tedavisinde son yillarda önemli asamalar kaydedildigini belirterek, bunlardan en önemlisinin de “Fotodinamik tedavi” oldugunu anlatti. Durlu, “Fotodinamik tedavi, hastaligin giderilmesinde devrim yaratti. Bu nedenle, bu tedavi yöntemini Türkiye genelindeki tüm göz hastaliklari uzmanlarina anlatmaya çalisiyoruz. Ortalama yasam süresinin uzamasina paralel olarak ilerde daha çok gündeme gelecek bu hastaligin tedavisi, yaslilarimizin yasam kalitesini yükseltecektir” dedi. Durlu, daha sonra tedavinin nasil yapildigi konusunda katilimcilara bilimsel açiklamalarda bulundu.

HiltonSA Oteli’nde Türk Oftalmoloji Dernegi (TOD) ve Novartis Ilaç firmasinin isbirligi ile düzenlenen “Sari Nokta Hastaliginda Fotodinamik Tedavi” konulu seminere, Adana ve çevresinden çok sayida göz hastaliklari uzmani katildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası