Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


laboratuvar Analizleri Icin Kan Örnegi Alimi

Hastalarin önemli bir kismi laboratuvara basvurmakta ve doktor tarafindan istenen testlerin yapilmasi ve öntaninin desteklenmesi amaciyla bu hastalardan kan, idrar ve gaita basta olmak üzere birtakim örnekler alinmaktadir. Siklikla gözardi edilen bu girisim hastalar açisindan oldukça travmatik olup hastalari endiselendirmektedir. Hastalar bu endiselerini “benim damarlarim ince, patliyor” veya “daha önce su damardan kolay kan almislardi” seklinde belirtmekte ve saglik çalisanlari tarafindan günde yüzlerce kez tekrarlandigindan siradanlasan bu girisimin kendileri için önemini dile getirmektedirler.

Klinik laboratuvar alanindaki teknolojik gelismelerle birlikte, örnek çesitliligindeki artis, kan alimindaki kolayliklari da beraberinde getirmis ve gereksiz örnek alimini, ek test isteklerini ve hastalarin hastanede kalis sürelerini azaltarak, saglik hizmetlerinin dogru ve hizli olarak gerçeklesmesine de olanak saglanmistir. Test istegi yapilan hastadan alinacak kan örnekleri için, steril enjektör ile vakumlu tüp ve igne sistemleri basta olmak üzere kelebek igne (infüzyon setleri), cildin delinmesi ile kapiller kan örnegi ya da kalici intravenöz örnek alma kateterleri gibi degisik yöntemler kullanilabilmektedir. Standardizasyon amaci ile hastanin en az 10 - 12 saat aç olmasi ve örneklerin sabah erken saatlerde alinmasi gerekmektedir. Venöz kan örnegi alinmadan önce, hasta için sessiz ve sakin bir ortam yaratilmali ve kan örnegi hasta oturur pozisyonda iken alinmalidir. Venöz kan alimi için öncelikle ön kol iç yüzeyindeki venler seçilmeli ve örnek steril bir enjektör ya da vakumlu tüp ve igne sistemleri ile dogrudan testin çalisilacagi tübe alinmalidir. Turnike, örnegin alinacagi venin 10-15 cm üst seviyesinde, kolay çözülebilecek sekilde baglanmali, çok siki olmamalidir. Uzun süren turnike uygulamasi sonrasi alinan kan örneklerinde, bazi analitlerin düzeyleri anlamli derecelerde degistiginden, turnike uygulamasi bir dakikadan uzun sürmemelidir. Fistül ya da damar grefti uygulanmis veya mastektomili meme tarafindaki kol, ödemli ve skarli bölgeler, hematom, kan transfüzyonu ile IV sivi tedavisi uygulanan koldan üst seviyeler, venöz kan alimi için uygun degildir.

Istenen her test için, dogru örnegin, dogru sekilde ve uygun kosullarda alinmasi, alinan örnegin uygun sartlarda saklanmasi ve tasinmasi gibi etkenler ve yas, cinsiyet, irk, hamilelik, beslenme, egzersiz, yükseklik, ilaç, sigara, alkol, kafein, örnek alim zamani (açlik, tokluk), sirkadiyen ritm, menstruasyon, ilaç infüzyonu, kan transfüzyonu, mental stress, postür, turnike kalis süresi gibi degiskenler, test sonuçlarini etkileyebilecek faktörler arasinda sayilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası