Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUDUMUZUN GIZEMLI BILESENLERI : HORMONLAR

Hiç farkinda olmadiginiz halde, vücudumuza her an binlerce emir gelir gider ve yasaminizi en uygun ve en kolay hale getirir. Bu sinyaller, metabolik faaliyetlerimizin düzenlenmesi amaciyla bizi hastaliklardan koruyan hormonlarimizin salgilanma veya baskilanmasi yönünde uyum içinde iletilir. Saglikli bir yasam için çok önemli olan hormonlarimizin eksikligi durumunda disaridan takviye yapilmasi gerekir.

Öyle ise hormon nedir ? Vücutta bulunan bir çok organlarin salgilari dogrudan dogruya kana karisir. Endokrin adi verilen bu organlarin salgiladiklari etken maddelere hormon denir. Selye (1947) hormonlari söyle tarif etmistir. “Hormon belirli hücreler tarafindan yapilan ve aktivitesini etkiledigi uzak yerdeki hücrelere, kanla tasinan bir fizyolojik-organik bilesiktir” Hormonlar vücut regülatörleridirler. Vücudun düzenli çalismasi için mutlaka lüzumludurlar. Hormon terimi ilk defa Bayliss ve Starling tarafindan ince bagirsak mukozasindan sekretin salinimini göstermek üzere 1902 yilinda kullanilmistir. Hormon terimi yunanca kökenden gelmekte ve uyarmak, canlandirmak manasina gelmektedir.

Hormonlarin Hareketine Örnek; Heyecanlandiginizda veya korktugunuzda, sinir hücrelerimiz derhal sinyal sistemini uyarir ve büyük bir hizla ve yolunu sasmadan hedefe ulasarak böbrek üstü bezlerinizi hareketlendirir. Mesaji alan böbrek üstü bezleri adrenalin hormonu salgilar. Adrenalin hormonu ise kana karisarak, neredeyse bütün vücudu alarma geçirir. Sindirim organlarinin hareketlerini engeller ve sindirme sürecini durdurur. Böylece sindirime katilmayan önemli miktarda kan, kaslari beslemek üzere bosta kalmis olur. Ayni zamanda kalbin ritmi hizlanir, kan basinci artar. Akcigerlerin bronslari genisleyip, oksijen girisini ve kanin oksijenle beslenmesini hizlandirir. Kandaki seker miktari artar. Bu da kaslara fazladan enerji saglar. Nihayet gözbebekleri genisler ve gözlerin isik uyarimlarina karsi duyarliligi artar. Bütün bu etkiler bir araya geldiginde ise, bir insan ister kaçma, ister savunma, isterse de saldirma durumuna geçmek üzere olsun, her durumda büyük bir performans göstermeye hazir duruma gelir.

Hormonlar hangileridir? Bilinen en baslica hormonlar, hipofiz bezinden denetlenenler ve digerleridir. Hipofizden denetlenen hormonlar tiroid hormonu, kortizol hormonu, büyüme hormonu, prolaktin, seks hormonlari ve su dengesinde rol alan hormonlardir. Ayrica eksikliginde diyabet hastaligi (seker hast.) olusan insülin ve insülinle koordine olarak salgilanan glukagon, adrenalin, büyüme hormonu, kortizol gibi hormonlar, vücuttaki kalsiyum dengesini saglayan paratiroid hormonu, sindirim sistemindeki sindirime yardimci sayisiz hormonlar akla gelir.

Hormonlar, vücudun gizli patronlaridir. Dis görünüsümüzde, ruhsal dengemizde, fiziksel aktivitelerimizde, organlarimizin çalismasinda ve hatta kilolarimizda bile hormonlarimizin etkisi vardir. Erkek ve kadinlarda oranlari birbirinden farkli olsa da ayni hormonlar bulunur. Kadinlik ve erkeklik hormonu olarak da isimlendirilen testesteron ve östrojen kadinlari erkeklerden, erkekleri kadinlardan ayiran en önemli hormonlardir.

Hormonal hastaliklar neledir? Hipofiz, tiroid, paratiroid, böbreküstü bezi, over ve testis gibi salgi bezlerinden hormonlarin az veya cok salgilanmasi hormon hastaliklarini olusturur. Diyabet, obezite, beslenme, metabolizma bozukluklari, kemik erimesi, lipid (kolesterol, trigliserid), ürik asit yüksekligi, polikistik over hastaligi, tüylenme gibi sorunlar ile karsilasmak mümkündür.

Laboratuarimizda yapilan hormon testleri nelerdir? Hormon testlerinin hizmeti, Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvar bünyesinde 24 saat süreyle verilmektedir. Genis bir test paneline sahip olup her türlü hormonal tetkik ve beraberinde uyarma-baskilama testleri de yürütülmektedir. Bu alanda kesintisiz hizmet vermek üzere üstün analitik performansa sahip iki adet cihaz kullanilmaktadir. Tüm laboratuvarlarimizda internal ve eksternal kalite kontrol programlari da uygulanmaktadir. Hastanemiz Klinik Laboratuvar’ ina gelen testler mümkün olan en kisa süre içinde çalisilip sonuçlar yazili olarak ayni laboratuvardan alinabilindigi gibi Laboratuvar Bilgisayar Sistemi araciligi ile onaylandigi anda istegi yapan servis veya poliklinik tarafindan da izlenebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası