Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uçugunuz varsa dikkatli olun!

Yapilan arastirmalar, dünya nüfusunun %80'inin yasamlari boyunca en az bir defa uçuk geçirdigini gösteriyor. Türkiye'de her yil 8 milyon kisinin uçuk nedeniyle sikinti ve aci çektigi tahmin ediliyor.

Uçuk genellikle dudak, agiz ve burun delikleri çevresinde çikan Herpes simplex adi verilen virüsün sebep oldugu hastalik olarak karsimiza çikiyor.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Ayse Ferzan Aytug uçuk çikacak bölgede 0-24 saat önceden zonklama, karincalanma, kasinma, yanma, sizlama hissedildigini söyledi.

Gözlerinize dokunmayin.

Uçugun bulasici bir hastalik oldugunu belirten Dr. Aytug, uçugun uçugu olan bir kisinin kullandigi havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalarla ve uçuklu kisinin öpmesi sonucu bulasabildigini, söyledi. Eger uçuga dokunulursa yüzün diger bölümlerine, göze ve vücudun diger bölgelerine (genital bölge gibi) de bulasabileceginin altini çizdi.

Uçugu olanlar nelere dikkat etmeliler...

Uçuga dokunulmamalidir. Dokunulursa eller çok iyi yikanmalidir.

Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçinilmalidir. Bayanlar makyajlarini temizlerken dikkat etmelidir.

Özellikle bebekler, çocuklar ve diger insanlar öpülmemelidir, yakin temastan kaçinilmalidir.

Uçuklu insanin kullandigi havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalar ayrilmali ve baskalarinin kullanmasina izin verilmemelidir.

Uçuk ve uçuk yarasinin kabugu ile oynanmamalidir. (Parmaklara uçuk virüsü bulastirilir, ayni zamanda uçuk yarasina da diger mikroplar bulastirilmis olur)

Vücut zayif düstügünde tekrarliyor.

Uçuga neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptiktan sonra o bölgeye yakin sinir dügümüne yerlesiyor ve uçuk olusmasini tetikleyen faktörler devreye girene, yani vücudun zayif düstügü ana kadar orada kaliyor.

Uçugun tekrarlamasindaki en büyük etkenlerden birinin stres oldugunu söyleyen Ayse Ferzan Aytug ates, sogukalginligi, grip gibi hastaliklarin da uçuk çikmasinda etkili oldugunu belirtti.

Bayanlarin hormonal degisiklikler yasadigi hamilelik, adet dönemleri, asiri yorgunluk, uykusuzluk, günes temasi, dise yapilan müdahaleler (dis çekimi dolgu vb.) diger enfeksiyonlar, asiri alkol uçuk çikasina neden olan diger sebepler olarak biliniyor.

Dr. Aytug uçuk çikmaya yakin hissedilen yakinmalar sirasinda antiviral uçuk kremleri baslanirsa uçugun etkilerinin azalabilecegini ve söyleyerek, bu kremlerin rahatlikla kullanilabilecegini ifade etti.

Dr. Aytug yapilan arastirmalar sonucu “diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarini, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarini önerilmektedir. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayasi, fasulye ve balik besinleri alinmali, Arjinin içeren çikolata, yer fistigi, bira, üzüm, misir gevregi gibi yiyeceklerden uzak kalinmali.” diye tavsiyelerde bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası