Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORTOPEDIK AYAKKABILAR DÜZTABANLIGI ÖNLEMIYOR

Ortopedik ayakkabilar düztabanligi iyilestirmiyor aksine agir gramajlari ve görünümleriyle ayak sagligini olumsuz etkileyebiliyor. “Ortopedik adi adlinda satilan sert köseleden yapilmis, ayak hareketlerini kisitlayan, ayagi düzeltme iddiasiyla cilt tahrisine ve agriya neden olan ayakkabilar hem kesenizi hem de ayaklari zorluyor.

Memorial Hastanesi Pediatrik Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tuncay Centel halk arasinda yaygin olan ortopedik ayakkabilarin düztabanligi iyilestirdigi yönündeki yanlis kani hakkinda bilgi verdi.

“Sert köseleden yapilan, hantal ayakkabinin düztabanligi iyilestirmesi beklenemez”

“Halk arasinda düztabanligin iyi taninmasi ve önemli bir sakatlik olarak degerlendirilmesi, bu bozuklugun giderilmesinde ayakkabilar hesabina düsen beklentiyi arttirir. Oysa ki ayakkabilar, ayagimizi darbelerden, sivri ve kesici maddelerden korumaya ve soguk ortamlarda ayagi sicak, islak ortamlarda ise kuru tutmaya yararlar. Düztaban olgularda, ayakkabilarin bu islevleri disinda bir de düzeltici etkilerinin olabilecegi, günümüzde oldukça yaygin bir kanidir, ancak bu dogru degildir.

Ayak uzunlamasina kavsi degerleri, erken çocukluk döneminde düsükken yasin ilerlemesiyle birlikte artarak normallesir. Bu son derece normal, fizyolojik bir gelismedir. Bu süreç içinde düztaban zannettigimiz birçok ayak kendiliginden ‘düzelir’ ki, biz hep bunu kullandigimiz ‘düzeltici’ ayakkabilara yorariz. Ayakkabilardan ‘düzeltme’ islevini beklemek bosuna bir çabadir, çünkü ayakkabi kullanma gelenegi bulunmayan toplumlarda yapilan arastirmalar, bu insanlarda daha düsük oranda ayak bozukluguna rastlandigini ve ayak esnekliginin daha fazla oldugunu ortaya çikarmistir.

“Ayak agrilarinin nedeni düztabanlik olabilir”

Düztabanlik ve içe dönük yürüme, çocukluk çaginda hekimlere basvuru nedenleri arasinda en önde gelen ayak sorunlaridir. Ayagimiz, 1’inci. ve 5’inci tarak kemiklerimizin ucunda yeralan bas kisimlari ve topugun olusturdugu bir üçgen yapi sayesinde vücut agirligini tasima islevini görür. Bu yapi, yandan bakildiginda asagi bakan bir kavis görünümündedir. Kuvvetli ayak baglari ile desteklenen bu kavis özelligi, ayaga yaylanma olanagi saglayarak yürümeyi kolaylastirir ve yürüme sirasinda bazan vücut agirliginin iki-üç katina kadar çikan yükü karsilayabilmesini saglar. Düztabanlikta ayak uzunlamasina kavsi çökerek ayak tabaninin bütünüyle yere temas etmesine ve ayagin ayni mesafe için daha fazla enerji harcamasina yolaçar ki, bu durumun ifadesi çabuk yorulma ve baldir agrilaridir.

Düztabanlik da farkli sekillerde kendini gösterir. Olgularin çok büyük bir kisminda (yüzde 80) esnek tip söz konusudur; yani ayaktaykan gözlemlenen düztaban görünümü, çocuk yüksege oturtulup ayagin yerle temasi kesildiginde kaybolur ve normal ayak uzunlamasina kavsi olusur. Bu durum ayak baglarinin yapisal gevsekligiyle ilgilidir. Esnek tip düztabanlik kisa veya uzun dönemde herhangi bir rahatsizliga yol açmadigi gibi ayak performansini da genellikle etkilemez. Günümüzde ayagin normal bir varyanti olarak kabul edilen bu sekil bozuklugunu bu nedenle genellikle tedavi etmeye gerek yoktur, ancak bu ayaklar 6-12 aylik aralarla izlenmelidir.

“Ortopedik ayakkabilara bel baglamayin”

Küçük çocuklarda düztaban tanisini koymak da zordur, çünkü ayak uzunlamasina kavsinin normal gelisimi sirasinda her yasa uygun normal degerlerinin alt ve üst sinirlari arasindaki fark oldukça fazladir. Bu aralik içinde yer alan tüm ayaklar normal sayilir. Ayrica 2-3 yasindan önce ayak kavsini dolduran yag yastigi henüz yeterince ezilmediginden, ayaga iç yanindan bakildiginda sanki ayak tabani tümüyle yere degiyormus izlenimini verir ki, bu aldaticidir. Hele ki ayak kaslarinin gelisimi henüz tamamlanmamis, 1 yasin altindaki bir çocukta düztaban tanisini koymak oldukça güçtür.

“Ortopedik adi adlinda satilan agir hantal ayakkabilar hem kesenizi hem de ayaklari zorluyor”

Esnek tip düztabanlikta gereksiz yere sert köseleden yapilmis, ayak hareketlerini kisitlayan, ayagi düzeltme iddiasiyla cilt tahrisine ve agriya neden olan bir takim ayakkabilarin, hem de uzunca bir süre kullanilmasi, hem ayak sagligi açisindan sakincalidir, hem de ebeveynlere maddi külfet yükler. Bu durumda çocuklarin ayagini düzeltmeye kalkismak yerine, bu yönde beklentileri olan ebeveynleri, ya da aile büyüklerini ikna etmeyi denemek daha dogru bir davranis biçimidir. Bu çocuklarda ayakkabi seçerken kistas alacagimiz husus ayakkabi biçiminin çiplak ayak biçimine en uygun olanini seçmek olmalidir. Ayakkabi ayak ve ayakbilegi hareketlerini kisitlamayacak ölçüde esnek ve bükülebilir olmali; ön kismi parmaklari sikmayacak ve tarak kavsini daraltmayacak biçimde genis olmali; topuk kismi 15 dereceden fazla egime izin vermeyecek bir yükseklige sahip olmali; havalanma özelligi olmali; tabani kaymayi önleyen maddeden yapilmis olmali ve hafif olmalidir.

Esnek tip düztaban olgularinda ergenlik döneminde nadiren de olsa ayakta durma, ya da yürüme ile artan agrili dönemler görülebilir. Böyle bir durum söz konusuysa, ya da topugun disa dogru açilanmasi hayli fazlaysa ayagin tedaviye ihtiyaci vardir. Bu kosullarda topugu düzgün konuma zorlayan ve ayak kavsini destekleyen tabanliklar kullanilir.

“Özel yapim ayakkabilar düztabanligi iyilestirmiyor ancak ayaklari rahatlatabiliyor”

Topuk kirisinin gerginligi (yüzde 15), ya da dogumsal kemik anomalilerin varligi düztabanligin çok daha nadir karsilasilan diger tiplerini olusturur ve tedavi gerektirir. Dogumsal kemik anomalisi olarak kastedilen ayak kemiklerinin bitisik olarak olusmasidir. Bu durumda olusamayan eklem hesabina düsen yüklenme, komsu eklemlere aktarilacagindan buralarda eklemlerin asinmasina yol açarak agriya neden olur. Düztabanliga topuk kirisinin gerginligi neden oluyorsa baslangiçta pasif germe egzesizleri verilir ve açici alçilar denenir. Bu tedaviye yanit vermeyen olgularda cerrahi olarak topuk kirisi uzatilir. Eger düztabanliga neden olan dogumsal kemik anomalileriyse, baslangiçta ayak kavsini destekleyen özel yapim ayakkabilar verilir. Bu ayakkabilar yüklenmeleri hafifletir, agriyi azaltir ve ayaktaki sekil bozuklugunun ilerlemesini frenler. Bu çocuklarin ebeveynlerine, uzun süreli ayakkabi tedavisine karsin, ayakkabi çikartildiginda ayagin yine de düztaban görünümünde olacagi iyice anlatilmali ve düzelme yönündeki beklentileri ayak agrisini önleme yönünde realize edilmelidir. Ayakkabilarla agrinin önlenemedigi durumlarda cerrahi yöntemlere basvurulur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası