Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uçugunuz varsa dikkatli olun!

Yapilan arastirmalar, dünya nüfusunun %80'inin yasamlari boyunca en az bir defa uçuk geçirdigini gösteriyor. Türkiye'de her yil 8 milyon kisinin uçuk nedeniyle sikinti ve aci çektigi tahmin ediliyor.

Uçuk genellikle dudak, agiz ve burun delikleri çevresinde çikan Herpes simplex adi verilen virüsün sebep oldugu hastalik olarak karsimiza çikiyor.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmani Ayse Ferzan Aytug uçuk çikacak bölgede 0-24 saat önceden zonklama, karincalanma, kasinma, yanma, sizlama hissedildigini söyledi.

Gözlerinize dokunmayin.

Uçugun bulasici bir hastalik oldugunu belirten Dr. Aytug, uçugun uçugu olan bir kisinin kullandigi havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalarla ve uçuklu kisinin öpmesi sonucu bulasabildigini, söyledi. Eger uçuga dokunulursa yüzün diger bölümlerine, göze ve vücudun diger bölgelerine (genital bölge gibi) de bulasabileceginin altini çizdi.

Uçugu olanlar nelere dikkat etmeliler...

Uçuga dokunulmamalidir. Dokunulursa eller çok iyi yikanmalidir.

Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçinilmalidir. Bayanlar makyajlarini temizlerken dikkat etmelidir.

Özellikle bebekler, çocuklar ve diger insanlar öpülmemelidir, yakin temastan kaçinilmalidir.

Uçuklu insanin kullandigi havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalar ayrilmali ve baskalarinin kullanmasina izin verilmemelidir.

Uçuk ve uçuk yarasinin kabugu ile oynanmamalidir. (Parmaklara uçuk virüsü bulastirilir, ayni zamanda uçuk yarasina da diger mikroplar bulastirilmis olur)

Vücut zayif düstügünde tekrarliyor.

Uçuga neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptiktan sonra o bölgeye yakin sinir dügümüne yerlesiyor ve uçuk olusmasini tetikleyen faktörler devreye girene, yani vücudun zayif düstügü ana kadar orada kaliyor.

Uçugun tekrarlamasindaki en büyük etkenlerden birinin stres oldugunu söyleyen Ayse Ferzan Aytug ates, sogukalginligi, grip gibi hastaliklarin da uçuk çikmasinda etkili oldugunu belirtti.

Bayanlarin hormonal degisiklikler yasadigi hamilelik, adet dönemleri, asiri yorgunluk, uykusuzluk, günes temasi, dise yapilan müdahaleler (dis çekimi dolgu vb.) diger enfeksiyonlar, asiri alkol uçuk çikasina neden olan diger sebepler olarak biliniyor.

Dr. Aytug uçuk çikmaya yakin hissedilen yakinmalar sirasinda antiviral uçuk kremleri baslanirsa uçugun etkilerinin azalabilecegini ve söyleyerek, bu kremlerin rahatlikla kullanilabilecegini ifade etti.

Dr. Aytug yapilan arastirmalar sonucu “diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarini, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarini önerilmektedir. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayasi, fasulye ve balik besinleri alinmali, Arjinin içeren çikolata, yer fistigi, bira, üzüm, misir gevregi gibi yiyeceklerden uzak kalinmali.” diye tavsiyelerde bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası