Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TAS HASTALIGI ÇOCUKLARI DA VURUYOR

Tas hastaligi son yillarda eriskinler kadar çocuklarda da siklikla tespit edilmektedir. Tas hastaliklari ile ilgili olarak uzmanlarin dikkat çektigi önemli noktalardan biri ise hasta ilk tas atagini ne kadar erken yasta geçirir ise tas hastaliginin nüks etme riskinin o kadar fazla oldugudur. Çocuk tas hastalarinin tas hastaliklarinda oldukça modern bir tedavi yöntemi olarak gösterilen ESWL tedavisi sonrasi kirilan küçük tas partiküllerinin eriskin hastalara kiyasla çok daha çabuk ve sorunsuz olarak döktügü gözlenmektedir.

Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü Baskani, Prof.Dr.Kemal Sarica çocuklarda tas hastaliklarinin tani ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Idrar Yolu Tas Hastaligi Çocuklarda da Siklikla Tespit Ediliyor

Günümüzde eriskin hastalar için böbrek içerisinde yer alan 2 cm. ve altindaki taslarin tedavisinde ilk ve etkili tedavi seçenegi, tas kirma yöntemi olarak uygulanmaktadir. Eriskin hastalar ile ayni siklikta olmamasina ragmen son yillarda özellikle çocuk hastalarimizda da idrar yolu tas hastaligi artan bir siklikla tespit edilmektedir. Uygulanan sok dalgalari ile kirilarak küçük parçalara bölünen taslari bol bol hareket ederek ve su içerek düsüren hastalar bu islem sonrasinda kisa sürede günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Çocuk tas hastalarinin ESWL tedavisi sonrasi kirilan küçük tas partiküllerinin eriskin hastalara kiyasla çok daha çabuk ve sorunsuz olarak döktügü gözlenmektedir.

Bugün artik kesin olarak bilmekteyiz ki bir tas hastasi ilk tas atagini ne kadar erken yasta geçirir ise tas hastaliginin nüks etme riski de o kadar fazladir. Dolayisiyla çocuk tas hastalari ESWL tedavisi ile taslarindan arinsalar bile yeni tas olusumu açisindan yüksek risk altindadirlar. Bu nedenle çocuk hastalarin 24 saatlik idrar ve kan incelemelerinin yapilarak nükslerin önlenmesine yönelik diyet ve ilaç tedavilerinin düzenlenmesi çok önemlidir. Hastanemiz üroloji bölümünde tüm bu ayrintili incelemeler ve tedavi olanaklari etkin bir sekilde uygulanmaktadir.

ESWL ile Tedavi

Böbrek ve idrar yollari taslarinin tedavisinde gereken her türlü teknik alt yapiya sahip olan üroloji klinigimizde, taslarin tedavisinde artik açik ameliyat yöntemi nadiren uygulanmaktadir. Tas kirma tedavisi olarak bilinen (ESWL) uygulamasi hastanemizde "Siemens Modülaris" isimli tas kirma cihazinin alimi ile devreye girmis bulunmaktadir. Tas hastaliklarinin endoskopik yönden tedavisinde çok aktif olarak çalisan klinigimizin çok önemli bir eksigi de böylece tamamlanarak bu alanda hiçbir eksik kalmamistir. Bu yöntem son 25 yillik süreç içerisinde böbrek ve idrar yollari taslarinin tedavisinde giderek daha sik uygulanmaya baslayan, taslarin tedavisinde son derece pratik ve hastaya çok az zarar veren bir yöntem olarak yaygin kabul görmektedir. Bu uygulama sirasinda eriskin hastalar anestezi verilmeden cihazin masasina uzanmakta ve idrar yollarinin degisik yerlerinde mevcut tas veya taslara (Böbrek, idrar kanali, idrar torbasi) belli pozisyonlarda sok dalgalari uygulamak suretiyle taslar ufalanarak düsürülebilecek duruma getirilmektedir. ESWL tedavisinin etkinligini saglamak amaciyla hastanin hareketsiz kalmasi önemli oldugu için, çocuk hastalarda genel anestezi altinda bu islemin uygulanmasi gerekmektedir. Hastanemiz ESWL biriminde çocuk hastalarin genel anestezi altinda tedavilerinin gerçeklesebilmesi için her türlü donanim bulunmaktadir. Genel anestezi vermek için gerekli ekipmanin yani sira halk arasinda seffaf tas olarak adlandirilan non- opak, yani X isinlari ile görüntülenemeyen taslarin ESWL ile tedavisi, ESWL cihazimiza adapte edilmis bir ultrasonografi probu sayesinde basari ile saglanmaktadir.

Tas hastaliginin tedavisinde bir referans merkez olmayi amaçlayan ve bu alanda deneyimli ekibi ile son derece yogun çalisan hastanemizin en önemli hedefi, tas hastalarina mevcut tüm modern tedavi alternatiflerini bir arada sunabilmektir. En modern yöntemler ile hastalarin taslarinin tedavi etmekle hastaliginin kendisini tedavi etmedigimizi ve sadece taslari alarak hastayi bir dönem rahatlattigimizi düsündügümüz zaman, bu hastalarin taslarin olusumu açisindan çok detayli olarak arastirilmasi gerektigini de belirtmek isteriz. Merkezimizde tüm hastalar tas olusturan risk faktörleri açisindan da detayli olarak arastirilmakta ve gelecekte olusabilecek taslarin önlenmesi için gereken önlemler hizla alinmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası