Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHIM YOKSA CINSELLIK DE YOK MU?

Her yil milyonlarca kadinin karsi karsiya kaldigi jinekolojik kanserler hastalarin sagliklarini oldugu kadar psikolojilerini de ciddi ölçüde etkilemektedir. Kadinlarin pek çogu kanser tedavisinin ardindan cinsel yasamlarinin sona erdigini düsünmektedir. Jinekolojik kanserler üretkenlik, cinsellik ve iliski açisindan kadinlar açisindan önemli etkilere sahiptir. Peki geçirilen jinekolojik kanserin ardindan cinsel yasam nasil olmalidir? Nelere dikkat edilmelidir?

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, jinekolojik kanserler ve sonrasinda yasanan cinsel sorunlarla ilgili bilgi verdi.

Psikolojik Travmalar

Kanser bu hastaligi yasayanlarda oldugu kadar yakinlari ve ailesinde de çok büyük psikolojik travmalara neden olan oldukça ciddi bir durumdur. Bu durumda kisinin ailesi ve yakinlari hastaya destek olmalidir.

Kanser tanisi konulduktan sonra her dönemde hastanin psikososyal ihtiyaçlari olabilmektedir. Kanser hastalarinda hastanin yasam süresini artirmak oldugu kadar yasam kalitesini de artirmak önemlidir.

Son yillarda kanser tanisinda ve tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmistir. Yapilan çalismalar hastanin sadece yasam süresini uzatmaya yönelik degil ayni zamanda hayat kalitesini de arttirmaya yönelik olmustur. Hayat kalitesinin arttirilmasi ile anlatilmak istenen kisinin duygusal, fiziksel ve psikososyal iyilik halinin saglanmaya çalisilmasidir. Bugün tüm dünyada giderek artan sayida kanserden iyilesmis hastanin bulunmasi bu konunun önemini arttirmaktadir. Türkiye’deki rakamlari tam olarak söyleyemiyoruz ama Amerika Birlesik Devletleri’nde bugün 6 milyona yakin kanser tedavisi görmüs ve iyilesmis insan bulundugunu biliyoruz. Ayrica kanserden kurtulan kadinlarin orani erkeklerin 3 kati oldugu bilinmektedir.

Kanserli bir hastanin fiziksel rahatsizliklari beraberinde pek çok psikolojik rahatsizligi da beraberinde getirmektedir. Kanser tanisi konmus tüm hastalar umutsuzluk ve ölüm korkusu yasamakta, depresyon, posttravmatik stres, anksiyete bozukluklari gibi psikiyatrik sorunlara karsi karsiya gelmektedir.

Cinsel Hayat Göz Ardi Ediliyor

Kanserli hastalarda seksüel hayat göz ardi edilmekte, konusulmamakta ve konusulmaya dahi deger bulunmamaktadir.

Jinekolojik kanserler dogrudan olarak hastanin jenital ve üreme organlarini etkileyen bir durumdur, bu durumunda hastanin seksüel yasamini dogrudan etkileyecegini söylemek mümkündür. Bu nedenle tüm kanserlerde görülmekle beraber özellikle jinekolojik kanserlerde cinsel yaklasim ve davranis çok dramatik bir sekilde etkilenir. Kadin hayati boyunca cinsel yaklasim gelisir ve meydana gelen herhangi bir majör degisiklikte kendisi, görünümü ve iliskileri hakkindaki fikirleri degisir.

Jinekolojik kanserler üretkenlik, cinsellik ile iliskili olmasi açisindan kadinlar yönünden çok önemli etkilere sahiptir. Bazi kadinlarda yasanan duygusal ve fiziksel zorluklar o kadar fazladir ki bu kadinlarin esleri veya partnerleri ile olan tüm cinsel aktiviteleri sona erer.

Kanser hastaliginin kendisi ve yapilan kanser tedavileri sonucu hastalarin %10 ile 90’i cinsel problem yasadigi bildirilmektedir. Jinekolojik kanserli olgularda ise bu rakamin %20 ile 100 arasinda degistigi bildirilmektedir.

Vücuttaki Degisiklikler Cinsel Hayati Bitiriyor

Jinekolojik kanser tedavisinde yapilan islemlerin tümü kadinin cinsel hayatini gerek fiziksel gerek de psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Burada en kötü etki olusturan faktör, kadinin vücut imajinin degismesi, utanma duygusunun gelismesi ve kendine olan güvenin azalmasidir. Tedavilere bagli asiri kilo verme, karinda bulunan torba, saçlarin dökülmesi, asiri yorgunluk, bitkinlik kansizlik gibi durumlar etkilidir.

Rahmin Alinmasi Cinselligin Bitisi Gibi Algilaniyor

Iyi veya kötü huylu nedenlerden dolayi olsun genellikle her yastan ve her sosyokültürel seviyeden kadinlarin büyük bir çogunlugu rahmin alinmasini‘kadinlik’ özelliginin yitirilmesi ile özdeslestirmektedirler. Kadin dogurganligini kaybetmesinden sonra cinsel olarak aktif olamayacagi yanilgisina düsmektedirler. Bununla birlikte hemen hemen yapilan tüm çalismalar rahmin alinmasi sonrasi seksüel bozukluk gelismedigini göstermektedir. Kadin fiziksel olarak halen cinsel olarak aktif olabilir, çünkü tahmin edildigini aksine rahmin ve rahim agzinin kadinin cinsel iliskiye girmesinde veya cinsel tatmine ulasmasinda hiçbir rolü yoktur. Rahmin kadin hayatindaki bu anlamda tek rolü çocuk dogurmak için gerekli olan bir organ olmasidir.

Eslere Büyük Görev Düsüyor

Kanserli hastalarda cinsellik konusunda iletisim bozuklugu çok önemli bir sorundur. Tedavi esnasinda ve sonrasindaki dönemlerde meydana gelen fiziksel kisitlamalarin anlatildigi üzere asilamayacak sorunlar olmadigi bilincine varmak sorunu çözmek için ilk asamayi olusturmaktadir. Günümüzde yapilan çalismalar sonucu artik birçok kanser türünün iyilesebilir oldugunun görmekteyiz. Burada en önemli görev eslere düsmektedir. Genellikle hayatini tehdit eden bir hastalikla karsi karsiya gelmis bir hasta bu konuyu konusmaya deger bulmamakta veya kendisinin ayiplanacagi düsünerek konusmamayi tercih etmektedir. Her çift kendi durumlari göz önünde bulundurularak hastaliginin tedavisini yapan doktorlarindan danisma almalidir. Gerektigi durumlarda çiftlerin bu konuyla ilgili uzmandan danisma almaya yönlendirilmelidir.

Cinsel Yasami Etkileyen Hastaliklar Sonrasi Tedavi Yöntemleri

Yumurtaliklarin alindigi durumlarda ise henüz üreme çaginda olan bir kadin cerrahi olarak menopoza girmektedir. Bu da beraberinde vücutta ösrojenin üretiminin durmasina neden olmaktadir. Ayrica yumurtaliklarin alinmadigi fakat kemoterapi veya radyoterapi uygulanan olgularda bu tedavilerin yan etkisi olarak erken menopoz gelisebilir. Burada östrojen eksikligine bagli olarak tipki saglikli menopoza girmis kadinlarda da olabilecegi gibi vajinal kuruluk, isteksizlik ve iliskiye girmekte zorluk yasanabilir. Bu sorunlar uygun oldugu takdirde östrojenli kremler, mümkünse hormon tedavisi veya iliski esnasinda uygulanan kayganlastirici jeller kullanilabilir. Ayrica karina veya vajinal bölgeye uygulanan radyoterapi sonrasinda vajinal daralma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ise vajinayi genisletecek aletlerle bu sorun giderilebilir.

Kanserle ilgilenen her branstan hekimlerin amaci sadece hastanin hayatini kurtarmak degil, tedavi süreci ve tüm hayati boyunca hayatini saglikli bir insan gibi sürdürmesine destek olmaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası