Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖLÜMLERIN YARISINDAN FAZLASI SIGARA, ASIRI KILO VE HAREKETSIZLIK

Sigara içen, dengeli beslenmeyen veya düzenli spor yapmayan pek çok insan kalp-damar hastaliklarinin tehlikesi altinda. Türkiye’de ve tüm dünyada ölüm nedenlerinin basinda yer alan kalp- damar hastaliklarinin nedenleri ve alinmasi gereken önlemlerle ilgili Özel Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Tevfik Gürmen bilgi verdi.

“Türkiye’deki ölümlerin % 55’i koroner arter hastaliklarina bagli”

Koroner Arter Hastaligi nedir?

Kalp vücuda kani pompalayan bir kastir. Koroner arterler, (atardamarlar) kalp kasinin kan ihtiyacini karsilayan, kalbin çalismasi için gerekli oksijen ve diger maddeleri saglayan damarlardir. Bu damarlarin duvarinda kolesterol, yag tortulari, çesitli hücreler, kalsiyum ve diger unsurlarin birikmesi sonucu damarda daralma veya tikanmalar olusmaktadir. Damardan geçen kan akiminin azalmasi sonucu eforla veya istirahat halinde gelen gögüs agrilari ortaya çikar. Damarin tamamen tikanmasi çogunlukla kalp krizine neden olur. Bazen koroner arter hastaligi ani ölümle ortaya çikabilir.

Koroner Arter Hastaligindan Korunmanin Yollari

Ölümle sonuçlanabilen koroner arter hastaligindan korunmak, alinan küçük önlemlerle mümkün olabilir. Hayat tarzinizda yapacaginiz ufak degisikliklerle koroner arter hastaliginin önüne geçebilir, saglikli bir yasam sürebilirsiniz.

Sigara içmeyin, içiyorsaniz birakin! Türkiye’de nüfusun yarisindan çogu sigara kullanmaktadir. A.B.D’de ise bu oran % 20’lerdedir. Sigara dumaninda bulunan çok sayida zararli madde içinde en tehlikelileri nikotin ve karbon monoksittir. Sigara kalp krizi ve ani ölüm riskinin birkaç kat artirmaktadir. Günde bir sigara bile zararlidir. Hedef sigaranin tamamen birakilmasidir. Sigara içmedigi halde, çevresinde sigara içen insanlar bulunan kisilerde de kalp-damar hastaligi riski artmaktadir (pasif içicilik). Sigarayi birakmayi deneyip basarisiz olsaniz dahi kararli olun. Bu konuda doktor yardimi alabilirsiniz.

Fazla kilolarinizdan kurtulun! Sismanlik tedavi edilmesi gereken bir hastaliktir. Yasam süresini kisaltir, yasam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Sismanligin tanimi için beden-kitle indeksi, bel-kalça orani, bel çevresi ölçümü gibi birçok ölçüt kullanilmaktadir. Bunlardan koroner hastaligi riskini en iyi gösterenin bel çevresi ölçümü oldugu belirlenmistir. Bel ölçümü kadinlarda 80 cm’den, erkeklerde 94 cm’den fazla oldugunda kalp-damar hastaligi riski artmaktadir. Kilo vermek ve ideal kiloyu korumak için egzersizle birlikte kalori alimi kisitlanmalidir.

Egzersiz sart! Ülkemizde fiziksel aktivite azligi toplumun en az yarisini ilgilendiren bir sorundur. Kalp hastaligi riskini azaltmak için sporcu olmak gerekmiyor. Haftanin dört-bes günü 30 dakika süreli orta yogunlukta egzersiz (yürüyüs, yüzme, bisiklete binme) yeterlidir. Kalp krizi, anjiyoplasti / stent veya bypass ameliyati geçirmis olanlar egzersize baslamadan önce mutlaka doktorunuza danisin.

Kolesterol düzeyinizi ölçtürün! Kolesterolün yüksek olmasi herhangi bir sikayete yol açmaz. Yillar içinde damar duvarinda birikerek plaklar olusturur, diger unsurlarin da eklenmesiyle damarda daralma veya tikanmalara yol açar. 20 yas üzerindeki kisiler kolesterol düzeylerini ölçtürmeli, normal bulunursa 5 yilda bir kontrol ettirmelidir. 1. derece akrabalarinda erken yasta koroner hastaligi veya yüksek kolesterol bulunan çocuklarda da kolesterol düzeyine bakilmalidir.

Dengeli beslenin! Doymus yag orani kati yaglari, hayvansal yaglari kullanmayin. Yagli etler, sakatat, salam-sosis gibi islenmis etlerden uzak durun. Balik, tavuk, hindi eti tercih edin. Sebze, meyve ve tahila agirlik verin. Az yagli-yagsiz süt veya süt ürünlerini tercih edin.

Tansiyonunuzu ölçtürün! Tansiyon yüksekligi yani hipertansiyon en önemli saglik sorunlarindandir. Ülkemizde yaklasik 16 milyon kisinin hipertansiyonu oldugu tahmin edilmektedir. Bunlarin ancak % 40’i tansiyon yüksekliginin farkindadir. Hipertansiyonu olanlarin da küçük bir bölümü etkili ilaç tedavisi almaktadir. Her yas grubunda normal tansiyon degerleri 120/80 mmHg’dir.

Kan sekerinizi kontrol ettirin! Seker hastaligi (diyabet) kalp-damar hastaliginin önde gelen risk faktörlerindendir. Açlik kan sekerinin 126 mg/dl veya rastgele ölçülen seker düzeyinin 200 mg/dl ve üzerinde bulunmasi diyabet tanisi koydurmaktadir. Diyabet, damar sertligini (aterosklerozu) hizlandirmakta, koroner arter hastaligi tehlikesini de artirmaktadir. Seker hastalarinda, diyet ve ilaçlarla kan sekerinin iyi ayarlanmasi kalp-damar komplikasyonlarini azaltmaktadir.

Yeni tanimlanan bir risk faktörü: metabolik sendrom! Bel çevresinin genisligi (karin bölgesi sismanligi), kanda trigliserid düzeyinin yüksekligi, HDL-kolesterol (iyi huylu kolesterol) düzeyinin düsüklügü, tansiyon ve seker yüksekliginden olusmaktadir. Bu sayilan bulgular hafif düzeyde olabilir. Bu unsurlarin sayisi arttikça koroner arter hastaligi riski de artmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası