Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


laboratuvar Analizleri Icin Kan Örnegi Alimi

Hastalarin önemli bir kismi laboratuvara basvurmakta ve doktor tarafindan istenen testlerin yapilmasi ve öntaninin desteklenmesi amaciyla bu hastalardan kan, idrar ve gaita basta olmak üzere birtakim örnekler alinmaktadir. Siklikla gözardi edilen bu girisim hastalar açisindan oldukça travmatik olup hastalari endiselendirmektedir. Hastalar bu endiselerini “benim damarlarim ince, patliyor” veya “daha önce su damardan kolay kan almislardi” seklinde belirtmekte ve saglik çalisanlari tarafindan günde yüzlerce kez tekrarlandigindan siradanlasan bu girisimin kendileri için önemini dile getirmektedirler.

Klinik laboratuvar alanindaki teknolojik gelismelerle birlikte, örnek çesitliligindeki artis, kan alimindaki kolayliklari da beraberinde getirmis ve gereksiz örnek alimini, ek test isteklerini ve hastalarin hastanede kalis sürelerini azaltarak, saglik hizmetlerinin dogru ve hizli olarak gerçeklesmesine de olanak saglanmistir. Test istegi yapilan hastadan alinacak kan örnekleri için, steril enjektör ile vakumlu tüp ve igne sistemleri basta olmak üzere kelebek igne (infüzyon setleri), cildin delinmesi ile kapiller kan örnegi ya da kalici intravenöz örnek alma kateterleri gibi degisik yöntemler kullanilabilmektedir. Standardizasyon amaci ile hastanin en az 10 - 12 saat aç olmasi ve örneklerin sabah erken saatlerde alinmasi gerekmektedir. Venöz kan örnegi alinmadan önce, hasta için sessiz ve sakin bir ortam yaratilmali ve kan örnegi hasta oturur pozisyonda iken alinmalidir. Venöz kan alimi için öncelikle ön kol iç yüzeyindeki venler seçilmeli ve örnek steril bir enjektör ya da vakumlu tüp ve igne sistemleri ile dogrudan testin çalisilacagi tübe alinmalidir. Turnike, örnegin alinacagi venin 10-15 cm üst seviyesinde, kolay çözülebilecek sekilde baglanmali, çok siki olmamalidir. Uzun süren turnike uygulamasi sonrasi alinan kan örneklerinde, bazi analitlerin düzeyleri anlamli derecelerde degistiginden, turnike uygulamasi bir dakikadan uzun sürmemelidir. Fistül ya da damar grefti uygulanmis veya mastektomili meme tarafindaki kol, ödemli ve skarli bölgeler, hematom, kan transfüzyonu ile IV sivi tedavisi uygulanan koldan üst seviyeler, venöz kan alimi için uygun degildir.

Istenen her test için, dogru örnegin, dogru sekilde ve uygun kosullarda alinmasi, alinan örnegin uygun sartlarda saklanmasi ve tasinmasi gibi etkenler ve yas, cinsiyet, irk, hamilelik, beslenme, egzersiz, yükseklik, ilaç, sigara, alkol, kafein, örnek alim zamani (açlik, tokluk), sirkadiyen ritm, menstruasyon, ilaç infüzyonu, kan transfüzyonu, mental stress, postür, turnike kalis süresi gibi degiskenler, test sonuçlarini etkileyebilecek faktörler arasinda sayilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası