Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz kanlanmasi enfeksiyon isareti olabilir.

Her yil doktora giden 50 kisiden bir Konjonktivitten yakiniyor. Konjonktivitten gözün beyaz tabakasinin iltihaplanmasi olarak biliniyor. Konjonktivite bakteriler, virüsler ya da alerji sebep oluyor. Bakterilerin sebep oldugu Konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanilan havlular sebep olurken, virüsün sebep oldugu iltihaplanma ise soguk alginligi, ya da çocukluk dönemi virüs hastaliklari ile iliskili olarak ortaya çikiyor. Alerjik Konjonktivit ise kozmetik ürünler, polenler ve kontakt lenslerden olabiliyor.

Konjonktivitin en belirgin özelliginin gözlerin kizarmasi oldugunu söyleyen Sema Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Aydin Yildirim, göz yasarmasi, göz kapaklarinin sabahlari yasarmasi ve göz aki tabakasinin sismesi en önemli belirtiler. Göz kapaklarinda yanma, yapisma ve de çapak olusabilir Virüslerin sebep oldugu enfeksiyon sadece bir gözde rahatsizliga sebep olabilecegi gibi ikisinde de rahatsizliklara sebep olabilir dedi.

Göz temizligi çok önemli

Tedavinin en önemli ayagini temizlik olusturuyor. Yüz için kullanilan tüm havlularin yüksek isida yikanmasi, Konjonktiviti olan kisinin havlulari asla kullanilmamasi tavsiye ediliyor. Gözlerin kesinlikle ovusturulamamasi gerekiyor, aksi takdirde iltihabin diger göze de bulasabiliyor. Uzmanlar göz kapaklarindaki herhangi bir akinti ya da çapagin ilik su ile yikanmasi gerektigini söylüyor.

Baskasinin makyaj malzemelerini kullanmayin

Göz makyaji için kullanilan makyaj malzemelerinin de göz enfeksiyonlarina davetiye çikardigini söyleyen Dr. Aydin Yildirim asla bir baskasinin makyaj malzemelerinin kullanilmamasi gerektigini söyledi. Konjonktivit olan bayanlarin da tüm makyaj malzemelerini atmalarini ve enfeksiyon geçtikten sonra yenilerini alip kullanmalarini tavsiye etti.

Kontakt lens kullananlarin göz temizligi konusunda daha dikkatli olmalari gerekiyor. Bu kisiler Konjonktivit geçiriyorsa lens takmayi birakmali.

Bakteriyel konjonktiviti olan çocuklari tedaviye baslayana kadar krese ya da okula göndermemekte yarar var. Viral konjonktiviti olan çocuklar genellikle bir kaç gün boyunca hastaligi bulastirabiliyor. Çocugunuzun diger çocuklarla yakin temas içine girmesine engel olmaya çalisin.

Konjonktivitin tedavisi iltihaplanmaya sebep olan etkenin teshisi ile mümkün oluyor. Konjonktivit sayet alerjik etkenler sebep oluyorsa alerjiye karsi damlamalar kullanilirken, bakterilerin sebep oldugu iltihaplanmaya karsi antibiyotik ilaçlar öneriliyor. Konjonktivite virüsler sebep oluyorsa, buna karsi immün sistemini kuvvetlendirici dogal ilaçlar kullanmakta yarar var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası