Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimin Hastaligi saman Nezlesi

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Ibni Sina Hastanesi Kulak Burun Bogaz Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Anadolu, allerjik rinit, halk arasinda saman nezlesi olarak bilinen hastaligin, burnu kaplayan mukozanin dis allerjenlere karsi verdigi allerjik yanit oldugunu söyledi. Hastaliga, genellikle bahar aylarinda ve yazin havada uçusan agaç ve bitki polenlerine karsi organizmada olusan allerjik reaksiyon nedeniyle saman nezlesi adi verildigini belirten Prof. Dr. Anadolu, allerjik rinitin, burunda kasinti, hapsirik, sulu bir burun akintisi ve diger allerjik semptomlarla birlikte görülebilecegini söyledi.

Prof. Dr. Anadolu, hastaligin, yalnizca agaç ve çiçek tozlarina karsi degil, küçük çocuklarda gida, eriskin ve çocuklarda hayvan tüy ve salgilari, deri döküntüleri, ev tozlari, evde yasayan hamamböcegi gibi organizmalar ve diger allerjenik maddelere karsi da olabilecegini bildirdi. Allerjik rinitin mevsimsel oldugunu veya yil boyunca sürebildigini anlatan Prof. Dr. Anadolu, ''Ister mevsimsel, ister yil boyu süren tipi olsun is gücü kaybina yol açarak bireyin gerek mesleki gerekse sosyal yasantisini olumsuz yönde etkileyerek tüm dünyada ve ülkemizde ekonomik kayiplara yol açmaktadir'' diye konustu.

Son günlerde bahar mevsimiyle birlikte havalarin isinmaya basladigini, ancak buna kanilmamasi gerektigini ifade eden Prof. Dr. Anadolu, saman nezlesine neden olan polen, çimen, spor gibi unsurlarin mevsimsel kosullar nedeniyle en yogun oldugu günlerin yasandigi bu dönemde vücudun savunmasini düsüren ani sicak-soguk degisikliklerinden korunmak gerektigi bildirildi. Vücudun mevsim dönümlerine uyum saglamada güçlük çektigini, havadaki isinmayla birlikte, çok ince yazlik giyecekler giyilmemesi gerektigini belirten Prof. Dr. Anadolu, söyle konustu:

''Havalar isindi diye ince giysiler giymeyin. Sicak, kuru ve rüzgarli havalarda ve sabahin erken saatlerinde sokaga çikmayin. Kapi ve pencereler siki siki kapatin, disari çikilmasi gerekiyorsa agiz ve burnu koruyan maskeler kullanin, açik havada egzersiz yapmayin, evde ve otomobilde filtreli klima sistemleri kullanmayin.''


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası