Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Inmemis testis kisirliga sebep olabiliyor.

Bir ya da her iki testisin (yumurtalik) normalde olmasi gereken skrotum (torba) içerisinde yer almamasi durumuna inmemis testis deniyor.

Saglikli sperm üretimi için testislerin isisinin, vücut isisindan 1,5–2 derece daha düsük olmasi gerekiyor. Bu nedenle testis torbalari vücut disinda bulunuyor.-. Testisin torbasina inmemesi durumunda ise vücut isisinda kalan spermler bozuluyor. Bu da ileride çocuk sahibi olmayi engelleyebiliyor. Bu nedenle inmemis testisin tanisinin konulmasi ve erkenden tedavi edilmesi büyük önem tasiyor.

Erkek bebekler dogmadan önce her iki testis bebegin karin boslugunda bulunuyor. Bebek anne karninda gelisimine devam ederken testisler de torbaya inmeye basliyor. Karin içi boslugundan sonra kasik bölgesini geçerek doguma yakin torbaya yerlesiyorlar. Yerlesmedigi durumlarda inmemis testis ile karsilasiliyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Kürsat Budan zamaninda dogan erkek çocuklarin yüzde 3-4’ünde, erken dogan erkek bebeklerin üçte birinde testisler erbezi torbasina (skrotum) inmemis oluyor. Nadiren de olsa testislerin inmesi dogumdan sonraki 6 ay içinde de devam edebiliyor, dedi.

Dogumdan hemen sonra bebegin ilk muayenesini yapan doktor, testislerin inip inmedigini muayene sirasinda kontrol eder. Gözden kaçabilecek bir durum olsa da anne ve babalarin da özellikle çocugun banyosu sirasinda bu kontrolleri kendilerinin de yapmasi mümkün.

Anne ve babalarin çok dikkatli olmasi gerektigini söyleyen Dr. Kürsat Budan anne ve babalarin yapacagi testis muayenesi ile testislerin inip inmedigini kontrol edebilecegini ifade etti. Muayene çocugun aglamadigi, havanin da soguk olmadigi bir ortamda, sicak ellerle yapilmali. Eger bu kosullara dikkat edilmezse pek çok erkek çocugun aslinda normal olan testisleri, yumurtalari torbada ele gelemeyebiliyor.

Testislerin zamaninda normal konumlarina ameliyatla indirilmemesi ileri yaslarda kisirlik problemlerinin ortaya çikmasina neden olabiliyor. Ileri yaslarda indirilmesi de kanser riskini 10 kat arttiriyor.

Inmemis testislerin çogu ilk 3 ayda, bir bölümü de 3-6 ay arasinda normal yerine iniyor. 6 ayda yerine inmeyen testisin tedavi edilmesi gerekli oldugunu söyleyen Kürsat Budan, kesin tedavinin ameliyat oldugunu sözlerine ekledi. Operasyon ile testis normal yerine getiriliyor. Ameliyatin mümkün olan en kisa zamanda, tercihen 1 yasi geçmeden yapilmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası