Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Novartis, kalp-damar hastaliklari konusunda uzman 1700 hekimi Istanbul’da bulusturdu…

Tüm dünyada yilda 15 milyon kisinin ölümüne neden olan kalp-damar hastaliklari, Istanbul’da düzenlenen uluslararasi toplantida tartisildi. Novartis tarafindan gerçeklestirilen ‘Risk Gelisimi’ (The Journey of Risk Progression and Reduction) konulu toplantida, dünyanin dört bir yanindan gelen bin 700 hekim, bu alanda fikir lideri olan hekimler tarafindan son gelismeler hakkinda bilgilendirildi.

Kalp-damar ve metabolizma hastaliklari tüm dünyayi tehdit ediyor. Dünyada yilda 15 milyon kisi basta hipertansiyon olmak üzere kalp-damar hastaliklari nedeniyle yasamini yitiriyor. Novartis’in 3-4 Subat tarihleri arasinda Lütfü Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi’nda düzenledigi “Risk Gelisimi” baslikli toplantisina; Italya, Almanya, Ingiltere, Fransa, ABD, Misir, Brezilya, Ekvador, Japonya, Meksika ve Hindistan’in da aralarinda bulundugu 75 ülkeden bin 700 hekim katildi. Geçen yil Lizbon’da düzenlenen toplantida sadece kalp-damar hastaliklari ele alinmisti. Bu yil ilk defa ‘kardiyovasküler ve metabolizma’ alanlari bir arada degerlendirildi. Risk yönetimine global bir yaklasim getirmeyi amaçlayan toplantida; orta ve uzun vadede farkli düzeylerde risk unsurlari tasiyan hastalara, hangi durumlarda kan basinçlarinin ve metabolik risk faktörlerinin daha etkin bir biçimde kontrol edilerek müdahale edilmesi gerektigi tartisildi.

Toplantida kalp-damar ve metabolizma hastaliklarinin yani sira diyabet ve nefroloji konularinda ‘fikir lideri’ olan ve bu alanda gerçeklestirilen çalismalara yön veren 20 hekim son gelismeleri meslektaslariyla paylasti. Kalp-damar ve metabolizma hastaliklari alanlarinda geçmiste yapilan çalismalar, yeni arastirmalar ve gelecekte gerçeklestirilmesi hedeflenen arastirmalarin yani sira tedavi alanlarindaki son yaklasimlar degerlendirildi.

Toplantiya katilan Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Çetin Erol, dünyada kalp-damar hastaliklarina bagli yilda yaklasik 15 milyon kisinin yasamini yitirdigine dikkat çekerek “Türkiye’de yilda yaklasik 200 bin kisi bu hastaliklar nedeniyle yasamini yitiriyor. 2030 yilinda bu rakamin iki katina varacagi bekleniyor. Saglik Bakanligi’nin yaptigi arastirmaya göre en önemli dört risk faktörü; yüksek kan basinci (hipertansiyon), obezite, kolesterol yüksekligi ve sigara tüketimi ve olarak belirlendi. Bu faktörlerin önlenmesi ve kontrol altina alinmasiyla ölümlerin çok büyük bir kismi engellenecektir” diye konustu. Türk Kardiyoloji Dernegi’nin bu amaçla çesitli kampanya ve çalismalarla halki bilgilendirdigini belirten Erol, bu çalismalar hakkinda bilgi verdi: “12/8 Kan Basinci Kampanyasi, Dünya Hipertansiyon ve Kalp Günü’nde etkinlikler, Ulusal Kalp Sagligi Politikasi dokümani ve en son olarak da Avrupa Kardiyoloji Dernegi ile yürütülecek Kalp Sagligi Projesi’ne katilim planlaniyor. “

Toplantiyi kalp-damar hastaliklari konusunda yaptigi çalismalarla dünya çapinda taninan Italya’da bulunan Pisa Üniversitesi Tip Fakültesi’nden ve Teksas Üniversitesi’nde Tip Fakültesi Diyabet Bölümü’nden Prof. Dr. Ele Ferrannini katildi. Ayrica Harvard Tip Fakültesi Brigham and Women’s Hastanesi’nden Prof. Dr. Marc A. Pfeffer, kalp yetmezligine neden olan faktörlere dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası