Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogustan kalça çikigi tedavisinde erken tani çok önemli

Dünya Saglik Örgütü’nün yayinladigi istatiksel bilgilere göre her yil dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çikikligi görülüyor. Bunlarin her 4’ünden 3’ü ise kiz çocugu. Kalitsal özellikler de katkida bulunan bir diger faktör, anne babasinda önceden kalça çikigi bulunan çocuklarda bu ihtimal %25 daha fazla.

Dogustan kalça çikigi, çocuklarda sik görülen, erken anlasilip tedavi edilmezse kalici sakatliklara yol açabilen bir sorundur. Üst bacak kemiginin basi ile kalça eklemi arasinda degisik derecelerde uyumsuzluk vardir. Bebek anne karninda gelisirken olusan bazi problemler, kalça çikigina neden olur. Kizlarda, ilk bebeklerde, makat gelisiyle dogan bebeklerde ve ailede kalça çikigi öyküsü olanlarda daha sik görülmektedir.

Her yeni dogan yüz bebekten birinde görülmekle birlikte, ailelerinde kalça çikigi varsa bu oran % 20–30 olmaktadir diyen Sema Hastanesi Ortopedi Uzmani Dr. Yakup Yildirim, anne karninda ters duran bebeklerin de kalça çikigi olma ihtimallerinin diger bebeklere oranla daha fazla oldugunu söyledi.

Yapilan arastirmalar kiz çocuklarinin ise erkek çocuklarina oranla 6–9 kat daha fazla DKÇ oldugunu gösterirken, annenin ilk dogan bebeginin de risk grubunda oldugunu gösteriyor.

Dogustan kalça çikigina sebep olabilecek çevresel-dogum sonrasi sebepler de oldugunu belirten Dr. Yildirim ailelere bu konuda tavsiyelerde bulundu.

Kundak geleneginin eskisi kadar yaygin olmasa da Anadolu’da hala yaygin oldugunu söyleyen Yakup Yildirim; kundak yapmayin, bir günlük uygulama bile kalça çikigina yol açabilir, dedi ve sözlerine söyle devam etti;

* Bebegi yatarken rahat birakin, bebek bacaklarini iki yana açacaktir, ortada birlestirmeye çalismayin.
* Altini degistirirken ayaklarindan tutup kaldirmayin, kalçanin altindan destekleyin.
* Rahat ve bacak hareketlerini engellemeyecek giysiler giydirin.
* Kucaginizda tasirken bacaklarini ayirip belinize oturtun.

Dr. Yakup Yildirim; Bebegin bir bacagi digerine göre kisa ise, bebek yüzükoyun yatirildiginda uyluk kismindaki kivrimlar karsilikli gelmiyorsa, ailelerin hemen bir uzmana gitmesi gerektigini söyledi.

Dogumdan sonra ki ilk muayenede tani koyulabilecegini ancak, dikkatli muayenelere ragmen birinci yasin sonlarina kadar dogustan kalça çikikligi gözden kaçabildigini belirten Dr. Yakup Yildirim;

Özellikle ilk 6 ayda erken tani ile fark edilen DKÇ hastalarinda iyilesme neredeyse %100 olur. Tanida doktorun muayenesi çok önemlidir. Ancak muayenede kalça çikigi tanisi koymak her zaman mümkün olmayabilir. Birinci ayin sonunda yapilacak kalça ultrasonografisi ile tani kesinlesir, 4. aydan sonra kalça ultrasonografisinin degeri azalir ve röntgen çektirmek gerekir, dedi.

Kalça çikiginin ilk 6 ayda teshis edilmesi durumunda özel bir cihazla (Pavlik Bandaji) basitçe tedavisi mümkünken, ilerleyen dönemlerde tedavi giderek zorlasmaktadir. Altinci aydan sonra ise, genel anestezi altinda kalçanin kapali olarak yerine oturtulmasi ve alçi tedavisi gereklidir. Dogumdan sonra birinci yilda teshis edilen kalça çikiginda ise açik cerrahi girisimlerin yapilmasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası