Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogustan kalça çikigi tedavisinde erken tani çok önemli

Dünya Saglik Örgütü’nün yayinladigi istatiksel bilgilere göre her yil dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çikikligi görülüyor. Bunlarin her 4’ünden 3’ü ise kiz çocugu. Kalitsal özellikler de katkida bulunan bir diger faktör, anne babasinda önceden kalça çikigi bulunan çocuklarda bu ihtimal %25 daha fazla.

Dogustan kalça çikigi, çocuklarda sik görülen, erken anlasilip tedavi edilmezse kalici sakatliklara yol açabilen bir sorundur. Üst bacak kemiginin basi ile kalça eklemi arasinda degisik derecelerde uyumsuzluk vardir. Bebek anne karninda gelisirken olusan bazi problemler, kalça çikigina neden olur. Kizlarda, ilk bebeklerde, makat gelisiyle dogan bebeklerde ve ailede kalça çikigi öyküsü olanlarda daha sik görülmektedir.

Her yeni dogan yüz bebekten birinde görülmekle birlikte, ailelerinde kalça çikigi varsa bu oran % 20–30 olmaktadir diyen Sema Hastanesi Ortopedi Uzmani Dr. Yakup Yildirim, anne karninda ters duran bebeklerin de kalça çikigi olma ihtimallerinin diger bebeklere oranla daha fazla oldugunu söyledi.

Yapilan arastirmalar kiz çocuklarinin ise erkek çocuklarina oranla 6–9 kat daha fazla DKÇ oldugunu gösterirken, annenin ilk dogan bebeginin de risk grubunda oldugunu gösteriyor.

Dogustan kalça çikigina sebep olabilecek çevresel-dogum sonrasi sebepler de oldugunu belirten Dr. Yildirim ailelere bu konuda tavsiyelerde bulundu.

Kundak geleneginin eskisi kadar yaygin olmasa da Anadolu’da hala yaygin oldugunu söyleyen Yakup Yildirim; kundak yapmayin, bir günlük uygulama bile kalça çikigina yol açabilir, dedi ve sözlerine söyle devam etti;

* Bebegi yatarken rahat birakin, bebek bacaklarini iki yana açacaktir, ortada birlestirmeye çalismayin.
* Altini degistirirken ayaklarindan tutup kaldirmayin, kalçanin altindan destekleyin.
* Rahat ve bacak hareketlerini engellemeyecek giysiler giydirin.
* Kucaginizda tasirken bacaklarini ayirip belinize oturtun.

Dr. Yakup Yildirim; Bebegin bir bacagi digerine göre kisa ise, bebek yüzükoyun yatirildiginda uyluk kismindaki kivrimlar karsilikli gelmiyorsa, ailelerin hemen bir uzmana gitmesi gerektigini söyledi.

Dogumdan sonra ki ilk muayenede tani koyulabilecegini ancak, dikkatli muayenelere ragmen birinci yasin sonlarina kadar dogustan kalça çikikligi gözden kaçabildigini belirten Dr. Yakup Yildirim;

Özellikle ilk 6 ayda erken tani ile fark edilen DKÇ hastalarinda iyilesme neredeyse %100 olur. Tanida doktorun muayenesi çok önemlidir. Ancak muayenede kalça çikigi tanisi koymak her zaman mümkün olmayabilir. Birinci ayin sonunda yapilacak kalça ultrasonografisi ile tani kesinlesir, 4. aydan sonra kalça ultrasonografisinin degeri azalir ve röntgen çektirmek gerekir, dedi.

Kalça çikiginin ilk 6 ayda teshis edilmesi durumunda özel bir cihazla (Pavlik Bandaji) basitçe tedavisi mümkünken, ilerleyen dönemlerde tedavi giderek zorlasmaktadir. Altinci aydan sonra ise, genel anestezi altinda kalçanin kapali olarak yerine oturtulmasi ve alçi tedavisi gereklidir. Dogumdan sonra birinci yilda teshis edilen kalça çikiginda ise açik cerrahi girisimlerin yapilmasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası