Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kendinize En Uygun Dogum Seklini Seçin

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Figen Taser Güney ‘Dogum Çesitleri’ hakkinda bilgi verdi.

Normal Dogum

Normal vajinal dogum, rahim kisilmalari ile rahim agzinin açilarak bebegin vajinal yoldan dogmasidir. Dogum agrilari dogumun ilk evresinde rahmi açar; sonraki evrede bebegi disari iter. Bu kasilmalari anneler agri olarak hisseder. Vajinal dogum sirasinda geçen süreç, bebegi dis ortama hazirlar. Özellikle vajinal yoldan geçerken bebegin akcigerlerinde biriken sivinin atilmasini saglar. Bebek için tercik edilen dogum sekli normal vaginal dogum olmalidir. Normal dogumda annenin perine bölgesinde dikis olabilir. Bu epizyo denilen dikis, perinedeki (genital bölge) sinir ve adaleleri korumak için yapilir. O bölgenin kanlanmasi çok iyi oldugu için hizli bir sekilde iyilesir. Anneler daha iyi toparlanir, sütleri daha çabuk gelir. Sonraki dogumlarda da normal dogum sanslari vardir.

Epidural Dogum

Normal dogumda agriyi azaltmak için bazi yöntemler kullanilmaktadir. Aslinda dogum sirasinda gelisen agri, bebegin dogmasini saglayacak agridir. Adale gevsetici bazi ilaçlar kullanilabildigi gibi, belden bir igne yardimi ile kateter yerlestirilmesi ve doguma kadar, hatta sonraki ilk saatlerde agri kesici ilaçlar verilmesi ile de anneler rahatlatilir. Siklikla kullanilan epidural analjezi, anestezi uzmanlari tarafindan uygulanmaktadir. Ilaç uygun zamanda verildiginde agriyi azaltmakla kalmayip dogum süresini de kisaltmaktadir. Agri ve ikinma hissi olmadigindan dogum aninda zorluk olabilecegi düsünülmekle beraber, yorulmamis olan anne kontraksiyonlar sirasinda istemli olarak ikinmakta genellikle bir sorunla karsilasmamaktadir.

Suda Dogum

Normal dogumda agriyi azaltmak için alternatif bir dogum yöntemi de suda dogumdur. Su, annenin agrilarini azaltir. Anne özel donanim içeren su tanklarinda vücut isisina yakin isida suyun içinde dogumu bekler. Bazi sakincalari olabilir. Bebegin monitörizasyonu (Kalp atislarinin takibi) konusunda sorun yasanabilir. Suyun sirküle edilmesi gerekir. Idrarla kan ve mukus (sümüksü rahim agzi salgisi) ile su kirlenebilir. Dogum aninda su seviyesi genellikle azaltilir. Bebek dogumundan sonra hizla su yüzüne çikarilmalidir. Kisa kordon varliginda kopma olusabilir.

Sezeryan Dogum

Dogum eylemi basladiktan sonra da bebegin kordonunun vajinaya inmesi, bebegin kalp atislarinin azalmasi, dogum eyleminin ilerlememesi, suyu önceden gelmis olan gebelerde bu sürenin 24 saati asmasi durumunda sezaryen tercih edilir. Sezaryen bir batin ameliyatidir. Batin cildine yapilan bir kesi ile bati katlari açilir batin bosluguna girilerek rahime yapilan bir kesi ile bebek dogurtulur. Plasenta alinir ve kesilmis olan dokular kademe kademe onarilir. Anneye genel anestezi veya epidural anestezi (bilinç açik olarak sadece belden asagi kismin agri duyusunun yok edilmesi) ile uygulanabilir.Artik pek çok hastanede epidural uygulamasinda sezaryene baba da operasyon odasina alinmaktadir.

Son yillarda sadece ülkemizde degil bati ülkelerinde de sezaryen oranlarinda artis gözlenmektedir. Anne ve dogumda bebek ölümü veya dogum travmasina bagli bebekte kalici sekeller de azalmaktadir. Bu iyi bir dogum öncesi takip, dogumla ilgili risklerin görülebilmesi,ameliyathane ve anestezik ilaçlarin gelismesine gelisen güven ile ilgili olabildigi gibi maalesef ülkemizde gereksiz korku veya yanlis yönlendirme sonucu da olabilmektedir. Dogum zamaninin bilinmemesi,agri korkusu, çalisan annelerin dogum zamanlamasi istegi veya çevrenin yönlendirmesi sezaryen oranini arttirmaktadir.

Sezaryen bir ameliyattir

Sezaryen bir ameliyattir. Kan kaybi, enfeksiyon riski, anesteziye bagli komplikasyonlar, damarlarda kan pihtisi veya amnios sivisinin olusturacagi tikaniklik gibi ölümcül olabilen komlikasyonlar daha sik görülür. Normal dogumda eger zor ve uzun bir sürede gerçeklesmis ise dogum sonrasi kanama veya geç dönemde haznede bolluk ve öksürünce idrar kaçirma sikayeti gelisebilir. Genellikle dogumda dikis bu zorlanmayi önlemek için yapilir. Sorun kalici olursa küçük bir operasyonla düzeltilir. Sezaryen oranlari sadece ülkemizde degil dünyada da artmistir. Sezaryen 20. yüzyil operasyonudur. Karin duvari ve takiben rahimde özel bir bölgeye uygulanan kesik ile bebegin dogurtulmasidir. Bazi durumlarda zorunludur.

Geçirilmis rahim duvari operasyonu varliginda (myom, sezaryen, rahim düzeltme gibi) sezaryen gereklidir. Over kisti operasyonu veya dis gebelik operasyonu geçirmis olmak sezeryan nedeni degildir. Genital bölgede enfeksiyon, ileri anne yasi, dogum yolunda miyom olmasi, çogul gebelik, annenin dogumda ikinmasinin oldugu durumlar (beyin anevrizmasi, bel fitigi vb.) Pelvis darligi, plasentanin erken ayrilmasi ve önde olmasi, bebegin prematüre olmasi, makat gelisi, kordon sarkmasi, dogum sirasinda bebek atislarinin düsmesi gibi nedenler sezaryen gerektirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası