Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Novartis, kalp-damar hastaliklari konusunda uzman 1700 hekimi Istanbul’da bulusturdu…

Tüm dünyada yilda 15 milyon kisinin ölümüne neden olan kalp-damar hastaliklari, Istanbul’da düzenlenen uluslararasi toplantida tartisildi. Novartis tarafindan gerçeklestirilen ‘Risk Gelisimi’ (The Journey of Risk Progression and Reduction) konulu toplantida, dünyanin dört bir yanindan gelen bin 700 hekim, bu alanda fikir lideri olan hekimler tarafindan son gelismeler hakkinda bilgilendirildi.

Kalp-damar ve metabolizma hastaliklari tüm dünyayi tehdit ediyor. Dünyada yilda 15 milyon kisi basta hipertansiyon olmak üzere kalp-damar hastaliklari nedeniyle yasamini yitiriyor. Novartis’in 3-4 Subat tarihleri arasinda Lütfü Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi’nda düzenledigi “Risk Gelisimi” baslikli toplantisina; Italya, Almanya, Ingiltere, Fransa, ABD, Misir, Brezilya, Ekvador, Japonya, Meksika ve Hindistan’in da aralarinda bulundugu 75 ülkeden bin 700 hekim katildi. Geçen yil Lizbon’da düzenlenen toplantida sadece kalp-damar hastaliklari ele alinmisti. Bu yil ilk defa ‘kardiyovasküler ve metabolizma’ alanlari bir arada degerlendirildi. Risk yönetimine global bir yaklasim getirmeyi amaçlayan toplantida; orta ve uzun vadede farkli düzeylerde risk unsurlari tasiyan hastalara, hangi durumlarda kan basinçlarinin ve metabolik risk faktörlerinin daha etkin bir biçimde kontrol edilerek müdahale edilmesi gerektigi tartisildi.

Toplantida kalp-damar ve metabolizma hastaliklarinin yani sira diyabet ve nefroloji konularinda ‘fikir lideri’ olan ve bu alanda gerçeklestirilen çalismalara yön veren 20 hekim son gelismeleri meslektaslariyla paylasti. Kalp-damar ve metabolizma hastaliklari alanlarinda geçmiste yapilan çalismalar, yeni arastirmalar ve gelecekte gerçeklestirilmesi hedeflenen arastirmalarin yani sira tedavi alanlarindaki son yaklasimlar degerlendirildi.

Toplantiya katilan Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Çetin Erol, dünyada kalp-damar hastaliklarina bagli yilda yaklasik 15 milyon kisinin yasamini yitirdigine dikkat çekerek “Türkiye’de yilda yaklasik 200 bin kisi bu hastaliklar nedeniyle yasamini yitiriyor. 2030 yilinda bu rakamin iki katina varacagi bekleniyor. Saglik Bakanligi’nin yaptigi arastirmaya göre en önemli dört risk faktörü; yüksek kan basinci (hipertansiyon), obezite, kolesterol yüksekligi ve sigara tüketimi ve olarak belirlendi. Bu faktörlerin önlenmesi ve kontrol altina alinmasiyla ölümlerin çok büyük bir kismi engellenecektir” diye konustu. Türk Kardiyoloji Dernegi’nin bu amaçla çesitli kampanya ve çalismalarla halki bilgilendirdigini belirten Erol, bu çalismalar hakkinda bilgi verdi: “12/8 Kan Basinci Kampanyasi, Dünya Hipertansiyon ve Kalp Günü’nde etkinlikler, Ulusal Kalp Sagligi Politikasi dokümani ve en son olarak da Avrupa Kardiyoloji Dernegi ile yürütülecek Kalp Sagligi Projesi’ne katilim planlaniyor. “

Toplantiyi kalp-damar hastaliklari konusunda yaptigi çalismalarla dünya çapinda taninan Italya’da bulunan Pisa Üniversitesi Tip Fakültesi’nden ve Teksas Üniversitesi’nde Tip Fakültesi Diyabet Bölümü’nden Prof. Dr. Ele Ferrannini katildi. Ayrica Harvard Tip Fakültesi Brigham and Women’s Hastanesi’nden Prof. Dr. Marc A. Pfeffer, kalp yetmezligine neden olan faktörlere dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası