Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lösemi Orta Yasi da Tehdit Ediyor

Löseminin orta yaslarda görülen bir türü olan Kronik Myeloid Lösemi (KML), yorgunluk, halsizlik, kilo kaybi gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Hastaligi isaret eden bu belirtiler, kolay fark edilmedigi için erken teshis yeterince yaygin degil. Uzmanlar, KML’de erken teshis ve dogru programlanmis sürekli bir tedavi ile hastanin yasamini uzatmanin mümkün olduguna dikkat çekiyor.

Novartis tarafindan 20 Subat’ta, Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlenen “Novartis Basin Sohbet Toplantisi”nda KML (Kronik Myeloid Lösemi) ele alindi. Toplantiya konusmaci olarak katilan Türk Hematoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Muhit Özcan, KML’nin daha çok orta yasta ve yaslilarda görünen bir lösemi türü olduguna dikkat çekerek, KML’de özellikle ülkemizde en önemli sorunun erken teshis oldugunu söyledi. Hastaligin belirtilerinin kolay fark edilememesi nedeniyle erken teshisin yeterince yaygin olmadigini ifade eden Prof. Dr. Özcan, yorgunluk, çarpinti, nefes darligi, açiklanamayan asiri kilo kaybi, ates, enfeksiyon gibi sikayetleri veya bu belirtilerin birkaçini yasayanlarin, mutlaka hekime basvurmalari gerektigini söyledi. Özcan, kan testi ile hastaligin tespit edilebildigini belirtti.

Erken teshis ve sürekli tedavi sart

Prof. Dr. Özcan, her 100 lösemi hastasindan 15’inin KML hastasi olduguna dikkat çekerek, KML’nin kemik iliginde, kan hücrelerinin asiri üretimi ve bu hücrelerin kromozom yapisinin bozulmasina bagli olarak ortaya çiktigini belirtti. Özcan, yasam süresinin uzatilabilmesi ve hastaligin durdurulabilmesi için erken teshis, dogru tedavi programi ve tedavinin sürekliliginin saglanmasinin sart oldugunu vurguladi.

Sosyal güvencesi olmayan hastalara Novartis ve Max Vakfi’ndan ilaca erisim fonu

Toplantida konusan Türk Kanserle Savas Vakfi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bashekimi Doç. Dr. Metin Aran da, KML’nin ilaçla tedavisinin, pek çok kanser türünde oldugu gibi, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan hastalara, önemli mali yük getirdigini vurguladi. Bu nedenle bagimsiz bir vakif olan Max Vakfi ve Novartis’in tüm dünyada yürütülen ortak projesi olan GIPAP’in büyük önem tasidigini belirtti. Doç. Dr. Aran, her hangi bir sosyal güvenlik sistemi içinde yer almayan, maddi olanaklari yetersiz KML ve bir baska kanser türü olan GIST hastalarina, proje kapsaminda olusturulan fonla destek olundugunu söyledi. Doç. Dr. Aran, Türkiye’de ilgili tüm hekimlerce bilinen bu proje sayesinde, teshis konulmus hastalar içinde, tedavi edilemeyen KML hastasi bulunmadigini da sözlerine ekledi. Proje sayesinde binlerce hastanin ilaca erisebildigini ve yasam kalitesini koruyarak hayata tutunabildigini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası