Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


laboratuvar Analizleri Icin Kan Örnegi Alimi

Hastalarin önemli bir kismi laboratuvara basvurmakta ve doktor tarafindan istenen testlerin yapilmasi ve öntaninin desteklenmesi amaciyla bu hastalardan kan, idrar ve gaita basta olmak üzere birtakim örnekler alinmaktadir. Siklikla gözardi edilen bu girisim hastalar açisindan oldukça travmatik olup hastalari endiselendirmektedir. Hastalar bu endiselerini “benim damarlarim ince, patliyor” veya “daha önce su damardan kolay kan almislardi” seklinde belirtmekte ve saglik çalisanlari tarafindan günde yüzlerce kez tekrarlandigindan siradanlasan bu girisimin kendileri için önemini dile getirmektedirler.

Klinik laboratuvar alanindaki teknolojik gelismelerle birlikte, örnek çesitliligindeki artis, kan alimindaki kolayliklari da beraberinde getirmis ve gereksiz örnek alimini, ek test isteklerini ve hastalarin hastanede kalis sürelerini azaltarak, saglik hizmetlerinin dogru ve hizli olarak gerçeklesmesine de olanak saglanmistir. Test istegi yapilan hastadan alinacak kan örnekleri için, steril enjektör ile vakumlu tüp ve igne sistemleri basta olmak üzere kelebek igne (infüzyon setleri), cildin delinmesi ile kapiller kan örnegi ya da kalici intravenöz örnek alma kateterleri gibi degisik yöntemler kullanilabilmektedir. Standardizasyon amaci ile hastanin en az 10 - 12 saat aç olmasi ve örneklerin sabah erken saatlerde alinmasi gerekmektedir. Venöz kan örnegi alinmadan önce, hasta için sessiz ve sakin bir ortam yaratilmali ve kan örnegi hasta oturur pozisyonda iken alinmalidir. Venöz kan alimi için öncelikle ön kol iç yüzeyindeki venler seçilmeli ve örnek steril bir enjektör ya da vakumlu tüp ve igne sistemleri ile dogrudan testin çalisilacagi tübe alinmalidir. Turnike, örnegin alinacagi venin 10-15 cm üst seviyesinde, kolay çözülebilecek sekilde baglanmali, çok siki olmamalidir. Uzun süren turnike uygulamasi sonrasi alinan kan örneklerinde, bazi analitlerin düzeyleri anlamli derecelerde degistiginden, turnike uygulamasi bir dakikadan uzun sürmemelidir. Fistül ya da damar grefti uygulanmis veya mastektomili meme tarafindaki kol, ödemli ve skarli bölgeler, hematom, kan transfüzyonu ile IV sivi tedavisi uygulanan koldan üst seviyeler, venöz kan alimi için uygun degildir.

Istenen her test için, dogru örnegin, dogru sekilde ve uygun kosullarda alinmasi, alinan örnegin uygun sartlarda saklanmasi ve tasinmasi gibi etkenler ve yas, cinsiyet, irk, hamilelik, beslenme, egzersiz, yükseklik, ilaç, sigara, alkol, kafein, örnek alim zamani (açlik, tokluk), sirkadiyen ritm, menstruasyon, ilaç infüzyonu, kan transfüzyonu, mental stress, postür, turnike kalis süresi gibi degiskenler, test sonuçlarini etkileyebilecek faktörler arasinda sayilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası