Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sari kantaron henüz körlüge çare degil!

Sari Nokta hastaligi (Makula dejeneresansi), toplumda 50 yasindan sonra oldukça sik görülen ve ilerlemesi halinde körlüge yol açan bir göz rahatsizligi. Bu hastaligin tedavisinde ise her geçen gün pek çok yeni yöntem ortaya çikiyor. Peki bu yöntemlerin hepsi denildigi gibi sari noktanin göze verdigi zarari durdurabiliyor mu?

Sari Nokta Hastaliginin tedavi yöntemleri içerisinde en son ortaya çikan ve en çok basari gösteren ise göz içine ilaç enjeksiyonu adi verilen ve FDA tarafindan onaylanan yöntem. Kuru ve islak olmak üzere iki tipi bulunan sari nokta hastaligin islak tipinde kullaniliyor. Hastaligin seyrinde körlüge neden olan göz arkasinda yeni damar olusumunu kapatan göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisi, basarili sonuçlari ile dikkat çekiyor.

Dünya Göz Hastaneleri Grubu doktorlarindan Doç Dr. Yusuf Durlu, tip dilinde yasa bagli makula dejenerasansi adi verilen sari nokta hastaliginin tedavisinde alaninda uzman doktorlar tarafindan diger yöntemlere nazaran göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisinin daha çok tercih edildigini söylüyor.

Sari kantoron tedavisi henüz onay almadi!

Doç. Dr. Yusuf Durlu, son dönemde, kiliç otu olarak bilinen sari kantaron bitkisinin sari nokta hastaliginda körlüge çare gibi gösterildigini ifade ederek, sari kantaron bitkisinin körlüge çare olmadigini, bu yöntemin henüz onay almadigini arastirmalarin ise devam ettigini dile getiriyor ve ekliyor “Bahsi geçen yöntem hakkinda basinda çikan haberler sonrasinda pek çok hastamiz bizi arayarak sari kantaronu kaynatip içsek gözümüz düzelir mi gibi sorular sormaya basladi. Bu da bizleri bu konu hakkinda bir açiklama yapmaya yöneltti. Sari kantaron bitkisinin içinde bulunan hiperesin maddesini kullanarak yapilan tedavi henüz sinirli hastada denenmis, halen kullandigimiz göz içine ilaç enjeksiyonuna göre üstünlügü kanitlanmayan ve onaylanmamis bir tedavi yöntemidir. Hastanemiz doktorlari tarafinda kullanilmamaktadir”.

Sari nokta hastaligi nedir?

Görme keskinligini ve renkli görmeyi saglayan sari noktanin en çok görülen hastaligi, tip dilinde yasa-bagli makula dejenerasi adi verilen yasa-bagli Sari Nokta hastaligidir. Hipertansiyon, sigara ve sagliksiz beslenmenin olumsuz yönde etkiledigi hastaligin en önemli risk etkenlerinin basinda, yas ve kalitim gelir. Islak ve kuru iki sekli olan hastaligin islak tipi, sari nokta hastalarinin yüzde 10’unda görülmesine karsin görme kaybinin yüzde 90’inindan sorumludur. Kuru tipine oranla daha hizli ilerleyen hastalik, ani görme kaybi ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasina, zamanla retina ve makulada olusan yeni damarlar da kanama yapmasi sonucu körlüge sebep olur.

2004’te FDA ve 2006 yilinda da Saglik Bakanligimiz tarafindan onaylanan göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisi, hastaligin islak tipinde uygulanmaya baslanan ve çigir açan yeni bir yöntemdir. Tedavi süresince kullanilan anti-VEGF ilaci, göz arkasindaki göz hücreleri tarafindan hastalik durumunda salgilanan ve yeni damar olusturan proteini engelleyerek görme kaybini önler. Göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisini hastalarina uygulayan Dünya Göz Grubu doktorlarindan Doç. Dr. Yusuf Durlu, alti hafta araliklarla göz içine enjekte edilen ilacin, sari noktadaki damar gelisimini durdurdugunu ve hastanin sikayetlerini büyük ölçüde azalttigini söylüyor. Durlu, 75-85 yas arasi her üç kiside görülen sari nokta hastaliginin islak tipinin tedavisinde, göz içine ilaç enjeksiyonu tedavisinin yeni bir sayfa açtigini, halen onaylanmis bulunan pegaptanib ilacinin yaninda ranibizumab ve bagirsak kanseri ilaci olan bevasizumab ilaçlarinin olumlu etkileri konusundaki çalismalarin da devam ettigini belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası