Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’ DE HER ÜÇ KADINDAN BIRI TIROID HASTASI

Boynunuzda sikisma ve gerilme hissi varsa, son zamanlarda ani kilo kaybi ya da artisi yasadiysaniz… Soguga ve sicaga karsi tahammülünüz yoksa, kalp atislarinizin çok yüksek ya da çok düsük oldugunu fark ediyorsaniz…Terleme ve sac dökülmesini siklikla yasiyorsaniz…TIROID HASTALIGI RISKI TASIYOR OLABILIRSINIZ.

Memorial Suadiye Tip Merkezi’nden Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Soner Dileklen Guatr hastaligi konusunda bilgi verdi.

Guatr, tiroid bezinin iltihabi veya tümoral olmayan büyümesidir. Büyüme ultrasondaki görünüme göre 2 yönlü olabilir.

1. Yaygin olarak bezin büyümesine Diffüz Guatr denir.

2. Nodül adi verilen farklilasmis yapilar içeren bez büyümesine ise Nodüler Guatr denir. Nodül miktari birden fazla ise buna Multinodüler Guatr denir.

Tiroid hastaliginda testlerin sonucuna göre de 3 farkli durumla karsilasilir:

1. Eutiroid: Ultrasonda tiroid bezinde patoloji saptanmasina ragmen tiroid hormonu kanda normaldir.

2. Hipertiroidi: Tiroid hormonunun kanda artmasi sonucu ortaya çikan durumdur.

3. Hipotiroidi: Kandaki hormon miktarinin azalmasi durumudur.

Yukarida söz ettigimiz 2 ayri tiroid bezi siniflamasi da birbiri ile iç içe görülmektedir. Genel olarak guatr yapan etkenler ise; Iyot eksikligi, tiroid hormonunun yapiminda bozukluk yapan besinlerin çok yanmasi ( Lahana, fasulye türleri, karnabahar, brokoli, patates vb), kimyasal maddeler, ilaçlar, bazi mikrobik enfeksiyonlar (E. Coli enf), gebelik ve hormonal degisiklikler olarak siralanabilir.

2. Kimlerde guatr görülebilir?

Guatr dogumdan ölüme kadar her yasta görülen bir hastaliktir. Dogumsal olarak daha çok hipotiroidi tiplerini, 50- 60 yasta kronik troidit hastaligini, 20-30 yaslarinda nodüler ne hipertiroidi tiplerini, 60-70 yaslarinda ise tiroid kanserlerini daha fazla görmekteyiz.

3. Belirti ve bulgulari nelerdir?

Guatr hastaliginda hormon düzeyleri degismemis ise bulgu hiç olmayabilir. Fakat bezin büyümesine bagli olarak; bogazda sislik, gerginlik ve sikisma hissi, nefes darligi, yutma güçlügü, boyun damar genislemesi ve boyunda agri ve hassasiyet olabilmektedir. Tiroid hormon miktari degistigi zaman esas belirtiler ortaya çikar. Bunu 2 ayri grupta inceleyebiliriz:

1- Hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalismasi); yorgunluk, halsizlik, uyusukluk ve uyku hali, konsantrasyon bozuklugu, sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve sogukluk hissi, kabizlik, kilo alma, göz kapaklari ve bacaklarda sislik, terlemede azalma, balmumu gibi cilt, soguga tahammülsüzlük, üsüme, ses kalinlasmasi, ses kisilmasi, konusmada agirlasma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterol yüksekligi ve nabiz düsüklügü, adet düzensizligi, hamile kalmada zorluk, çocuklarda boy kisaligi ve gelisme geriligi gibi belirtilerle kendini gösterir.

2. Hipertiroidi (Tiroid bezinin çok çalismasi) ise; sinirlilik, asiri heyecan, duygusallik, kilo kaybi, terleme ve vücut sicakliginda artma, ellerde titreme, nabiz sayisinda ve tansiyonda artis, cilt terleme ve nemlilik hissi, saç dökülmesi, sicaga tahammülsüzlük, bagirsak hareketlerinde artma, adet düzensizligi, gözde canli bakis, bazen tek gözde büyüme, bazen çift görme seklinde ortaya çikar.

4. Iyot eksikliginin guatr üzerindeki etkisi nedir? Ne kadar iyot tüketilmelidir?

Dünya Saglik Örgütü verileri, günlük bir toplu igne basi kadar iyot almadigi için dünya nüfusunun % 54’ ünün iyot eksikligine bagli tiroid hastaliklari ile karsi karsiya oldugunu ortaya koymaktadir.

Iyot, insan vücudunda az miktarda bulunan normal büyüme ve gelisme için gerekli bir elementtir. Iyot, vücutta beyin ve sinir sistemi gelisimi ile vücudun isi ve enerjisinin olusumunda gerekli olan tiroid hormonunun yapiminda kullanilir. Dünya Saglik Örgütü verileri, günlük bir toplu igne basi kadar iyot almadigi için dünya nüfusunun % 54’ ünün iyot eksikligine bagli tiroid hastaliklari ile karsi karsiya oldugunu ortaya koymaktadir. Dünyada bugün 40 milyon çocuk yeterli iyot alamadigi için zeka geriligi ile karsi karsiyadir.

Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’ nde siklikla rastladigimiz iyot eksikligini önleme adina bir düzenleme yapilmis ve tuzlara iyot konulmasi zorunlu hale getirilmistir. Ülkemizde guatr oraninin % 30 civarinda oldugu dikkate alinirsa; halkimizin bu konuda çok özenli olmasi gerekliligi bir kez daha ortaya çikmaktadir.

Tiroid hastaligi için ilk planda T3, T4 ve TSH adi verilen 3 farkli hormonun kan analizi incelenmelidir. Buradan alinan sonuç paralelinde tiroidin ultrasonu yapilmali ve tek nodul çikti ise tiroid sintigrafisi çekilmelidir. Bu tetkikler bize tedavi ve takipte neler yapmamiz gerektigini gösterecektir. Hastada kronik tirodit yani kronik tiroid iltihabi düsünülürse ya da Graves adi verilen hipertroidi tipi düsünülüyor ise tiroid antikoru bakilmalidir.

6. Guatrin psikolojik etkileri var midir?

Tiroid hastaliginda hem hipertroidi hem de hipotroidi durumunda psikolojik birçok sorun ile karsilasmamiz mümkündür. Çogunlukla depresyon konsantrasyon zorlugu, sikinti hissi sik görülmektedir.

7. Guatr sperm kalitesini azaltir mi?

Tiroid hastaliklari özellikle hormon miktarinda düsüklükle seyreden hipotiroidi durumunda sperm sayi ve kalitesi etkilenebilir. Spermler daha yavas ve düzensiz hareket ettigi için çocuk yapabilme yetisi kaybolabilir.

8. Baska hastaliklari tetikleyici rol oynar mi?

Graves ve Hashimoto tiroiditi adi verilen Otoimmun (Vücudun kendi dokusunu yabanci kabul edip reaksiyon göstermesi) tiroid hastaliklari; Tip 1 Seker hastaligi, Addison hastaligi, Vitiligo (Cilt pigment kaybi), Pernisyöz anemi (Kansizlik), Romotoid artrit, Sistemik Lupus Eritamatozus, Kronik aktif hepatit ve Safra yollari sirozu gibi hastaliklarla beraber bulunabilirler.

9. Gebelikte anne ve bebege etkisi nedir?

Gebelik tiroid hormonu üzerinde yükselme etkisi yapar. Ancak gebelik bitiminde ilk bir yil içinde gebelik sonu tiroidi adi verilen bir problemle karsilasilabilir. Bu hastalarda gebelikten sonra 1- 1. 5 ay sonra çarpinti, halsizlik zayiflama, sinirlilik, terleme, titreme gibi sikayetleri baslar. Haftalar veya aylar sonra hasta hipotroidi fazina girebilir. Bu fazda da uyku hali, kilo alma, halsizlik, vücutta sislik gibi bulgular olusur. Tiroid problemi olan annelerin bebeklerinde sorun yasanabilir. Bu nedenle her yeni dogan bebege topuktan TSH testi zorunlu yapilmaktadir. Özellikle tiroid ilaçlari kullanmasi zorunlu annelerin bebekleri çok daha özenli bir takipte tutulmalidirlar.

10. Hastaligin tedavisi nasildir?

1. Ilaç tedavisi: Bu hasta hipertiroidi hastasi ise tiroid hormon miktarini düsürmek maksatli ilaçlar kullanilir. Tiroid hormonu kanda azalmis ise bu durumda hormon ilaci baslanir.

2. Cerrahi tedavi: Hastalarda yapilan incelemede kanserlesme egilimi olan kisilerde daha çok ameliyat önerilmektedir. Ayrica rahatsiz edecek kadar büyüme olusan tiroid yapilarinin da ameliyat ile alinmasi önerilmektedir.

3. Radyoaktif iyot tedavisi: Daha çok yasli, tiroid hormonu fazla ve genel bir büyümesi olan hastalarda bu yöntem kullanilabilmektedir.

Tiroid hastaliginda tedavi zamaninda yapilmadigi takdirde hastanin hem yasam kalitesi düsmekte hem de ileriki dönemde daha ciddi hastaliklarla karsilasma ihtimali artmaktadir. Tiroid hastalarinda, özellikle tek ve soguk nodül bulunan vakalarda kanser olusma riskinin daha fazla oldugu saptanmistir. Bu nedenle bu hastalik gurubunda takip ve tedavinin çok dikkatli ve özenli yapilmasini önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası