Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Inmemis testis kisirliga sebep olabiliyor.

Bir ya da her iki testisin (yumurtalik) normalde olmasi gereken skrotum (torba) içerisinde yer almamasi durumuna inmemis testis deniyor.

Saglikli sperm üretimi için testislerin isisinin, vücut isisindan 1,5–2 derece daha düsük olmasi gerekiyor. Bu nedenle testis torbalari vücut disinda bulunuyor.-. Testisin torbasina inmemesi durumunda ise vücut isisinda kalan spermler bozuluyor. Bu da ileride çocuk sahibi olmayi engelleyebiliyor. Bu nedenle inmemis testisin tanisinin konulmasi ve erkenden tedavi edilmesi büyük önem tasiyor.

Erkek bebekler dogmadan önce her iki testis bebegin karin boslugunda bulunuyor. Bebek anne karninda gelisimine devam ederken testisler de torbaya inmeye basliyor. Karin içi boslugundan sonra kasik bölgesini geçerek doguma yakin torbaya yerlesiyorlar. Yerlesmedigi durumlarda inmemis testis ile karsilasiliyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Kürsat Budan zamaninda dogan erkek çocuklarin yüzde 3-4’ünde, erken dogan erkek bebeklerin üçte birinde testisler erbezi torbasina (skrotum) inmemis oluyor. Nadiren de olsa testislerin inmesi dogumdan sonraki 6 ay içinde de devam edebiliyor, dedi.

Dogumdan hemen sonra bebegin ilk muayenesini yapan doktor, testislerin inip inmedigini muayene sirasinda kontrol eder. Gözden kaçabilecek bir durum olsa da anne ve babalarin da özellikle çocugun banyosu sirasinda bu kontrolleri kendilerinin de yapmasi mümkün.

Anne ve babalarin çok dikkatli olmasi gerektigini söyleyen Dr. Kürsat Budan anne ve babalarin yapacagi testis muayenesi ile testislerin inip inmedigini kontrol edebilecegini ifade etti. Muayene çocugun aglamadigi, havanin da soguk olmadigi bir ortamda, sicak ellerle yapilmali. Eger bu kosullara dikkat edilmezse pek çok erkek çocugun aslinda normal olan testisleri, yumurtalari torbada ele gelemeyebiliyor.

Testislerin zamaninda normal konumlarina ameliyatla indirilmemesi ileri yaslarda kisirlik problemlerinin ortaya çikmasina neden olabiliyor. Ileri yaslarda indirilmesi de kanser riskini 10 kat arttiriyor.

Inmemis testislerin çogu ilk 3 ayda, bir bölümü de 3-6 ay arasinda normal yerine iniyor. 6 ayda yerine inmeyen testisin tedavi edilmesi gerekli oldugunu söyleyen Kürsat Budan, kesin tedavinin ameliyat oldugunu sözlerine ekledi. Operasyon ile testis normal yerine getiriliyor. Ameliyatin mümkün olan en kisa zamanda, tercihen 1 yasi geçmeden yapilmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası