Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz kanlanmasi enfeksiyon isareti olabilir.

Her yil doktora giden 50 kisiden bir Konjonktivitten yakiniyor. Konjonktivitten gözün beyaz tabakasinin iltihaplanmasi olarak biliniyor. Konjonktivite bakteriler, virüsler ya da alerji sebep oluyor. Bakterilerin sebep oldugu Konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanilan havlular sebep olurken, virüsün sebep oldugu iltihaplanma ise soguk alginligi, ya da çocukluk dönemi virüs hastaliklari ile iliskili olarak ortaya çikiyor. Alerjik Konjonktivit ise kozmetik ürünler, polenler ve kontakt lenslerden olabiliyor.

Konjonktivitin en belirgin özelliginin gözlerin kizarmasi oldugunu söyleyen Sema Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Aydin Yildirim, göz yasarmasi, göz kapaklarinin sabahlari yasarmasi ve göz aki tabakasinin sismesi en önemli belirtiler. Göz kapaklarinda yanma, yapisma ve de çapak olusabilir Virüslerin sebep oldugu enfeksiyon sadece bir gözde rahatsizliga sebep olabilecegi gibi ikisinde de rahatsizliklara sebep olabilir dedi.

Göz temizligi çok önemli

Tedavinin en önemli ayagini temizlik olusturuyor. Yüz için kullanilan tüm havlularin yüksek isida yikanmasi, Konjonktiviti olan kisinin havlulari asla kullanilmamasi tavsiye ediliyor. Gözlerin kesinlikle ovusturulamamasi gerekiyor, aksi takdirde iltihabin diger göze de bulasabiliyor. Uzmanlar göz kapaklarindaki herhangi bir akinti ya da çapagin ilik su ile yikanmasi gerektigini söylüyor.

Baskasinin makyaj malzemelerini kullanmayin

Göz makyaji için kullanilan makyaj malzemelerinin de göz enfeksiyonlarina davetiye çikardigini söyleyen Dr. Aydin Yildirim asla bir baskasinin makyaj malzemelerinin kullanilmamasi gerektigini söyledi. Konjonktivit olan bayanlarin da tüm makyaj malzemelerini atmalarini ve enfeksiyon geçtikten sonra yenilerini alip kullanmalarini tavsiye etti.

Kontakt lens kullananlarin göz temizligi konusunda daha dikkatli olmalari gerekiyor. Bu kisiler Konjonktivit geçiriyorsa lens takmayi birakmali.

Bakteriyel konjonktiviti olan çocuklari tedaviye baslayana kadar krese ya da okula göndermemekte yarar var. Viral konjonktiviti olan çocuklar genellikle bir kaç gün boyunca hastaligi bulastirabiliyor. Çocugunuzun diger çocuklarla yakin temas içine girmesine engel olmaya çalisin.

Konjonktivitin tedavisi iltihaplanmaya sebep olan etkenin teshisi ile mümkün oluyor. Konjonktivit sayet alerjik etkenler sebep oluyorsa alerjiye karsi damlamalar kullanilirken, bakterilerin sebep oldugu iltihaplanmaya karsi antibiyotik ilaçlar öneriliyor. Konjonktivite virüsler sebep oluyorsa, buna karsi immün sistemini kuvvetlendirici dogal ilaçlar kullanmakta yarar var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası