Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


D vitamini kemiklerin güçlenmesini sagliyor.

Rasitizm, D vitamini yetersizligine bagli olarak kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanmasindaki problemle açiga çikan sekil bir kemik hastaligi. Genellikle süt çocuklarinda görülüyor.

Rasitizm nedir?

Rasitizm, kemiklerde kalsiyum depolanmasinin yetersiz olmasina bagli olarak ortaya çikan sekil bozukluklarina verilen genel isim olarak tanimlayan Sema Hastanesi Çocuk Hastaliklari ve Sagligi Uzmani Dr. Köksal Binnetoglu her yasta görülebilen rasitizmin nedenleri çesitli olmasina ragmen, en sik olarak D vitamini eksikligine bagli olarak süt çocuklugu döneminde gelisen rasitizm biliniyor.” dedi.

D vitamini eksikligine bagli olarak ortaya çikan rasitizm; bebekte kasilma, huzursuzluk, bas terlemesi, basin sürekli saga ve sola çevrilmesi, kabizlik, kaburgalarda yuvarlak çikintilar, bingildaklarin kapanmamasi (18 aydan sonra), kafa kemiklerinde yumusama ve egrilme (bas alin ve yanlarinda çikinti) geç oturma ve yürüme, bacaklarda egrilik, gögüs kemiklerinde bozukluk (gögüs içe veya öne dogru çikar), kamburluk, bel kemiginde egrilik gibi belirtiler ile ortaya çikiyor.

Anne sütü ve D vitamini

Anne sütünde yeterli D vitamini olmadigi için, mutlaka bebeklere dogumu izleyen ilk günlerden itibaren D vitamini verilmesi gerekiyor.

Sadece D vitamini eksikliginden rasitizmin kaynaklanmadigini söyleyen Dr. Köksal Binnetoglu, besinlerle yeterli derecede D vitamini alinamamasi, yeterince günese çikilmamasi, alinan D vitamininin bazi hastaliklar nedeniyle emilememesi veya D vitamininin kalitsal metabolizma bozuklugu oldugu durumlarda da rasitizm ortaya çikiyor, dedi.

Camin arkasindan degil direkt günes isigi almali çocuklar.

Çocuklar ve yetiskinler için günes isiginin çok faydali oldugunu söyleyen Binnetoglu, çocuklarin günesten faydalanabilmeleri için mutlaka direkt günes isigina maruz kalmalari gerekiyor diyor ve ekliyor, camin arkasindan degil direkt günes isigi almali çocuklar.

Günes isiginin D vitamini yapimini arttirdigini söyleyen Köksal Binnetoglu; her gün çocuklarin 15–30 dk. günese çikarilmalarini tavsiye ediyor.

D vitamininin faydalari nelerdir?

D vitamini kalsiyumun kemiklerde depolanmasini ve mobilizasyonunu sagliyor. D vitamini yüksek dozda ve kisa süreli olarak verildiginde, kemikteki kalsiyumun mobilizasyonunu arttiriyor, düsük dozda ve uzun süreli verildiginde ise yeterli kalsiyum ve fosfor saglayarak kemik olusumunu arttiriyor. Uzmanlar D vitamininin bu nedenle dis ve kemik gelisiminde çok önemli oldugunun altini çiziyor.

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini baslica hayvansal besinlerde bulunuyor. Tereyagi, süt, peynir, balik ve karaciger baslica D vitamini kaynaklari. D vitamini, D2 vitamini seklinde bitkilerde de bulunur. Ancak sadece hayvansal gidalardan alinan D3 vitamini vücutta depolaniyor.

Hastaligin önlenmesi için, hamilelik ve emziklilik döneminde annenin günde 10–30 dakika direkt günes isigi almasi gerekiyor. Çocuk her gün günese çikarilmali, sonbahar ve kis aylarinda ek vitamin ve her gün kalsiyumdan zengin besinler verilmelidir.

Kis mevsiminde daha dikkatli olmali…

Insanlarin D vitaminini günes isinlarindan aldigini belirten Binnetoglu, bunun için özellikle kadinlarin yeterli sekilde güneslenmeleri gerektigine dikkat çekti. Ancak Ekim ile Subat aylari arasinda günes isinlarinin yeterli gelmedigini belirten Binnetoglu, sunlari söyledi: “Bu aylarda kadinlarin daha fazla D vitamini almalarini öneriyoruz. Çünkü söz konusu aylar arasinda günes isinlari az geliyor. Günesin az oldugu sonbahar ve kis aylarinda yeni dogan bebege ek D vitamini, ihtiyaci kadar verilmelidir ve kis mevsimi de olsa çocuklar günese çikarilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası