Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUDUMUZUN GIZEMLI BILESENLERI : HORMONLAR

Hiç farkinda olmadiginiz halde, vücudumuza her an binlerce emir gelir gider ve yasaminizi en uygun ve en kolay hale getirir. Bu sinyaller, metabolik faaliyetlerimizin düzenlenmesi amaciyla bizi hastaliklardan koruyan hormonlarimizin salgilanma veya baskilanmasi yönünde uyum içinde iletilir. Saglikli bir yasam için çok önemli olan hormonlarimizin eksikligi durumunda disaridan takviye yapilmasi gerekir.

Öyle ise hormon nedir ? Vücutta bulunan bir çok organlarin salgilari dogrudan dogruya kana karisir. Endokrin adi verilen bu organlarin salgiladiklari etken maddelere hormon denir. Selye (1947) hormonlari söyle tarif etmistir. “Hormon belirli hücreler tarafindan yapilan ve aktivitesini etkiledigi uzak yerdeki hücrelere, kanla tasinan bir fizyolojik-organik bilesiktir” Hormonlar vücut regülatörleridirler. Vücudun düzenli çalismasi için mutlaka lüzumludurlar. Hormon terimi ilk defa Bayliss ve Starling tarafindan ince bagirsak mukozasindan sekretin salinimini göstermek üzere 1902 yilinda kullanilmistir. Hormon terimi yunanca kökenden gelmekte ve uyarmak, canlandirmak manasina gelmektedir.

Hormonlarin Hareketine Örnek; Heyecanlandiginizda veya korktugunuzda, sinir hücrelerimiz derhal sinyal sistemini uyarir ve büyük bir hizla ve yolunu sasmadan hedefe ulasarak böbrek üstü bezlerinizi hareketlendirir. Mesaji alan böbrek üstü bezleri adrenalin hormonu salgilar. Adrenalin hormonu ise kana karisarak, neredeyse bütün vücudu alarma geçirir. Sindirim organlarinin hareketlerini engeller ve sindirme sürecini durdurur. Böylece sindirime katilmayan önemli miktarda kan, kaslari beslemek üzere bosta kalmis olur. Ayni zamanda kalbin ritmi hizlanir, kan basinci artar. Akcigerlerin bronslari genisleyip, oksijen girisini ve kanin oksijenle beslenmesini hizlandirir. Kandaki seker miktari artar. Bu da kaslara fazladan enerji saglar. Nihayet gözbebekleri genisler ve gözlerin isik uyarimlarina karsi duyarliligi artar. Bütün bu etkiler bir araya geldiginde ise, bir insan ister kaçma, ister savunma, isterse de saldirma durumuna geçmek üzere olsun, her durumda büyük bir performans göstermeye hazir duruma gelir.

Hormonlar hangileridir? Bilinen en baslica hormonlar, hipofiz bezinden denetlenenler ve digerleridir. Hipofizden denetlenen hormonlar tiroid hormonu, kortizol hormonu, büyüme hormonu, prolaktin, seks hormonlari ve su dengesinde rol alan hormonlardir. Ayrica eksikliginde diyabet hastaligi (seker hast.) olusan insülin ve insülinle koordine olarak salgilanan glukagon, adrenalin, büyüme hormonu, kortizol gibi hormonlar, vücuttaki kalsiyum dengesini saglayan paratiroid hormonu, sindirim sistemindeki sindirime yardimci sayisiz hormonlar akla gelir.

Hormonlar, vücudun gizli patronlaridir. Dis görünüsümüzde, ruhsal dengemizde, fiziksel aktivitelerimizde, organlarimizin çalismasinda ve hatta kilolarimizda bile hormonlarimizin etkisi vardir. Erkek ve kadinlarda oranlari birbirinden farkli olsa da ayni hormonlar bulunur. Kadinlik ve erkeklik hormonu olarak da isimlendirilen testesteron ve östrojen kadinlari erkeklerden, erkekleri kadinlardan ayiran en önemli hormonlardir.

Hormonal hastaliklar neledir? Hipofiz, tiroid, paratiroid, böbreküstü bezi, over ve testis gibi salgi bezlerinden hormonlarin az veya cok salgilanmasi hormon hastaliklarini olusturur. Diyabet, obezite, beslenme, metabolizma bozukluklari, kemik erimesi, lipid (kolesterol, trigliserid), ürik asit yüksekligi, polikistik over hastaligi, tüylenme gibi sorunlar ile karsilasmak mümkündür.

Laboratuarimizda yapilan hormon testleri nelerdir? Hormon testlerinin hizmeti, Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvar bünyesinde 24 saat süreyle verilmektedir. Genis bir test paneline sahip olup her türlü hormonal tetkik ve beraberinde uyarma-baskilama testleri de yürütülmektedir. Bu alanda kesintisiz hizmet vermek üzere üstün analitik performansa sahip iki adet cihaz kullanilmaktadir. Tüm laboratuvarlarimizda internal ve eksternal kalite kontrol programlari da uygulanmaktadir. Hastanemiz Klinik Laboratuvar’ ina gelen testler mümkün olan en kisa süre içinde çalisilip sonuçlar yazili olarak ayni laboratuvardan alinabilindigi gibi Laboratuvar Bilgisayar Sistemi araciligi ile onaylandigi anda istegi yapan servis veya poliklinik tarafindan da izlenebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası