Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarinizi Bronsiolitten Koruyun

Kis mevsiminin ortalarinda oldugumuz su günlerde havalar iyice sogudu. Düsen hava sicaklilari ile birlikte kis hastaliklari da tatilden döndü. Bu hastaliklardan biri de en çok da çocuklari etkileyen bronsiolit. Bronsit ile sikça karistirilan bronsiolit hakkinda Sema Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Köksal Binnetoglu ile görüstük.

Bronsit ve Bronsiolitin farki

Bronsioliti, akcigerlerin küçük hava yollarinda tikanikliga neden olabilen iltihabi bir durum olarak nitelendiren Köksal Binnetoglu, bronsiolitin genellikle 1 aydan büyük ve 2 yastan küçük çocuklarda ve en sik olarak da 6 aylik bebeklerde rastlandigini ifade etti.

Bronsit ise daha büyük yaslarda görülüyor ve daha çok büyük hava yollarinin hastaligi olarak karsimiza çikiyor.

Salginlar seklinde ortaya çikiyor

Bronsiolit kis ve ilkbaharin ilk aylarinda, bazen salginlar seklinde görülüyor. Hastalarin yüzde 90’inin ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi bulunuyor. Bunun yani sira soguk, nem, ani isi degisiklikleri ve özellikle sisli, kirli hava, ev tozlari, çiçek tozlari ve çesitli polenler bronsioliti ortaya çikaran etmenler olarak biliniyor.

Soguk alginligi gibi basliyor.

Bronsiolit baslangiçta basit soguk alginligi belirtileri ile basliyor. Yani burun akmasi, hapsirik, bazen hafif ates ve öksürük ile basliyor. Birkaç gün sonra hizli ve derin soluk alip verme, soluk alip verirken hirilti, siddetli öksürük, nefes alma güçlügü ortaya çikiyor.

Hafif vakalarda hastaligin belirtilerinin bir ile üç gün arasinda geriledigini söyleyen Dr. Binnetoglu, agir vakalarda, özellikle 6 ay altindaki çocuklar bir-iki saatte ilerleyip, agirlasabilir. Hava açligi, morarma, burun kanadi solunumu, gögüs kemiklerinde anormal hareketler olabilir. Bronsiolitte genellikle ates 38 dereceyi asmaz. Eger ates 38 dereceyi asarsa zatürree açisindan dikkat etmek gerekir. Her sekilde hemen hastaneye gitmek gereklidir dedi.

Tedavi edilmediginde bronsiolit daha önemli hastaliklara sebep olabiliyor.

Bronsiolit tedavisi hastaligin agirlik derecesine göre degisiyor. Çogu olgu hafif geçiyor ve evde tedavi edilebiliyor. Evde destek tedavisi yapilmasi gerektigini söyleyen Binnetoglu çocuklarin beslenmesinin saglanmasinin ve burun tikanikliginin giderilmesinin önemini vurguladi. Süt çocuklarinda ise anne sütüne devam edilmesinin gerektigini sözlerine ekledi.

Binnetoglu, daha agir olgularda ise hastane tedavisi gerekiyor. Hastanede brons genisletici ilaçlar, oksijen tedavisi, nadiren Kortikositeroid ve antibiyotik tedavisi uygulaniyor. Özellikle solunum yoluyla verilen brons genisletici ilaçlarla solunum sikintisi azaltiliyor, dedi.

Sik sik tekrarlayan, Bronsiolit zannedilen baska bir hastalik olabilir

Tekrarlayan bronsiolit; gizli kalmis astim, tüberküloz, kistikfibroz, kalp yetmezligi, yabanci cisim yutma, bogmaca, organik fosfor zehirlenmesi ve immun yetersizlik gibi hastaliklardan ayirt edilerek ve altta yatan asil sebep tedavi edilmelidir. Özellikle tekrarlayan bronsioliti olan çocuklar astim tanisi konulursa asi tedavisi ve sprey seklinde ilaçlar ile takip edilmelidir.

Ailelere tavsiyeler

Alinacak küçük önlemlerle çocuklarin bronsioliti hafif atlatabilecegini söyleyen Dr. Köksal Binnetoglu, ailelere tavsiyelerde bulundu.

Hastaligin en sik sebebi RSV, parainfluenza ve adeno virüsüdür. Aile içi gribal durumlar da en büyük etkendir. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmali, gerekirse çocuga maskeyle yaklasilmalidir. Hastalik basladiktan sonra çocuklara bol sivi verilmeli ve sik sik akcigerlerine belli araliklarla masaj (fizyoterapi) yapilmalidir.

Kirli, tozlu kent havasindan uzak durulmalidir.

Aile içinde sigara kullanimi engellenmelidir.

Çocuklara grip asisi yapilmalidir.

Bronsiolitli hastalarin bir kisminda tekrarlayici hirilti (wheezing) ataklari gelistigini, bunlarin da bazilarinda astim gelisme ihtimali oldugunu söyleyen Dr. Binnetoglu, korunmak için, çocugu çok kalabalik yerlere sokmamak gerektiginin, el yikamanin ve hijyen kurallarina uymanin çok önemli oldugunu söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası