Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ev Kazalarina Dikkat!

Yapilan arastirmalara göre Türkiye’de son 5 yilda 120 bin çocuk ev kazasi sonucu hastaneye müracaat etmis ve bu çocuklarin 2bin’i, hayatini kaybetmis. Türkiye'de ev kazalarina iliskin yapilan çesitli arastirmalara göre tüm kazalarin %18-25'ini ev kazalari olusturuyor.

Çocukluk çagi kazalarinin büyük bir bölümü ev ve çevresinde meydana geliyor. Dünya'da ve ülkemizde ev kazalari, özellikle okul öncesi 0-6 yas döneminde çesitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve ölümlere neden olabiliyor. Kaza denilince beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik sekilde olusan yaralanmalara, can ve mal kayiplarina neden olan olaylari anlamamiza ragmen ev kazalari, kaza çesitleri arasinda önemi gittikçe artiyor. Bir evin içinde veya bahçesinde, havuzunda ve garajinda meydana gelen olaylar olarak karsimiza çikiyor.

Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani A. Kürsat Budan, çocuklarin karsilasacagi tehlikeler, çocugun büyümesi ve gelismesi ile de degismektedir. Zamanlarinin çogunu evde geçiren 0–6 yas grubu çocuklar kazaya ugrama orani en yüksek çocuklardir. Bu çocuklarin çevrelerini kesfetme ve ögrenme konularindaki meraklari, büyükleri taklit etme özellikleri, devamli hareket halinde olmalari, deneyim olmadigi için her seyi agzina götürme aliskanligi, el ve vücut maharetlerinin yetiskinlerden fazla olmasi ve kazalardan kendilerini koruyabilecek gelisimsel beceriye henüz yeterince sahip olamamalari kazalar ile karsi karsiya kalmalarina olanak saglamaktadir, dedi.

Emekleme dönemi evler tehlikeli bir hal aliyor.

0–6 yas çocuklar arasinda en sik görülen ev kazasi tipleri düsmeler, yaniklar, zehirlenme, suda bogulma, yabanci cisim yutmalari, evcil hayvan isiriklari olarak karsimiza çikiyor. Bir yasindan küçük çocuklarda bogulma ve solunum yollarina yabanci cisim kaçmasi, 1–4 yas arasinda düsme, çarpma, suda haslanma, atesle yanma ve zehirlenmeler daha sik görülüyor. 2–4 yaslarinda temizlik maddeleri ve ortada birakilan ilaçlar, 5 yasindan sonra ise dolapta ve yüksekte saklanan ilaçlarla zehirlenmeler artiyor.

Evin bölümleri ve kaza risk faktörleri hakkinda bilgi veren Dr. Kürsat Budan ailelerin alacagi önlemler ile kazalarin çogu önlenebilir dedi.

Tüm aile tarafindan ortak kullanilan oturma odasi veya salon evin önemli bir yeri. Ebeveynlerin dinlenme yeri olan oturma odasi ayni zamanda çocuklar için de oyun ve eglence alani. Birçok degisik amaçla kullanilan oturma odalari çocuklar için burayi önemli bir kaza alani olarak görülüyor. Salonda soba varsa bu alanin devamli kontrol edilmesi gerekiyor. Sobada kullanilan demir masa, demir çubuk, süpürge gibi aksesuarlar ile kibrit ve benzeri tutusturucular çocuklar için önemli tehlikeler tasiyor.

Ebeveyn yatak odalarinda ise tuvalet masasi, çekmeceler, elbise dolaplari, gece lambalari gibi donanimlar, çocuklar için kaza riski olusturuyor.

Kapilar ve pencereler çocuklarin da ilgisini çeken mekanlar olarak karsimiza çikiyor. Çocuklar kapilari kapatip, açip oynamayi çok seviyorlar. Bu durum onlarin parmak ve ellerinin sikismasi veya istem disi kapali kalmalarina sebep olabilir. Pencereler ise onlar için çok ciddi tehlike tasiyor. Bu yüzden pencerelere yakin yerlerde masa sandalye gibi esyalar birakilmamalidir. Tehlikeli olan bu alanlarin çocuklara zarar vermeyecek sekilde düzenlenerek güvenli hale getirilmesi gerekmektedir.

Birden fazla katli evlerdeki katlar arasindaki merdivenler çocuklar için son derece tehlikeli alanlardan. Merdivenden düserek yaralanan veya sakat kalan çocuklarin sayisi azimsanmayacak kadar çok. Keza balkonlarda çocuklar için çok ciddi kazalara sebep olabilecek ortak alanlardan. Bu sebep ile çocuklar emeklemeye basladigi andan itibaren bu güvenlik önlemleri bekletilmeden alinmis olmalidir.

Evde elektrik güvenliginin de saglanmasinin önemini vurgulayan Dr. Kürsat Budan; evin genel elektrik güvenligi yaninda, mutfak, banyo, çocuk odasi, salon-oturma odasi gibi mekanin özelligine, tasidigi riske göre ayri ayri dikkate alinip degerlendirilmelidir. Prizler, ara kablolari, fisler ile pisirici ve isitici gibi elektrikli ev aletleri özelliklerine ve bulundugu mekana göre güvenli hale getirilmelidir, dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası