Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULDA DOGRU BESLENME BASARIYI ARTIRIYOR

Yaz aylarinin sona ermesi ile birlikte okul sezonu da basliyor. Zamaninin çogunu okulda geçiren çocuklarin beslenmelerinin yeterli ve dengeli olmasi, saglikli bir yasam sürmeleri açisindan büyük önem tasiyor.

Memorial Suadiye Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Elif Keskin, okul basarisi üzerinde de etkisi olan beslenme konusunda bilgi verdi.

Okul çagindaki çocuklarin beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Kahvalti Sart

Kahvalti, bir çocugun okuldaki dikkatini ve basarisini etkileyen, günün en önemli ögünüdür. Kahvalti uzun bir gece açligindan sonra vücudun enerji almasini ve güne dinç baslamasini saglar. Ayrica kahvalti yapan bir çocuk okulda oldugu süre zarfinda abur-cubur besinlere az yönelir. Bu yüzden çocuklarin kahvalti yapmalari sarttir. Kahvaltida muhakkak süt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklari, domates, havuç, salatalik gibi sebzeler, ekmek ve sayet çocuk fazla kilolu degilse pekmez, reçel veya bal olmalidir. Salam, sucuk, sosis gibi yagli ve nitrit-nitrat içerigi yüksek olan besinlerin fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Tenefüste meyve, süt ya da sebze çubuklari

Çocugun teneffüslerde okul kantininden cips, çikolata, kola, hazir meyve sulari gibi abur-cuburlari almasini önlemek için muhakkak yanina meyve, kuru meyve, süt, sebze çubuklari veya evde yapilmis küçük kekler gibi alternatif besinler konmali, ara ögün yapma aliskanligi kazandirilmalidir. Çocugun beslenmesine büyük bir elma yerine, 2 çesit küçük meyve konulmasi çok daha mantiklidir. Çünkü çocuk büyük meyveyi yiyemeyecek ve vitaminin yarisi çöpe gidecektir.

Beslenme aliskanligi takip edilmeli

Okulda yemek veriliyorsa muhakkak okul mönüleri takip edilmelidir. Çocukla, her gün okulda ne yedigi konusunda konusulmali ve ona yemekler hakkinda bilgi verilmelidir. Çocugun hangi besinlere yöneldigi muhakkak takip edilmeli, dogru ve yanlis besinler anlatilip kendi tercihlerini seçmesi saglanmalidir. Sevmedigi bir besin grubu varsa sevecegi formlarda, begenecegi sekillerde sunma denenmelidir.

Abur cubur eve alinmamali

Eve abur-cubur besinler alinmamalidir. Nasil olsa çocuk disarida bir sekilde bu besinlerden tatmaktadir ve gerçekten cani isterse zaten bunu dile getirecektir.

Beslenme aliskanliklari bu yaslarda sekillenmektedir. Bu yüzden yanlis beslenme aliskanliklarinin önlenmesi ve dogrularinin pekistirilmesi için ailenin ve ögretmenlerin beslenme konusunda bilinçli olmasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası