Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIRIK NOTLARIN ALTINDA YATAN NEDENLER

Karne günü yaklastikça hiç kuskusuz çocuklari endiseyle dolu bir heyecan, ailelerin içini ise bir süphe sariyor. Bazi çocuklar okuldaki basarilariyla ailelerine gurur kaynagi olurken, durum her zaman bu kadar da iç açici olmayabiliyor. Unutulmamasi gereken en önemli konu ise çocuklarin basarisizliklarinin altinda bir neden yattigi…

Memorial Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Uzman Pedagog Melda Alantar, çocuklarin okuldaki basarisizliklarinin altinda yatan nedenlerle ilgili bilgi verdi.

Çocuklarda ögrenme nasil baslar?

Bebeklik döneminde çocuklar dogal olarak ögrenme güdüsüne sahiptir. Bebegin bir oyuncaga uzanmak için gösterdigi çaba, yürümesi veya kendi kendine yemek yemesi ögrenme güdüsünün örnekleridir. Erken dönemde gözlemlenen ögrenme güdüsüyle çocuk okul çaginda okuma-yazma gibi etkinliklere yönelir. Çocuklar dogal ögrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendigi zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler. Okula iliskin görevlerde basarili olamayacaklarina inandiklarinda, hiçbir seyin degismeyecegini düsünerek çalismayi birakirlar. Çaba göstermedikleri için ögrenmede basari saglayamaz, yeni bilgi edinmenin heyecanini yitirirler.

Çocuklarin ögrenme yeteneklerini etkileyen durumlar nelerdir?

Çocuklarin ögrenme yeteneklerini etkileyen bazi durumlar vardir; ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi, uyum ve davranis sorunlari, gelisimsel bozukluklar, kronik hastaliklar, olumsuz yasam olaylari v.b.

Zihinsel gelisimin yas düzeyinin altinda oldugu vakalarda okula uyumsuzluk ve akademik basarisizlik görülebilir. Astim, kanser gibi kronik hastaliklar çocugun okula devamini etkiledigi için onun akademik gelisim ve basarisini olumsuz olarak etkiler. Bosanma, ayrilik, ölüm, kayiplar, çevre ve okul degisiklikleri gibi strese yol açan yasam olaylari da ögrenme güdüsünü etkileyebilir. Önceki dönemlerde siniflarini geçemeyen ögrenciler basarisiz olacaklari inanciyla çaba göstermezler. Basarili olamayan veya çabalari takdir edilmeyen ögrencilerin ögrenme güdüleri zayiflar.

Yetiskinlerin tutumlari ögrencilerin akademik basariya iliskin inançlarini etkiler. Anne-babalarin çocuklarin ilgi ve yeteneklerini göz ardi ederek, gerçekçi olmayan beklentiler içinde olmalari veya egitime önem vermemeleri ögrenme güdüsünün azalmasina yol açabilir.

Çocuklarin okul basarisini artirmaya yönelik öneriler:

Çocugunuzu egitirken kararli ve adil davranin. Çocuklar sorumluluk kazanmak ve bagimsiz olabilmek için makul bir disiplin anlayisina gereksinim duyarlar.

Çocugunuza evde sorumluluk üstlenmesini ögretin. Ev ortaminda görevler vererek özdenetimini gelistirmesine yardim ederseniz, onu okul yillarina da hazirlamis olursunuz.

Çocugunuzla okulu hakkinda konusun, okulda gerçeklestirilen etkinliklerle ilgilendiginizi belli edin. Onu dinleyin.

Tüm aile bireylerinin katilabilecegi, ögrenmeyi özendiren etkinlikler düzenleyin, örnegin müze ve tarihi kalintilari ziyaret etmek gibi.

Ögrenmenin önemli oldugunu düsündügünüzü ona belirtin.

Basarilar için olanak yaratin. Kendilerini yetkin hisseden çocuklar yeni bilgilere hevesle yönelirler.

Çocugunuza yapmaktan hoslandigi ve basarili oldugu etkinlikleri belirlemesi için yardimci olun. Ögrenme deneyimlerini gelistirmesi için ilgi alanlarindan yararlanin, örnegin çocugunuz basketboldan hoslaniyorsa onu basketbol tarihi veya oyunculari hakkinda bilgi toplamasi için yönlendirin.

Çocugunuza yardimci olurken ödül ve yaptirimlari dengeleyin. Sürekli yaptirim uygulamak onu bezdirebilir. Ailenin yüksek basari beklentisi ve ‘tembel’, ‘sorumsuz’ gibi olumsuz sifatlarla çocugu etiketlemesi onun kendine duydugu güveni zayiflatir. Ögrencinin çabasini ve üretkenligini ödüllendirin. Ancak unutmayin ödüllendirmek ona her zaman para vermek ve ayricalik tanimak degildir. Çocugunuza sadece onunla gurur duydugunuzu söylemek veya onun basarmak için sarf ettigi gücü fark ettiginizi belirtmek yeterlidir.

Evinizin sakin bir kösesini çocugunuzun ödev yaparken gerekebilecek malzemeleri kolayca bulabilecegi bir çalisma alani olarak düzenlemesi için ona yardim edin. Ilkögretim çagindaki çocugunuzla birlikte her gün ödevlere ne kadar zaman ayiracaginizi konusabilirsiniz. Günlük ödev yapma saatini belirleyin. Bu saat süresince diger faaliyetler durmalidir. Asiri televizyon izleme, bilgisayar ve video oyunlariyla ilgilenme gibi ögrenmeyi etkileyen etkinliklerin süresini kisitlayin.

Ögretmenlerine saygi duydugunuzu çocugunuza gösterin. Bir egitimciyle yasadiginiz anlasmazligi çocugunuzun önünde çözümlemekten kaçinin. Sik sik ögretmenleriyle konusun. Evde ve okulda geçen olaylar hakkinda karsilikli olarak bilgi paylasiminda bulunun.

Ögrencinin kronik bir hastaligi varsa, hastalik ve tedavi konusunda ögretmeni bilgilendirin. Okul idaresi ve rehberlik servisiyle görüserek okulun saglayacagi hizmetlerden yararlanin Örnegin devamsizlik nedeniyle eksik kalan bilgilerin etüt saatlerinde ögrenciye aktarilmasi, psikolojik danismanlik verilmesi gibi.

Ögrencinin gelisme gösterdigi ve zorlandigi alanlari belirlemek için çocugunuzla birlikte ögretmeniyle görüsün.

Ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi gibi akademik basariyi etkileyen konularda okuldaki ögretmen ve psikolojik danismanlarin çocugunuzla ilgili kusku ve uyarilarina önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlara basvurun.

Tatil günlerini, çocugunuzun okulda neden zorlandigini belirledikten sonra uygun çalisma programiyla basariyi yakalamasi için bir firsat dönemi olarak degerlendirin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası