Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yapay tatlandiricilar hakkinda bilmek istedikleriniz.

Milyonlarca insan hem zayiflamak hem de seker hastaligi nedeniyle yapay tatlandirici kullaniyor. Kullanimlarinin insan sagligi üzerindeki etkileri hakkinda olumlu ve olumsuz farkli görüsler olsa da kullanim oranlari gün geçtikçe artiyor.

Seker yerine kullanilabilen düsük kalorili veya kalori içermeyen yapay maddeler yapay tatlandiricilar olarak nitelendiriliyor. Tatlandiricilar, baslangiçta seker hastalarinin tatlandirma gereksiniminin giderilmesi için kullanilsa da. Günümüzde zayiflamak, zayif kalmak ve sekerin dis sagligi üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak isteyenler tarafindan da yaygin olarak kullaniliyor. Seker ve sekerli gidalarin fazla tüketilmesi ve bu besinlerin yüksek enerji degerleri nedeniyle obezitenin en önemli nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Yapay tatlandiricilar enerji içeren tatlandiricilar ve enerji içermeyen tatlandiricilar olarak ikiye ayriliyor.

Enerji içerenler: (Fruktoz = meyve sekeri, sorbitol, mannitol, ksilitol)

Fazla miktarda tüketimi kan sekerini yükseltir. Bu sekerlerin kana geçis süresi çay sekeri'nden (sakkaroz) daha uzundur.

Enerji içermeyenler: (Aspartam, Asesülfam-K, Sakkarin, Siklamat)

Daha çok tercih edilen yapay tatlandiricilardir. Tablet yapay tatlandiricilar, yüksek isida aci tat olusturduklari için kaynamakta olan bir besinin içerisine atilmamalidir. Atesten indirdikten sonra besine eklenmelidir.

Tatlandiricilar çok sik kullanilsa da yan etkileri konusundaki söylentilerin ardi arkasinin kesilmiyor. Yapilan arastirmalar sonucu, Food and Drug Administration (FDA) 1977 yilinda yüksek doz sakarin tüketimi yasaklamistir. Fakat daha sonra Amerikan Tip Konseyi kisitli kullanimin ( 2,5 mg/kg/gün) saglik üzerine güvenli olabilecegini bildirmistir. Fakat daha sonra yapilan çalismalarda sakarinin zararsiz olmadigi epitel dokuda yapisal degisikliklere neden olacagi bulunmustur. Ayrica hamile annelerde bebege geçip birikme yaptigi belirlenince hamile annelerin kullanimi da yasaklanmistir.

Son yillarin en gözde ve en fazla kullanilan yapay tatlandiricisi olan Aspartam’in da bas dönmesi, bas agrisi, adet düzensizligi gibi belirtileri bildirilmistir. Aspartam’in asiri tüketiminin ileride beyin tümörleri ve beyin hasarina neden oldugu klinik çalismalarla açiga konulmustur.

Diger bir yapay tatlandirici olan Siklamat’in asiri kullanimi ishale neden olabiliyor. Yapilan arastirmalar sonucu, erkek farelerde mesane tümörleri gelistigi tespit edilmistir.

Ayrica alternatif tip’in da katilimiyla tatlandiricilara yönelik çalismalar ilerlemistir. Son olarak ülkemizde 2 hafta öncesi itibariyle bitkisel kaynakli aspartam, sakarin, asesulfam K içermeyen tamamen stevia denilen bir bitkiden elde edilen tatlandirici piyasaya sunulmustur. Sekerden 40 kat daha tatli olan bu bitkinin demlenmesiyle elde edilen toz. Hem yemek hazirlamada hem de içeceklerde rahatlikla kullanabilmektedir. Öyle ki 400 dereceye kadar bozulmadigi tespit edilen stevia ile hazirlanan tatlilarda isiya bagli bozulma riski sifira yaklasmaktadir.

Her ne kadar zararlari hakkinda kesin bilgiler olmasa da, tatlandirici kullanirken bir uzmana danismanizda fayda var. Ayrica sekersiz mesrubat içenlerin sekerlileri tercih edenlere göre daha fazla kilo verdikleri görülüyor, ancak beslenme uzmanlari, vücudun seker ihtiyacini kismanin sekerli maddelere duyulan arzuyu körükledigini düsünüyor.

Hayrettin Mutlu
Sema Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası