Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Grip asisi olun, kalbinizi koruyun”

Kis mevsiminde kalbinize dikkat! Grip asisi hayatinizi kurtarabilir.

Dünyada ve Türkiye’de ölümlerin yaridan fazlasi kalp ve damar hastaliklarindan kaynaklanmaktadir.

Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Kateterizasyon Laboratuvari Sorumlusu ve Hizmet Hastanesi Girisimsel Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Tevfik Gürmen, kis döneminde kalp hastaliklarinin ve kalp krizi oranlarinin arttigina dikkat çekerek, grip asisi yaptirmanin kalp krizini önlemede etkili bir yol oldugunu söyledi.

- Kis döneminde kalp krizi riskini tetikleyen en önemli faktörler nelerdir?

Kalp krizinden ölümler kis aylarinda artmaktadir. Soguk havada artan enerji ihtiyaci nedeniyle asiri yagli yemek ve az hareket, kilo alimina neden olur. Kisin ortaya çikan hava kirliligi, sigara içilen kapali mekanlarda bulunma da kalp krizi riskini büyük ölçüde artirir.

Soguk havada asiri efor

Çok soguk havalarda asiri efor yapmak da kalp hastalari için tehlikelidir. Soguk havanin damar büzücü etkisi ile zorlanma birlestiginde kalp krizi ve ani ölüm riski ortaya çikabilmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarinin etkisi

Kalp krizi geçiren hastalarin birçogunun kriz öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmis olduklari dikkat çekmektedir. Gerçekten de literatür gözden geçirildiginde hastalarin yüzde 35’inde kalp krizi öncesi grip öyküsü bulunmaktadir. Yeni çalismalar, grip virüsünün neden oldugu biyokimyasal ve hücresel degisikliklerin kalp damarlarindaki “aterom” plaklarinda yangiya yol açarak damarda ani tikanma sonucu kalp krizine neden olabildigini göstermektedir. Kis döneminde grip disinda zatürre de, kalp yetmezligi ve kalp hastalarini tehdit etmektedir. Kalp hastalari için ölüm riski tasiyan bu hastalik, solunum yolu ve damar hastaliklarina bagli ölümlere neden olmaktadir.

- Grip asisi kalp krizini önleyebilir mi?

Arastirmalar grip asisinin özellikle koroner hastaligi olanlarda kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttigini göstermektedir. FLUVACS isimli çalismada kalp krizi nedeniyle veya anjiyoplasti (balon) / stent islemi için hastaneye yatirilmis hastalarda grip asisi uygulamasinin kalp nedenli 1 yillik ölüm oranini yüzde 8’den yüzde 2’ye düsürdügü bulunmustur. Bu arastirma grip asisi endüstrisinin destegi olmadan bagimsiz arastirmacilar tarafindan yapilmistir. Bu nedenle Amerikan kalp dernekleri tüm koroner hastalarinda yillik grip asisi uygulamasini siddetle önermektedir. 2004 yilinin eylül ayinda Bill Clinton by-pass ameliyati oldugunda doktorlari eski baskanin grip asisi oldugundan emin olmadan taburcu etmemislerdir.

- Asi ne zaman yapilmali ?

Ideal olani, grip mevsimi öncesi yapilmasidir. Eylül-kasim aylari arasinda uygulanmasi tercih edilmekle birlikte kis aylarinda da yapilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası