Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULDA DOGRU BESLENME BASARIYI ARTIRIYOR

Yaz aylarinin sona ermesi ile birlikte okul sezonu da basliyor. Zamaninin çogunu okulda geçiren çocuklarin beslenmelerinin yeterli ve dengeli olmasi, saglikli bir yasam sürmeleri açisindan büyük önem tasiyor.

Memorial Suadiye Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Elif Keskin, okul basarisi üzerinde de etkisi olan beslenme konusunda bilgi verdi.

Okul çagindaki çocuklarin beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Kahvalti Sart

Kahvalti, bir çocugun okuldaki dikkatini ve basarisini etkileyen, günün en önemli ögünüdür. Kahvalti uzun bir gece açligindan sonra vücudun enerji almasini ve güne dinç baslamasini saglar. Ayrica kahvalti yapan bir çocuk okulda oldugu süre zarfinda abur-cubur besinlere az yönelir. Bu yüzden çocuklarin kahvalti yapmalari sarttir. Kahvaltida muhakkak süt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklari, domates, havuç, salatalik gibi sebzeler, ekmek ve sayet çocuk fazla kilolu degilse pekmez, reçel veya bal olmalidir. Salam, sucuk, sosis gibi yagli ve nitrit-nitrat içerigi yüksek olan besinlerin fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Tenefüste meyve, süt ya da sebze çubuklari

Çocugun teneffüslerde okul kantininden cips, çikolata, kola, hazir meyve sulari gibi abur-cuburlari almasini önlemek için muhakkak yanina meyve, kuru meyve, süt, sebze çubuklari veya evde yapilmis küçük kekler gibi alternatif besinler konmali, ara ögün yapma aliskanligi kazandirilmalidir. Çocugun beslenmesine büyük bir elma yerine, 2 çesit küçük meyve konulmasi çok daha mantiklidir. Çünkü çocuk büyük meyveyi yiyemeyecek ve vitaminin yarisi çöpe gidecektir.

Beslenme aliskanligi takip edilmeli

Okulda yemek veriliyorsa muhakkak okul mönüleri takip edilmelidir. Çocukla, her gün okulda ne yedigi konusunda konusulmali ve ona yemekler hakkinda bilgi verilmelidir. Çocugun hangi besinlere yöneldigi muhakkak takip edilmeli, dogru ve yanlis besinler anlatilip kendi tercihlerini seçmesi saglanmalidir. Sevmedigi bir besin grubu varsa sevecegi formlarda, begenecegi sekillerde sunma denenmelidir.

Abur cubur eve alinmamali

Eve abur-cubur besinler alinmamalidir. Nasil olsa çocuk disarida bir sekilde bu besinlerden tatmaktadir ve gerçekten cani isterse zaten bunu dile getirecektir.

Beslenme aliskanliklari bu yaslarda sekillenmektedir. Bu yüzden yanlis beslenme aliskanliklarinin önlenmesi ve dogrularinin pekistirilmesi için ailenin ve ögretmenlerin beslenme konusunda bilinçli olmasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası