Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agizda olusan aft ve ciltteki lekeler Üveit’in habercisi olabilir

Üveit gözün ayri bir uzmanlik alani olarak kabul edilmektedir. Üveit, gecikmeden düzenli olarak takip tedavi olursa ve hastalik hasta tarafindan kabul edilir, iyi anlasilirsa çok basarili sonuçlar elde edilen bir hastaliktir.

Dünya Göz Hastanesi doktorlarindan Op.Dr. Füsun Uzunoglu’ndan üveit hastaligi ve tedavisi ile ilgili bilgi aldik.

“Üveit tedavisi olan bir hastaliktir. Nadir durumlar disinda uygun tedavi ve hasta-hekim iliskisinin yeterli olmasiyla göz kurtarilabilir. Tedavi bitse bile, hasta en az üç ayda bir izlenmelidir. Hastalik tekrarlayabileceginden, kontrollere ara verilmemesi, ya da diger organlarla ilgili farkli belirtiler hakkinda göz doktoruna bilgi verilmesi sarttir. Örnegin agizda aft olusu, ciltteki lekeler…

Üveit’in sebepleri

Hastalarin %30-40’inda üveitin nedeni bulunamaz. Üveitler virüsler, mantarlar ve parazitler gibi etkenlerle olusabilecegi gibi, vücuttaki bir hastaligin gözdeki belirtisi olarak da ortaya çikabilir. Bu yüzden çesitli tahlil ve hastaliklari arastirmak gerekir. Ayrica sistemik hastaliklar esliginde de üveiti görmekteyiz. Bunlara örnek olarak Behçet hastaligi verilebilir.

Üveit yapabilen hastaliklar söyle ifade edilebiliriz. Behçet hastaligi, Enfeksiyonlar (bakteri, virüs, parazit yada mantarlar) baska bölgelerden göze yayilabilir( tüberküloz, frengi, herpes, toxoplazmoz, v.b.) ,göz travmasi, bagisiklik sistemi hastaliklari, romatizmal hastaliklar, ülseratif kolit.

Behçet hastaligi

Ilk kez 1937’de ord. Prof Dr. Hulusi Behçet tarafindan tanimlanan ve agizda aft, gözde uveit, genital organlarda yaralar seklinde baslica üç belirtisi olan bir hastaliktir.

Göz disinda, cilt, eklemler, sindirim ve sinir sitemi, büyük damarlar gibi çesitli sistemleri tutabilen , temelde bir damar iltihabidir. En çok görüldügü ülkeler, ipekyolu kusagi dedigimiz, Akdeniz ülkeleri, Türkiye, Japonya, Israil gibi ülkelerdir ve anlasilacagi gibi genetik etkenler çek belirgindir. Tedavi edilemedigi dönemlerde 2-3 yil içinde körlükle sonlanan bir hastalikti. Günümüzde daha iyi anlasildigi için ve daha ileri tedavi yöntemleri kullanilabildiginden, %80 oraninda basari saglanmaktadir.

Behçet hastaligindaki göz tutulumu, beyin-sinir sitemi ve büyük damarlar tutulumu gibi, kisinin yasam kalitesini etkilediginden vital organ tutulumu (yasamsal) olarak kabul edilmektedir ve özellikle yurdumuzdaki Behçet hastasi sikligi dikkate alindiginda çok büyük önem tasimaktadir.

Üveit’in belirtileri…

Üveit gözün ön bölgesinde oldugunda alevlenme dönemlerinde gözde kizariklik, bulanik görme, görmede azalma, göz çevresinde agri, isiga karsi hassasiyet ve uçusmalar seklinde belirti verir. Alevlenme arkada ise belirtiler çogunlukla bulanik görme ve görme azalmasi seklindedir. Alevlenme merkezde ise ortaya çikis ani görme azalmasi seklindedir ve dokularda hasar olustugundan kalici görme kayiplari ortaya çikar. Merkezi bölgenin disinda meydana gelen alevlenme ve hasarlar görmede bulaniklik ile kendini gösterir ve makula etkilenmedigi sürece kalici görme kaybi yoktur.

Üveit hastaligi nasil teshis edilir?

Ne siddette olursa olsun, üveit acil bir hastaliktir ve hemen müdahalesi gerekir. Geç kalindiginda hastalik ilerler ve göz bebeginde sekil bozukluklari, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalici yan etkiler birakabilir.

Bazi hastaliklarin tanisi çok tipik görünümü nedeniyle hemen konulabilir. Bu durumda bile, gözün arka bölümünün tutulmasi söz konusu ise görmenin ne derece tehdit edildiginin anlasilmasi ve tedavinin etkinliginin izlenmesi için anjiografi, ultrasonografi, ERG gibi ileri teknikler gerekli olabilir. Örnegin önümüzde ICG adi verilen (indosiyan yesili) bir boyayla yapilan anjiografiler süpheli durumlarda hastalik hakkinda dogrudan taniya götürücü bilgiler verebilmektedir. Belirtiler baslayinca göz doktoruna muayene olmaniz gerekmektedir; görmenin kalici bir sekilde kaybina neden olabilmektedir bu durumda romatologlar, dâhiliyecilerle ortak arastirmalar yapilabilmektedir.

Üveit tedavisi nasil yapilir?

Üveitin tedavisinde ilaç ve damlalar kullanilir. Özellikle steroid ve göz bebegini büyüten ilaçlar içeren damlalar siklikla kullanilmaktadir. Gözde üveitin ileri safhalarinda sistemik ilaçlarin kullanilmasi gerekebilmektedir. Glokom, katarakt, yeni damarlarin olusmasi gibi çesitli komplikasyonlar gelisebilmektedir. Ayrica tedavisinde dikkate alinmasi gereken en önemli husus bakimina özen göstermektir.Üveit hastalarinda günlük yasamda herhangi bir kisitlama olmaz fakat hasta ile ilgili bulgular fazlaysa ve göz damlalarinin yan etkisi oluyorsa araba kullanmak ve tehlikeli isler yapmak sakincalidir. Göz doktorunun tedavisi, hastalarin sik ve iyi izlenmesi çok önemlidir, çünkü bazi önemli bulgular izleme sirasinda ortaya çikabilir. Bu da tani ve tedavi açisindan yapilabilecek degisiklikler için önemlidir”.

Üveit hemen fark edilerek tedaviye baslanirsa görme korunabilir ya da kazanilabilir. Erken tani, dogru tedavi, sik ve iyi izleme, hasta hekim uyumu ile göz kurtarilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası