Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kulaklari yanlis temizlemek kulak hastaliklarina davetiye çikariyor.

Uzmanlara göre, kulak kiri, kulagi korumakla görevli normal bir sivi olarak kabul edilmeli ve temizlik isi kulaga birakilmali. Aksi takdirde, isitme kaybina varan çok önemli rahatsizliklarla karsilasilabilir.

Koruma amaçli yararli bir salgi

Dis kulak yolundaki yag bezleri tarafindan üretilen ve deri döküntülerini de içeren kulak kiri, dis kulak derisini sudan ve iltihaptan koruyan, dis ortamdan gelen tozun ve diger partiküllerin kulagin daha iç kisimlarina gitmesini önleyen bir tabaka olusturan faydali bir salgidir diyor Sema Hastanesi KBB Uzmani Ömer Faik Sagun.

Kulak kirinin içerigi ve miktari kisiden kisiye degistigini belirten Sagun Kulak kirinin az üretilmesi enfeksiyon riskini arttirirken, fazla üretilmesi ise tikaç olusumu ve buna bagli isitme kaybina sebep olabilmektedir. dedi.

Kulak çubugu kullanmak zararli olabilir.

Dr. Ömer Faik Sagun normalde kulak kiri, dis kulak yolu derisinde yer alan killar tarafindan içeriden disariya dogru tasinarak vücut disina atiliyor. Kulak temizleme çubuklari ve benzeri cisimlerle kulak temizleme aliskanligi olan kisilerde ise bu mekanizma bozuluyor. Yani bu kisiler aslinda kulaklarindan temizlemiyor, kiri içeri itip birikmesine ve tikaç olusumuna sebep oluyorlar. Tikaç olustugunda; isitme kaybi, agri, anormal ses veya çinlama, yabanci cisim hissi, yüzme veya banyo sonrasi kulakta tikaniklik sikâyetleri ortaya çikabiliyor. Ayrica, bu hastalarin dis kulak yolu enfeksiyonlarina, kulak zari yirtiklarina ve bunlarin yol açtiklari kronik orta kulak enfeksiyonlarina maruz kaldiklarini biliniyor dedi.

Kulak temizligi ile ilgili tavsiyelerde bulunan Sagun;Dis kulak yolu girisine gelen busonu, havlu kenari veya küçük parmaginiza dolayacaginiz bir parça pamukla alabilirsiniz. Tozlu ortamlarda çalisanlar, kulak tipalari kullanabilir ve böylece dis kulak yoluna toz kaçmasini önleyip kulagin isini hafifletebilirler. Eger kulak zarinizin yirtik ya da delik olmadigindan eminseniz, haftada bir kez banyo öncesi birkaç damla gliserin damlatmak isinizi kolaylastirabilir dedi.

Dr Sagun, özellikle ileri yaslarda kulagin kendini temizleme hizinin yavaslamasindan dolayi kulak kiri birikmesinin daha fazla oldugunu vurguladi.

Kulak birikintisinin çok olup dis kulak yolunu tikayarak isitmeyi bile engelleyecek duruma gelebildigini belirten Ömer Faik Sagun böyle durumlarda kulagi aspiratörle, özel aletlerle temizliyoruz dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası