Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kulaklari yanlis temizlemek kulak hastaliklarina davetiye çikariyor.

Uzmanlara göre, kulak kiri, kulagi korumakla görevli normal bir sivi olarak kabul edilmeli ve temizlik isi kulaga birakilmali. Aksi takdirde, isitme kaybina varan çok önemli rahatsizliklarla karsilasilabilir.

Koruma amaçli yararli bir salgi

Dis kulak yolundaki yag bezleri tarafindan üretilen ve deri döküntülerini de içeren kulak kiri, dis kulak derisini sudan ve iltihaptan koruyan, dis ortamdan gelen tozun ve diger partiküllerin kulagin daha iç kisimlarina gitmesini önleyen bir tabaka olusturan faydali bir salgidir diyor Sema Hastanesi KBB Uzmani Ömer Faik Sagun.

Kulak kirinin içerigi ve miktari kisiden kisiye degistigini belirten Sagun Kulak kirinin az üretilmesi enfeksiyon riskini arttirirken, fazla üretilmesi ise tikaç olusumu ve buna bagli isitme kaybina sebep olabilmektedir. dedi.

Kulak çubugu kullanmak zararli olabilir.

Dr. Ömer Faik Sagun normalde kulak kiri, dis kulak yolu derisinde yer alan killar tarafindan içeriden disariya dogru tasinarak vücut disina atiliyor. Kulak temizleme çubuklari ve benzeri cisimlerle kulak temizleme aliskanligi olan kisilerde ise bu mekanizma bozuluyor. Yani bu kisiler aslinda kulaklarindan temizlemiyor, kiri içeri itip birikmesine ve tikaç olusumuna sebep oluyorlar. Tikaç olustugunda; isitme kaybi, agri, anormal ses veya çinlama, yabanci cisim hissi, yüzme veya banyo sonrasi kulakta tikaniklik sikâyetleri ortaya çikabiliyor. Ayrica, bu hastalarin dis kulak yolu enfeksiyonlarina, kulak zari yirtiklarina ve bunlarin yol açtiklari kronik orta kulak enfeksiyonlarina maruz kaldiklarini biliniyor dedi.

Kulak temizligi ile ilgili tavsiyelerde bulunan Sagun;Dis kulak yolu girisine gelen busonu, havlu kenari veya küçük parmaginiza dolayacaginiz bir parça pamukla alabilirsiniz. Tozlu ortamlarda çalisanlar, kulak tipalari kullanabilir ve böylece dis kulak yoluna toz kaçmasini önleyip kulagin isini hafifletebilirler. Eger kulak zarinizin yirtik ya da delik olmadigindan eminseniz, haftada bir kez banyo öncesi birkaç damla gliserin damlatmak isinizi kolaylastirabilir dedi.

Dr Sagun, özellikle ileri yaslarda kulagin kendini temizleme hizinin yavaslamasindan dolayi kulak kiri birikmesinin daha fazla oldugunu vurguladi.

Kulak birikintisinin çok olup dis kulak yolunu tikayarak isitmeyi bile engelleyecek duruma gelebildigini belirten Ömer Faik Sagun böyle durumlarda kulagi aspiratörle, özel aletlerle temizliyoruz dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası